Тест

МОН оновило програми для 5-9 класів: 11 змін з укрмови, історії та фізкультури

Міністерство освіти і науки оприлюднило 40 оновлених навчальних програм для 5-9 класів, у яких встановлено орієнтацію на результат навчання, а не на зміст, впроваджено компетентнісний підхід.

МОН оприлюднило 40 оновлених навчальних програм для 5-9 класів. Фото inarik/Depositphotos

На перше місце програм винесено очікувані результати навчання учня, тобто: які компетентності мають формуватися у дитини під час вивчення певної теми, повідомляє відомство.

У такому разі вчителю не потрібно концентрувати всю увагу на змісті матеріалу: він має чіткі орієнтири у вигляді 10 компетентностей, спираючись на які, він будує свою роботу.

До ключових компетентностей належать, приміром, спілкування державною та іноземною мовами, математична та інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність тощо.

Кожен з очікуваних результатів навчання містить 3 компоненти: знаннєвий, діяльнісний та ціннісний. У першому передбачено, що називає чи пояснює учень, у другому – що вміє, знаходить, обирає, а в третьому – що оцінює, усвідомлює, які висновки робить.

[L]"Впровадження Нової української школи розпочнеться 1 вересня 2018 року, однак нинішні школярі не можуть чекати, зміни повинні відбуватися вже сьогодні. Тому певні елементи майбутнього стандарту будуть реалізовані в основній школі з нового навчального року. Для нас це також важливий досвід пілотування, який ми обов’язково враховуватимемо в оновлених програмах", – зазначив заступник міністра освіти Павло Хобзей.

МОН також візьметься за формування наскрізних змістових ліній, які проходитимуть через усі предмети та дозволять розвивати у дитини ключові компетентності, інтегрувати знання про світ, спираючись на зміст навчального матеріалу.

Поки що детально прописані 4 з них, які відповідають 4 ключовим компетентностям з 10, визначених концепцією Нової української школи: "Здоров'я і безпека", "Підприємливість та фінансова грамотність", "Громадянська відповідальність", "Екологічна безпека та сталий розвиток".

Скажімо, у межах наскрізної лінії "Підприємливість та фінансова грамотність" учні дізнаватимуться, як правильно формувати свій бюджет, робити заощадження, інвестувати чи брати кредит. І вивчатимуть це не лише на уроках математики чи інформатики, а й мови, літератури та навіть біології.

Наприклад, у 5-му класі під час читання твору Марка Твена "Пригоди Тома Сойєра" вчитель матиме звернути увагу учнів на "менеджерські здібності" головного героя, який перетворив неприємну роботу з фарбування паркану на яскравий і ефективний "підприємницький проект".

Ключові зміни у програмах:

З кожного предмету створений лаконічний опис ключових змін, з яким можна ознайомитися на сайті МОН.