Випускникам латвійських шкіл заборонять здавати іспити російською
Випускники латвійських шкіл більше не матимуть змоги складати іспити російською мовою.
Такі зміни в національні іспити для учнів 9-го і 12-го класу внесло Міністерство освіти Латвії.
Відтепер як латвійські школи, так і школи нацменшин будуть мати іспити виключно латвійською мовою.
У Латвії раніше відбувалися регулярні протести проти закриття російських шкіл. Фото shtab.lv |
Правила, які існували до цього часу, передбачали, що освітні програми та екзаменаційні матеріали шкіл меншин були підготовані на латвійською мовою, в той час як сам іспит школяр мав право здавати латвійською або російською мовою (на вибір).
[L]Рішення про скасування такої можливості було прийнято на основі централізованих результатів, які свідчать, що в останні роки все більше випускників навчальних програм у школах меншин воліють здавати іспити латвійською мовою.
Так у 2008/2009-му навчальному році латиською мовою відповідали 60% школярів, а вже у 2015/2016-му – їх було понад 85%.
Нові поправки вступлять в силу з 2017/2018-го навчального року. Перехідний період передбачений лише для випускників 9-го класу. Їм російську мову повністю заборонять з 2019/2020-го навчального року.
На думку латвійських чиновників те, що всі випускники здаватимуть іспити виключно латвійською, буде забезпечувати рівні можливості для зайнятості та освіти ринку.
Також в міністерстві переконані, що представники меншин стануть більш інтегрованими та матимуть можливість краще реалізуватися у професійно-технічних і вищих навчальних закладах, де навчання відбувається виключно державною мовою.
В українському новому законі "Про освіту" пропонується звузити використання мов нацменшин.
"Зараз найгірша проблема в школах нацменшин така: вони вивчають всі предмети мовою національних меншин і кілька годин українську мову. В результаті, наприклад, в угорських школах діти, закінчуючи школу, взагалі не знають українську школу.
А має бути навпаки: більшість предметів мають викладатися українською мовою. Ми забиваємо це, як норму. Наша політика – розширити використання української мови", – пояснила міністр Лілія Гриневич.