Чому одні люди ненавидять обійми, а інші не можуть без них – пояснюють експерти

20353
28 жовтня 2018

Якщо людині не подобається, коли її обіймають, світ може стати для неї справжнім випробуванням – ніколи не знаєш, коли хтось при зустрічі відкриє свої обійми.

 

Дії у цьому випадку обмежені: людина може незграбно ухилитися від обіймів, простягнути руку для рукостискання або ж підкоритися проти своєї волі.

Незалежно від того, любите ви обійми чи ні, дещо про обійми врешті варто знати, щоб розуміти поведінку людей, пише The Time.

Реклама:

ВІД ЧОГО ЗАЛЕЖИТЬ (НЕ)ЛЮБОВ ДО ОБІЙМІВ

Деякі люди люблять добряче пообійматися, тоді як інші відчувають до цього відразу.

Експерти переконані, що це може бути пов'язане з вихованням.

"Наша тенденція фізично торкатися одне одного – не важливо, обійми це, плескання по спині чи тримання за руки – часто є наслідком раннього досвіду з дитинства", – каже професорка з Північного університету штату Іллінойс Сюзанна Деггес-Вайт.

Фото sheftsoff / Depositphotos

Одне з досліджень показує, що люди, яких часто обіймали батьки, більш схильні до обіймів у дорослому віці.

І навпаки, людей, яких не обіймали в дитинстві, сама думка про обійми може виводити із зони комфорту.

Реклама:

"У родинах, де фізична демонстрація почуттів не була типовою, діти можуть виростати та дотримуватися тієї ж схеми з власними дітьми", – каже Сюзанна.

Однак вона відзначає, що є випадки, коли виховання людини без фізичних дотиків може мати протилежний ефект.

"Деякі діти виростають з відчуттям "голоду" за дотиками. Вони стають людьми, яким подобаються обійми, і не можуть вітати когось без обіймів або хоча б дотику до плеча", – каже Сюзанна.

Та при цьому обійми є важливим елементом емоційного виховання дитини.

Професорка психології Університету Нотр-Дам Дарсія Нарваес зазначає, що обмеження у дотиках може впливати на зростаюче тіло у двох аспектах:

  • блукаючий нерв може стати слаборозвиненим, а це може негативно вплинути на здатність людей співчувати;
  • залози, що вивільняють гормон окситоцину, можуть стати слаборозвиненими. Через це людям важко створювати зв'язки один з одним.

У приклад Нарваес ставить групу румунських сиріт, які були в центрі дослідження впливу зневаги та ігнорування на розумовий розвиток дитини.

Румунські сироти, яких всиновили, мали несправну систему вироблення окситоцинів.

"Їх майже не торкалися у дитбудинку, і тому зростання окситоцину ("гормона обіймів"), який виробляється у дітей під хорошою опікою, коли вони сидять на колінах своїх батьків, не виявлено", – каже Нарваес.

Без цього гормону важче бути більш товариськими.

Також на схильність до обіймів може впливати самооцінка.

"Люди, які більш відкриті до фізичних дотиків з іншими, зазвичай мають вищий рівень самовпевненості. Люди, які мають страх спілкування, здебільшого можуть бути нерішучими в питанні ласкавих дотиків до інших, включаючи друзів", – каже Деггес-Вайт.

Існує також культурний компонент, що впливає на уникнення обіймів.

Наприклад, люди в США та Великій Британії обіймають одне одного рідше, ніж люди у Франції чи Пуерто Ріко.

ЯК ЛЮДЯМ, ЯКИМ ПОДОБАЄТЬСЯ ОБІЙМАТИСЯ, КОНТАКТУВАТИ З ТИМИ, ХТО УНИКАЄ ОБІЙМІВ

У Інституті Емілі Пост, американки, яка писала про етикет, радять не обійматися, поки не познайомишся з людиною ближче.

Знавці хороших манер заохочують людей, яким подобається обійматися, брати до увагу мову тіла інших: коли хтось простягає руку замість того, щоб розкинути обійми, наприклад. На цей сигнал варто звернути увагу і у відповідь просто потиснути руку.

Фото monkeybusiness / Depositphotos

Мову тіла людей, які не обіймаються, важко не помітити: якщо ви збираєтеся обійняти когось і помічаєте гримасу або погляд жаху в очах людини, подумайте, щоб не робити цього.

Саманта Хесс з Орегону – "професійна обіймальниця" і засновниця служби, яка навчає людей насолоджуватися платонічним дотиком – каже, що важливо звертати увагу на сигнали людини.

"Кожен має право контролювати, що відбувається з його тілом. Багато наших клієнтів не відчувають себе комфортно навіть при звичайних рукостисканнях при знайомстві", – каже вона.

Хесс додає, що це може зайняти кілька тижнів або навіть місяців для того, щоб клієнти почали почувати себе досить комфортно і насолоджуватися старомодними обіймами.

НАУКОВІ ПЕРЕВАГИ ОБІЙМІВ

Обійми можуть уберегти від хвороб. Дослідники з Університету Карнегі-Меллона вивчали ефекти обіймів та дотиків на імунну систему.

Учені хотіли дізнатися, чи люди, які відчувають, що їх люблять, менш уразливі до застуди.

Фото DmitryPoch / Depositphotos

З'ясували, що 32% підвищення імунітету пов'язані саме зі зменшенням рівня стресу завдяки обіймам.

ЯК ПОДОЛАТИ НЕПРИЯЗНЬ ДО ОБІЙМІВ

Організація Хесс має ретельно розроблений план, який допомагає людям подолати свою неприязнь до обіймів.

Є 78 поз обіймів, які має випробувати людина, щоб знайти ту, при якій вона відчуває себе комфортно.

Для тих, хто не проти фізичних дотиків, але все ще не полюбляє обійми, Деггес-Вайт радить проштовхнути тимчасовий неспокій та йти обійматися.

Ви зможете відчути полегшення, вдячність, прийняття і навіть жаль, що занадто довго були закритими, переконує вона.Реклама: