Чому важливо у якій родині ти народився? І як це виправити. Пояснює головред Nature

6374
6 жовтня 2018

Батьки можуть змінити майбутнє своїх дітей, додавши їм успішності у подальшому житті.

Чому важливо у якій родині ти народився? ФОто _italo_/Depositphotos

У цьому, посилаючись на наукові відкриття, переконує головний редактор журналу Nature та мама трьох хлопчиків Хелен Пірсон, у своєму виступі на TED-2017.

Вона зізнається, що раніше більшу частину часу "виховання" придумувала на ходу, оскільки поняття не мала, що потрібно робити.

Реклама:

Проте все змінилося, коли кілька років тому жінка натрапила на маленький секрет, який розкривають британські вчені.

"Це допомогло мені стати більш впевненою в тому, як виховувати своїх дітей, а також показало, як ми, як спільнота, можемо допомогти всім дітям", – зазначає Хелен.

Журналіст розповідає, що останні 70 років британські вчені відстежували всі аспекти дорослішання і життя тисяч дітей в ході неймовірного наукового дослідження, подібного якому не проводили ніде у світі.

Зібрана інформація дає змогу порівняти тих, хто добре вчився у школі або прожив щасливе й заможне життя, з тими, кому все давалося важко, і спробувати зрозуміти, чому їх життя склалося по-різному.

З самим дослідженням все не так просто. Воно розпочалося у 1946-му, через кілька місяців після закінчення війни.

Тоді вчені опитували матерів Англії, Шотландії та Уельсу, бо хотіли знати, як воно в такий час мати дитину. Протягом одного тижня вони записали дату народження майже кожної дитини, а це майже 14 тисяч немовлят.

Реклама:

Це повоєнне дослідження було настільки успішним, що вчені повторили його кілька разів. Вони записали дані про народження тисяч дітей у 1958-му, 1970-му, зробили це на початку 90-х та в кінці тисячоліття.

В цілому більше 70 тисяч дітей були опитані, п'ять поколінь британців.

До кожної групи людей вчені поверталися з певною періодичністю, щоб зібрати більше інформації.

Вони не тільки опитували колишніх дітей, а й брали у них зразки тканин (наприклад, волосся, зрізані нігті, молочні зуби та навіть ДНК). Навіть зібрали 9 тисяч плацент після пологів.

Цей проект вважається унікальним – жодна інша країна в світі не простежувала життя поколінь дітей настільки детально.

Це найбільш вивчені люди на планеті, а отримана інформація стала неймовірно цінною для вчених, ставши підставою для понад 6 тисяч наукових публікацій і книг.

У своєму виступі Хелен Пірсон зосереджується на одному з відкриттів, яке зробило це дослідження.

"Давайте почнемо з поганих новин. Можливо, найбільшим висновком дослідження було: не народжуйтеся у злиднях або несприятливих умовах, тому що в цьому випадку вам, швидше за все, доведеться йти по більш складному шляху", – розповідає журналістка.

Діти з малозабезпечених сімей з більшою часткою ймовірності були змушені боротися майже за все. Вони гірше вчилися у школі та згодом отримували непрестижну роботу.

Були й менш очевидні результати: діти, які отримали важкий старт у житті, набагато частіше ставали хворобливими дорослими. Вони страждали ожирінням, мали підвищений тиск, і це простежується десятиліттями, частіше мали проблеми з пам'яттю і здоров'ям, та навіть вмирали раніше.

Цікаво, що деякі з цих відмінностей виникають у неймовірно ранньому віці. В одному дослідженні діти, що ростуть в бідності, відставали при проходженні навчальних тестів майже на рік від більш забезпечених дітей.

"Відмінності такого роду знаходили з покоління в покоління. Це значить, що ранні обставини мають глибокий вплив на розвиток усього подальшого життя. І зрозуміти, чому саме так, – одне найважчих завдань на сьогоднішній день", – пояснює журналістка.

При тому, що батьків та середовище ми не обираємо, але це дослідження додає також оптимізму, показуючи, що далеко не всі, хто отримав неблагополучний старт у житті, виростаючи, виявляються у складних обставинах.

Дослідження навіть пояснює, як їм це вдається.

"Батьки дійсно мають значення. Діти батьків, які були зацікавлені у їхніх майбутніх досягненнях, з більшою ймовірністю уникли важкого початку, – розповідає Хелен.

Таким чином, здається, самі батьки і те, що вони роблять, дійсно важливо, особливо в перші роки життя дитини".

Вчені виявили, що навіть незначні, на перший погляд, речі, – розмовляти і слухати дитину, відповідати їм дружелюбно, вчити з ними букви і цифри, подорожувати та ходити в гості, – які роблять батьки, дають хороші результати.

Дослідження показало, що діти батьків, які читали їм кожен день, коли їм було 5, і продовжували цікавитися їх освітою в 10 років, з набагато меншою ймовірністю були бідними у 30.

Є й інше дослідження, для роздумів: вчені простежили за дітьми, які читали в своє задоволення. Це означає, що діти вибирали журнал, книгу з ілюстраціями або історіями.

Результати показали, що діти, які читали для задоволення у віці 5-10 років, в середньому краще справлялися ушколі, й пізніше в житті, з тестами. І не тільки з тестами на читання, але також з орфографії та математики.

Вчені намагалися вирахувати різні фактори, розглядаючи однаково розумних дітей з одного соціального класу, і, здається, саме читання допомогло дітям впоратися краще і досягти більшого.

"Отже, першим висновком дослідження було: не народжуються в злиднях або несприятливих умовах, тому що такі діти схильні піти по більш складному життєвого шляху, – підсумовує Хелен Пірсон.

Але потім ми дізналися про те, як важливі батьки і що гарне батьківство допомагає дітям подолати труднощі та впоратися з попередніми несприятливими умовами.

І бідність, і батьківство обидва дуже важливі".

Журналістка розповідає, що ці дані змусили її задуматися і змінити дещо в своєму житті.  

"Вдома ми ввели "час для спілкування", це всього лише 15 хвилин в кінці дня, коли ми говоримо і слухаємо синів. Тепер я намагаюся питати їх про те, що вони робили сьогодні, показати, що я ціную те, що вони роблять в школі. Я намагаюся, щоб у них завжди було, що почитати.

Я кажу їм, що зацікавлена ​​в їх майбутньому, що вони будуть щасливими і доб'ються успіху. Я достеменно не знаю, чи допоможе це, але я абсолютно впевнена, що це не заподіє шкоди і може навіть принести їм користь, – зазначає вона.

Зрештою кожен з наших дітей піде своїм шляхом, і це частково визначиться успадкованими генами і, звичайно, всім життєвим досвідом, який вони отримають, включаючи взаємодію з нами, їх батьками".Реклама: