"Подивись на брата і бери з нього приклад": чому дитині так казати не можна, пояснює психолог

4549
18 лютого 2019

"Подивись, як Оксанка гарно сидить!".

"Чого Саша може зробити то чемно, а ти ні?".

 Фото: choreograph/Depositphotos

Деякі батьки вважають, що порівняння мотивує їхню дитину до кращої поведінки чи результатів дій.

Реклама:

Інші батьки порівнюють дітей через звичку, бо так говорили колись із ними, каже психолог Антоніна Оксанич.

Вона наголошує, що порівняння з іншою людиною завжди погіршує самооцінку дитини та руйнує стосунки між братами та сестрами.

"І навіть якщо вам здалося, що конкуренція між дітьми покращила результати дітей, то з кожним разом ця конкуренція руйнує їхню близькість. Вони і в дорослому житті будуть доводити один одному, хто крутіший, а не підставляти плече у скрутну хвилину", - пояснює психологиня для проекту "Не бий дитину".

Вона додає, що порівняння завжди ображає дитину, бо в глибині душі вона прагне, щоб її приймали такою, як вона є, і любили просто так, а не за результати.

"Це не забаганка, це життєво важлива потреба дитини, яка має задовольнятися для формування її позитивної самооцінки, внутрішньої цілісності та радості життя", - каже Оксанич.

Якщо ви хочете виправити дитину чи вказати на її помилки, обов‘язково зверніть увагу на те, що у неї вийшло добре.

Реклама:
Для збільшення натисніть на картинку

Щоб дитина хотіла розвиватися, їй потрібно опиратися на те, що вона вже вміє робити добре. Вказуйте, як результати дитини покращилися, порівнюючи лише з її власними діями у минулому. Тоді дитина усвідомлює, що її праця та старанність творять дива.

При цьому дитину найперше має мотивувати не результат, а процес, задоволення від гри, завдання, навчання.

Часто батьки дуже переймаються оцінками і тим, що про них подумають, тому забувають, що дитина навчається через інтерес - і це природно.Реклама: