Родині з Києва посмертно присвоїли звання Праведників народів світу
У Києві в Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту родині Столярчуків присвоїли нагороду Праведників народів світу за допомогу, надану єврейському народу в роки Другої світової війни.
Почесне звання Володимиру та Павлині Столярчуків посмертно присвоїла держава Ізраїль на знак глибокої вдячності. Нагороду отримала праонука – Аліна Зінченко, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.
"Є дати, які ми завжди пам’ятаємо. 27 січня – одна з них. 79 років тому концтабір Аушвіц був звільнений Червоною армією. Та нещодавно до цього списку додалися ще дві дати. 24 лютого 2022 року Росія почала повномасштабну агресію проти України.
А 7 жовтня минулого року стався безпрецедентний теракт проти Ізраїлю. Понад 1200 ні в чому не винних ізраїльтян були вбиті, сотні були взяті в заручники. Це був найбільш смертоносний напад на євреїв з часів Голокосту", – зазначив посол Ізраїля в Україні Міхаель Бродський.
Нагороду отримала праонука – Аліна Зінченко |
Він наголосив, що наразі в Україні повторюється трагедія, коли "російський фашизм демонструє лють та ненависть до українців лише за національною ознакою".
В межах події також відбувся показ фільму "Зона інтересу", у якому йдеться про Голокост.
Світова прем’єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі 2023 року, де фільм отримав Гран-прі й низку інших нагород.
Незабаром фільм має вийти на екрани українських кінотеатрів.
ФОТО: Міністерство культури та інформаційної політики |
Історія родини Володимира та Павлини Столярчуків
Марія Мільман та її чоловік Ілля приїхали як молоді спеціалісти працювати до села Комсомольське, що на Вінниччині. Марія була вчителькою, а Ілля – техніком у тракторному відділенні. У 1938 році у них народився син Михайло.
У 1941 році Іллю мобілізували, а Марія із сином потрапили в окупацію. 9 вересня того ж року майже всіх євреїв міста вбили нацисти.
Коли Марію із сином гнали у колоні до розстрільних ровів, один з охоронців почув, що хлопчик говорить до мами українською мовою. Він вивів їх з колонни і відпустив додому.
Марія попросила про допомогу свою подругу Павлину Столярчук, і вона та її чоловік Володимир переховували матір із сином у себе вдома два місяці, поки не зробили їм нові підроблені документи на прізвище Коваленко.
З цим новим прізвищем Михайло й жив усе своє життя. Документи йому після війни так і не змінили.
До кінця війни Марія із Михайлом жили у селі Пирогівка, потім повернулися знов до Комсомольського, де після війни родина возз’єдналася з батьком.
Після цього родина продовжувала підтримувати зв’язок із Столярчуками. Рятівники стали для них майже рідними.
Зазначимо, щорічно 27 січня міжнародна спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту. Того дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау.
Цей день, за рішенням Генеральної асамблеї ООН, став датою, коли світ згадує про жертв нацистського терору.
Нагадаємо, Україна на четвертому місці за кількістю Праведників народів світу.
Читайте також: Скорбота в єврейській громаді: cупровід під час втрат та пам'ять про покійних