Українська правда

Карпа та Подерв’янський стали секс-символами

2 жовтня 2008, 10:42

Вибори секс-символів сучасної української літератури - це "оживлення" класиків (секс-символами класичної української літератури стали: Маруся Чурай, Марко Вовчок, Олена Теліга, Володимир Сосюра, Володимир Винниченко, Євген Гуцало) та підвищення інтересу до сучасних письменників.

Щодо останніх, то Ірена Карпа, Лариса Динисенко, Марія Матіос, Лесь Подерв'янський, Юрій Винничук, Дмитро Лазуткін зажили слави таких символів тільки відповідно до голосування на сайті газети "Друг читача".

Відвідувачі могли обирати ознаки привабливості: зовнішність, шарм, творчість, теми, або все разом: організатори не висували жорстких критеріїв для вибору. Саме тому абсолютних переможців конкурсу не визначено. Є лише три лідери серед жінок та чоловіків.

Всього до скриньок на Форумі потрапило понад 1500 бюлетенів. Спостерігачі біля скриньок відзначали, що голосували не тільки молоді й розкуті, але й люди старшого віку, як чоловіки, так і жінки.

Віталій Капранов вручив трьом жінкам (Ірені Карпі, Ларисі Денисенко, Марії Матіос) та трьом чоловікам (Лесю Подерев'янському, Юрію Винничуку та Дмитру Лазуткіну) сертифікати, що засвідчують це почесне звання і порадив використовувати їх у резюме, творчій біографії, на обкладинках, у передмовах.

Коли Ірену Карпу запитали як же вона почувається у цій ролі, то вона відповіла досить коротко - "Я не проти. Ну, як, звичайна роль. А для мене найеротичніше з того, що у нас написано - Єшкілев, а серед жінок бракувало Софійки Андрухович".

Обрання Ірени Карпи секс-символом сучасної української літератури було доволі очікуваним. Фото Олександра Мордерера з офіційного сайту фотографа
Дмитро Лазуткін та Остап Сливинський також завважили кілька "недостач" - Ірину Цілик, Павло Коробчука, Сашка Ушкалова та Тараса Прохаська.

Цікаво, що Сергій Жадан та Юрій Андрухович просто відмовились від участі у цьому дійстві.

А Марія Матіос просто зазначила, що якщо так потрібно для розвитку української книги, то вона погодиться достойно носити звання хоч "баби Яги".

Ми запитали, про що саме думали письменники у момент проголошення секс-символами. Не всі думали про "саме це".

Так, Дмитро Лазуткін визнав, що найбільше зараз його хвилює війна на Кавказі, а "секс" - це все, все що у людей в голові, блиск в очах...".

Ірену Карпу хвилював власний макіяж та трудовий кодекс: "Трудовий договір тепер може вкладатися на словах і доводиться гризтися, щоб з тебе не робили раба і не примушували мити підлогу чи працювати на трасі. Треба бити вікна! І не давати людям потрапляти в таку кабалу". Мабуть, наболіло напередодні закритої вечірки MTVua.

Цікаво, чи сприятиме цей сертифікат збільшенню популярності Леся? Фото організаторів конкурсу

Супер-книга

Титул "Книжка місяця" здобула "Москалиця" Марії Матіос, яка вийшла 25-ти тисячним тиражем і зібрала на Форумі величезну чергу біля стенду видавництва "Піраміда". В результаті, за декілька днів було викуплено 8 тисяч примірників. Ще більшою подією стали скандали навколо реклами "Москалиці".

Ще під час виходу книжки видавництво "Піраміда" розмістило декілька щитів із скандальними сюжетами, які рекламували твір. Сайт "Вголос" одразу ж звинуватив авторку у роботі на Росії - і через назву книжки теж почав назрівати скандал.

Марія Матіос теж стала секс-символом
Впродовж Форуму львівська прокуратура почала вимагати "невідкладно подати у прокуратуру м. Львова завірені матеріали зі всією наявною інформацією з питань розміщення та оплати зовнішньої реклами книги Матіос "Москалиця".

Однак достатньо оперативно визнала, що усі чутки щодо хабарів та реклами виявилися недостовірними. А авторка тепер збирається подавати до суду з питань захисту своєї честі та гідності.

Ярмарок знання

Ідея відділити авторські виступи від ярмаркової частини існувала вже давно. Перший літературний фестиваль в рамках Форуму видавців у Львові відбувся у 2006 році, але з часом він почав все більше розростатися, набувати нових концепцій. І тепер тут дуже важить структура і насамперед атмосфера, спілкування, акції, що перебувають на перетині літератури з відео та музикою. Власне, цьогорічний літературний фестиваль відбувався під гаслом "Література в епоху мас-медіа".

Третій фестиваль видався насиченим, і, як стверджують організатори, найбільшим у Східній Європі. З 62 іноземних гостей вперше Форум відвідали письменники із Швеції, Чехії, Норвегії, Швейцарії, Франції та Грузії.

Втім, фестиваль закінчився не на позивній ноті. На запитання Віталія Капранова, чи приїде він до Києва ("...бо не повірите, кияни теж потребують українських письменників!") із залу відповіла Олександра Коваль, головний організатор Форуму.

Вона зауважила, що єдиним потужним партнером фестивалю поки що є лише "Фоліо", а такі видавництва як "Факт", "Кальварія", "Зелений пес" не визнають цікавою присутність своїх авторів на літературному фестивалі. "Я не розумію причин такої поведінки, - завершила пані Олександра. - Адже, різноманітні акції, типу "завлєкалочки": лотереї, вільні сцени, квести - це добре, а літфест - ще краще, бо він для тих людей, "які вміють читати".

Ось як представили організатори конкурсу по визначенню секс-символів сучасної української літератури його переможців:

Ірена Карпа. На перший погляд, перемога Ірени не підлягала сумніву уже після декількох днів голосування на сайті. Але чотири дні Форуму, під час яких було зібрано більшість голосів, могли змінити ситуацію. Втім, гламур у поєднанні з епатажем зробили свою справу.

Марія Матіос. Незважаючи на академічну репутацію пані Марії та серйозні проблеми, які вона піднімає у своїх творах, читачі бачать її серед секс-символів сучасної ураїнської літератури. Інтелігентна, стримана, впевнена в собі Марія Матіос приваблює загадковістю та жіночністю і доводить, що поєднання жінки та високої літератури може бути по-справжньому сексуальним.

Лариса Денисенко є втіленням жіночності і разом з тим авантюризму ─ так само, як і більшість її героїнь. Таємничість і непередбачуваність завжди інтригують, а надто ─ якщо вони приховані під такою привабливою зовнішністю.

[L]Можливо, тут теж зіграло роль телебачення - адже Лариса Денисенко є ведучою програми "Документ плюс", яку тепер сміливо можна переіменувати у "Документ плюс секс-символ".

Лесь Подерв'янський. Художник, літератор, зірка мистецького бомонду, чия особистість уже встигла стати культовою. Його можуть обожнювати, не сприймати, але ніхто не залишається байдужим до цього епатажного митця.

Мабуть, саме сміливість і безсоромність стали тими рисами, які виокремили Подерв'янського з-поміж інших письменників та принесли йому перемогу у голосуванні.

Юрій Винничук. Містифікатора і провокатора, співця галицького еротизму, пана Юрія люблять у Львові. Адже саме голоси львівських читачів принесли йому місце у лідерах рейтингу і звання секс-символа сучасної української літератури.

Дмитро Лазуткін. Дмитро увірвався на третє місце із притаманною спортсменам спритністю, всього на декілька голосів випередивши Любка Дереша. Можливо, це через те, що його аж надто часто показували під час трансляцій Олімпіади з Пекіну? Читачки виявилися небайдужими до спортсменів, які пишуть вірші (чи то до поетів, які цікавляться спотром?).