Найпопулярніші серед українців гірськолижні курорти Європи

Щоб полегшити процес вибору, "Українсьа правда. Життя" скалала рейтинг гірськолижних курортів, попросивши 12 фахівців українських турфірм взяти участь в оцінці співвідношення ціни-якості запропонованих гірськолижних курортів.

Плануючи залучити до складання рейтингу якомога більше турфірм і оцінити більше курортів, ми зіткнулися з проблемою браку часу туроператорів: у них саме розпочався "гарячий сезон". Лижникам фінансова криза, як виявилось, не перешкода на шляху до засніжених вершин.

Даний рейтинг не визначає кращі курорти Європи - це давно вже зробили до нас. Його мета - ознайомити українських туристів із різноманітністю пропозиції на європейському ринку гірськолижних курортів та їхніми особливостями.

Дослідження складається із двох частин - рейтингу європейських курортів та рейтингу вітчизняних курортів та лижних баз. Розпочнемо з Європи. До уваги читача 10 гірськолижних курортів, що є одними з кращих на території своїх держав.

Задля об'єктивності рейтингування, нами було запропоновано туроператорам виставити бальну оцінку курортам за п'ятибальною шкалою за наступними критеріями:

ВІДЕО ДНЯ

1. Співвідношення ціна-якість засобів розміщення (ПРОЖИВАННЯ)

2. Якісний рівень лижних трас (ЛИЖІ)

3. Наявність закладів харчування та рівень їхнього сервісу (ХАРЧУВАННЯ)

4. Наявність розважальних та рекреаційних закладів (ПІСЛЯ ЛИЖ)

5. Наявність екскурсійних об'єктів, відображення місцевого колориту (УНІКАЛЬНІСТЬ)

Розрахувавши середнє арифметичне за всіма критеріями окремо, ми вивели середнє арифметичне усіх компонентів, назвавши його "ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА".

Перше місце у нашому рейтингу посів гірськолижний курорт Валь д'Ізер (180 км до Женеви (Швейцарія), курорт знаходиться у Франції)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,7
ПРОЖИВАННЯ4,3
ЛИЖІ4,5
ХАРЧУВАННЯ5
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ5
УНІКАЛЬНІСТЬ4,6

[VR]"Українська правда. Життя" дякує за допомогу в підготовці матеріалу співробітникам турфірм Венера Тур, Afox, Prestige Center, Milend, Соната-Тревел, Край Відпочинку, Тревелленд, Горизонт, МАКіН-ТУР, Сто доріг, Балкан Тревел та Краса Карпат[/VR]Французькі курорти часто входять до рейтингів найкращих гірськолижних курортів світу.

Валь д'Ізер розташований у "Лижному просторі Кіллі", одному із найкращих гірськолижних регіонів світу.

Тут 1992 року відбувалися змагання зимової Олімпіади зі швидкісного спуску, тож недаремно траси цього курорту приваблюють спортсменів і екстрималів.

Своїм архітектурним рішенням курорт нагадує затишне альпійське поселення, що розташувалося довкола кам'яної середньовічної дзвінниці.

Валь д'Ізер отримав чотири і три десятих бали у графі "Проживання" через те, що турфірми вважають його занадто дорогим для пересічного українця.

Так, двомісний номер в готелі "LE BLIZZARD" (чотири зірочки) буде коштувати 908 € на день на одну особу. А, наприклад, двомісний номер-люкс на 14 днів новорічних свят буде коштувати 12 750 євро за весь термін (готель "LATITUDES L'AIGLE DES NEIGES", 4*)

Але ті, хто може собі дозволити такі витрати, запевняють туроператори, незмінно залишаються задоволеними відпочинком.

Серед українських туристів цей курорт користується популярністю - попри "кусючі" ціни він приємно вражає високим рівнем обслуговування. Наприклад, двоповерхова підземна стоянка для автівок на 600 місць, розташована посередині глухого гірського села, дивує незвиклих до такої розкоші вітчизняних мандрівників і масштабами, і захмарними цінами.

Перше місце у нашому рейтингу посів гірськолижний курорт Валь д’Ізер. Фото tour4vip.ru
Своєю різноманітністю вражає і система гірськолижних спусків курорту; широкі можливості відкриваються для шанувальників катання поза трасами. Проте лижникам-професіоналам доведеться витратити багато часу, поки вони нарешті дістануться екстремальних чорних трас, а новачкам, у свою чергу, доведеться скрутно через досить круті спуски, розташовані біля самих готелів.

"Після лиж" курорт пропонує широкий спектр розваг. Всі опитані турфірми оцінили розваги Валь д'Ізера в п'ять балів, мотивуючи це великою кількістю розважальних закладів (більше сорока ресторанів, понад сто магазинів, казино, нічні клуби, кінотеатри тощо) та високим рівнем сервісу.

А іноді гостинні французи влаштовують розважальні заходи просто неба на центральній площі селища, про що неодмінно розповідають туристи після повернення з відпочинку.

На другому місці у нашому рейтингу - гірськолижний курорт Сент-Моріц омуна Санкт-Моріц, кантон Граубюнде, округ Малоя, Швейцарія)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,5
ПРОЖИВАННЯ4,6
ЛИЖІ4,5
ХАРЧУВАННЯ5
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4
УНІКАЛЬНІСТЬ4,5

Батьківщина бобслею, яка двічі приймала зимову Олімпіаду, зараз гостинно приймає туристів з усього світу. Розташований на березі гірського озера на висоті 1750 м над рівнем моря, він хизується унікальним кліматом - на рік тут припадає 322 сонячних дні.

Швейцарський курорт має відповідний рівень цін і сервісу. Занадто високий, як для більшості українців, тому за цим критерієм Санкт-Моріц отримує 4,6 бали. Але недаремно ж цей курорт у всьому світі асоціюється з розкішшю. Більшість готелів тут мають 4 і 5 зірочок.

Оскільки курорт спеціалізується на елітарному спортивному відпочинку, тут не лише чудові лижні бази, добре з'єднані між собою транспортною інфраструктурою, а і широкий спектр інших спортивних розваг: катання на санчатах, бобслей, крикет на льоду, лижний марафон, собачі та кінні перегони тощо. А ще це чудове місце для екстремального катання - цьому сприяє висота гір, технічна оснащеність і складність трас.

Батьківщина бобслею, яка двічі приймала зимову Олімпіаду, Санкт-Моріц зараз гостинно приймає туристів з усього світу. Фото exclusive-europa.ru
Ірина Бондар з турфірми "Венера Тур" переконує, що найбільше розважальних заходів "після лиж" пропонують готелі.

Окрім того, Санкт-Моріц має чудові дитячі лижні та ігрові програми, але дорослим доводиться розважати себе самим. Наприклад, на фестивальних заходах, які тут час від часу проводяться. Саме за фестивальні заходи курорт отримує "відмінно" в графі "Унікальність", а за категорію "Розваги після лиж" туроператори ставлять лише "добре з плюсом".

На третьому місці з загальною оцінкою, нижчою на 0,2 бали, опинилися чотири курорти - Рованіємі, що у Фінляндії, австрійський Альпендорф, турецький Улудаг та польське Закопане. Загальна оцінка у них однакова, але бали по кожному з оцінюваних параметрів дуже відрізняються.

Рованіємі (м. Рованіємі, Центральна Лапландія, Фінляндія)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,3
ПРОЖИВАННЯ4,2
ЛИЖІ3,8
ХАРЧУВАННЯ4,6
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,4
УНІКАЛЬНІСТЬ4,6

Рованіємі - це скоріше центр екскурсійного туризму, ніж гірськолижного спорту, адже Батьківщина Діда Мороза за полярним колом є унікальним місцем на планеті.

Рованіємі – це скоріше центр екскурсійного туризму, ніж гірськолижного спорту, адже Батьківщина Діда Мороза за полярним колом є унікальним місцем на планеті. Фото baltictravelcompany.com
Однак засніжену Фінляндію важко уявити без лиж. І хоча лижні траси невисокі, але вони добре підходять для сімейного відпочинку і навчання новачків , а сніг на курорті стабільно тримається з листопада по квітень, а іноді - аж по червень.

Хоча самі готелі досить дорогі, про що і свідчить недостатньо високий бал в графі "Проживання", турфірми рекомендують поміняти номер в готелі на затишний котедж.

Вийде зручно і значно дешевше, ніж на курортах Швейцарії чи Австрії.

До того ж, тут діє гнучка система знижок, наприклад, п'ята людина в котеджі проживає безоплатно.

Полярної ночі шлях лижникам освічують ліхтарі вздовж трас, а життя в численних кафе і клубах вирує 24 години на добу.

І хоча за рівнем оснащення і складності лижних трас Рованіємі поступається альпійським гірськолижним курортам, проте він приваблює своєю унікальністю і розвагами.

Тут пропонують прогулянки на собачих і оленячих упряжках, сафарі на снігоходах, довгі лижні походи в гори, а також фінську баню і особливу скандинавську кухню.

У самому місті розташувався всесвітньо відомий музей природи Заполяр'я "Арктикум", символ Рованіємі міст Яткянкюнтіль, а за 8 км від міста розкинулося селище Санта Клауса, де протягом усього року можна замовити собі подарунок до зимових свят.

Саме сюди дорослі з усього світу приїздять дарувати своїм дітям казку.

Альпендорф (м. Санкт-Йохан-в-Понгау, 55 км від м. Зальцбург, Австрія)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,3
ПРОЖИВАННЯ4,7
ЛИЖІ4,3
ХАРЧУВАННЯ4,7
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,3
УНІКАЛЬНІСТЬ3,7

Курорт Альпендорф, хоч формально і належить до міста Санкт-Йохан-в-Понгау, але утворює окреме селище у трьох кілометрах від нього.

Це селище складається з кількох висококласних і дорогих готелів та котеджів. Як кажуть українські туроператори, "звичайне альпійське село".... Відпочинок у "звичайному селі" Австрійських Альп все ж обійдеться дешевше, ніж у сусідніх Швейцарії та Франції.

Сезон катання триває тут з листопада до середини квітня. Лижні траси проходять на висоті 650-1980 м. Вони оснащені великою кількістю підйомників, сніговими пушками, освітленням і хорошою розміткою, а скі-пасс (проїзний квиток на підйомник) охоплює п'ять гірськолижних районів.

Є тут і гірка для катання на санках, траса для бігових лиж, що має загальну протяжність 8 км, гірськолижна школа для дітей і навіть дитячий садок. Окрім того, туроператори рекомендують Альпендорф для сноубордистів. Тож хоч цей курорт і не є визнаним кращим гірськолижним курортом Альп і навіть поступається сусідньому австрійському Ішгілю, якісний рівень лижних трас курорту заслуговує на п'ять балів.

Курорт Альпендорф, хоч формально і належить до міста Санкт-Йохан-в-Понгау, але утворює окреме селище у трьох кілометрах від нього. Фото wordpress.com
Мінусом Альпендорфу є те, що в "гарячий сезон" він переповнений , проте в будні дні людей тут значно менше, а кататися зручніше. Ще одним недоліком є недостатньо хороше транспортне сполучення між готелями і лижними базами. Брак екскурсійних об'єктів неподалік не дозволив курорту отримати найвищий бал за критерієм "Унікальність", тому більшість українських турфірм поставили в цьому пункті по 4 бали.

Улудаг (провінція Бурси, Туреччина)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,3
ПРОЖИВАННЯ 4,5
ЛИЖІ 4,5
ХАРЧУВАННЯ 4,6
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ 4,2
УНІКАЛЬНІСТЬ 3,8

Переважна більшість українців асоціює відпочинок в Туреччині з пляжним туризмом. Однак багата на природні ресурси Туреччина нині стрімко розвиває свою гірськолижну інфраструктуру. Одним із кращих курортів країни вважається Улудаг. Щоправда, відпочинок там обійдеться недешево, бо за комфорт потрібно платити.

Наприклад, за один підйом у гору доведеться віддати близько 3,5 доларів. Трохи дешевше брати проїзний на декілька поїздок, а зупинившись в готелях, що мають власні підйомники, шанувальники лижного спорту забезпечать себе безплатним проїздом. Враховуючи, що в багатьох турецьких готелях діє система "все включено", то правильно підібравши готель, тут можно відпочити дешевше, ніж у Західній Європі. Регулярні чартерні рейси з Києва також є безсумнівним плюсом турецьких курортів.

Якісний рівень лижних трас тут також не поступається західноєвропейському. Висота гірськолижних спусків курорту - 1750-2547 метри, вони здебільшого середньої та низької складності. Товщина снігового покриву сягає 2-3 м.

Одним із кращих курортів Туреччини вважається Улудаг. Фото visittoturkey.net
На початку зими сніг у Туреччині сухий і дрібний, а в кінці сезону випадає вологими комками, тому кращий час для катання - з кінця грудня до початку березня , хоча саме в цей час всі готелі і траси заповнені туристами.

Готелі на гірськолижних курортах не пропонують той спектр анімаційних послуг, які надають приморські курорти. Тут на туристів чекає стандартний набір розваг, що є у гірськолижних курортів - вистави до Різдва й Нового року та екскурсії.

До речі, про екскурсійні об'єкти. З турецької мови "Улудаг" перекладається як "велика гора", а місцеве населення пам'ятає ще назву "Гора монахів", адже за часів Візантійської імперії тут був значний осередок християнства. Про той час нагадують численні пам'ятки колишньої столиці міста Бурси та його околиць, а в 80 км від міста знаходиться термальне джерело Ялова з комплексом турецьких бань.

Але на думку переважної більшості опитаних турфірм, місцевий колорит переданий недостатньо яскраво - українці звикли до великих стихійних ринків і турецьких мелодій, вони дедалі більше прагнуть чогось нового і неповторного.

Закопане (м. Закопане, 100 км від м. Краків, Польща)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,3
ПРОЖИВАННЯ4,4
ЛИЖІ4,5
ХАРЧУВАННЯ4,5
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,3
УНІКАЛЬНІСТЬ4,0

На півдні Польщі розташувалося найвисокогірніше місто країни - Закопане (750-1100 м над рівнем моря).

Найвідоміший польський курорт приваблює різних туристів: від професіоналів-лижників до багатодітних сімей, що шукають мальовниче місце для зустрічі Нового року чи Різдва. Вітчизняні туроператори називають Закопане альтернативою Карпатам: і дістатися зручно, і відпочити можна за європейськими стандартами й цінами Буковелю.

Щоправда, як зауважили в турагенції "Венера Тур", за ці самі гроші можна замовити all-inclusive тур на гірськолижному курорті в Туреччині, рівень сервісу якого є значно вищим.

Кілька слів про гори. Татри, хоч і є горами альпійського типу, але значно пологіші за самі Альпи. Тут є три зони катання: Каспрови Верх, Носаль, Губалівка. До найвищої вершини - Каспрови Верх (1 985 м), прямо від центру Закопане ведуть два крісельних підйомники та канатна дорога. Це найбільш багатолюдна гора у Польщі. Сусідня зона катання курорту - Носаль, має славу однієї з кращих лижних баз Польщі. Тут компактно розміщені готелі, автостоянки і лижна інфраструктура. Остання зона катання - гора Губалівка, відома своїм гірським трамваєм, що веде до оглядового майданчика.

Найвідоміший польський курорт Закопане приваблює різних туристів: від професіоналів-лижників до багатодітних сімей, що шукають мальовниче місце для зустрічі Нового року чи Різдва. Фото experiencepoland.com
За критеріями якості лижних трас і рівня сервісу закладів харчування Закопане лише на півбала не дотягує до п'ятірочки, а от розваг après ski - "після лиж", в Закопане бракує, особливо для нічного відпочинку. Але курорт пропонує відвідати басейни, ковзанки, аквапарк, зайнятися дельтапланеризмом.

Так само на четвірку турфірми оцінили і унікальність курорту. До списку особливостей Закопане можна занести місцевий гуральський фольклор, дерев'яні будиночки і запряжені брички з дзвіночками. Місцеві турфірми пропонують екскурсії до Кракова, соляних шахт Велички, старовинного дерев'яного села Хохулава та мальовничого гірського озера з ліричною назвою Морське Око. Відпочинок в Закопане пропонує переважна більшість українських турфірм, що спеціалізуються 6на виїзному туризмі.

На четвертому місці з оцінкою на 0,1 бали нижчою опинилась Татранська Ломниця (Cмт. Скальнате Плесо, Словаччина)

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА4,2
ПРОЖИВАННЯ4,4
ЛИЖІ4,5
ХАРЧУВАННЯ4,0
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,0
УНІКАЛЬНІСТЬ4,0

Серед найгарнішого словацького масиву Високі Татри, що є частиною Карпат, розташувався курорт Татранська Ломниця. Цей курорт славиться різноманітністю лижних трас, проте, їздять сюди переважно новачки і сімейні пари з дітьми.

Татранська Ломниця - це один із трьох основних курортів, які вітчизняні фахівці турбізнесу вважають найпопулярнішим "економ-варіантом". Інші два - Закопане і Боровець.

За критерієм "Проживання" Ломниця отримує 4,4 бали (оператори оцінили його як менш комфортне, аніж в попередніх учсаників рейтингу), а от критерію "Лижі" турфірми подарували 4,5 балів.

Татранська Ломниця – це один із трьох основних курортів, які вітчизняні фахівці турбізнесу вважають найпопулярнішим "економ-варіантом". Фото rv.org.ua
Курорт знаходиться на висоті 1750 м, тут працює 12 підйомників, усі траси освічуються для нічного катання, а сніг тримається до початку травня. Кататися краще з 8 до 10 ранку, поки численні лижники ще не встигають розкатати траси і збільшити черги на підйомники.

Окрім лиж в Татранській Ломниці можна податися на екскурсію старовинних міст-фортець чи печери Свобода, пограти в теніс, покататися на ковзанах, потанцювати в нічному клубі. І хоч чисельні сайти пишуть, що курорт славиться своїм нічним життям, в графі après ski більшість турфірм ставить лише 4 бали.

Чеський Шпиндлерув Млин у рейтингу п'ятий

Смт. Шпиндлерув Млин, Північна Богемія, Чеська Республіка

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,9
ПРОЖИВАННЯ3,8
ЛИЖІ3,5
ХАРЧУВАННЯ4,0
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,0
УНІКАЛЬНІСТЬ4,5

Чехія - країна, куди більшість українських туроператорів пропонують екскурсійні тури. Але до того ж, Чехія - це гірська країна, навіть незважаючи на те, що висота її гірських масивів зовсім невелика, а найвідоміший гірськолижний курорт країни - Шпиндлерув Млин, розташований в горах Судетах на висоті всього 710 м на рівнем моря.

Основний контингент курорту Шпиндлерув Млин - німці і голандці, для яких відпустка у Чеських горах обходиться дешевше, ніж у Альпах. Напевно, існуючий туристичний попит є одним із факторів, чому курорт має невиправдано завищені ціни на проживання та ski-pass. Навіть харчування тут обходиться дорожче, ніж у Празі.

Найвідоміший гірськолижний курорт Чехії - Шпиндлерув Млин, розташований в горах Судетах на висоті всього 710 м на рівнем моря. Фото czech.cz
Курорт має дві основні зони катання: Св.Петро і Медведин, між першими двома курсує безплатний автобус. Трохи складніше потрапити до інших районів. Хоч міжнародні змагання, що проводяться на лижних базах курорту, і стимулюють розвиток лижної інфраструктури (наприклад, 26 км маркованих трас для бігових лиж), поки що українські туроператори оцінюють рівень її розвитку лише в 3,5 бали.

Індустрія розваг на курорті розвинена на "добре", щоправда, як і в більшості курортів Центральної Європи, життя тут припиняється після 20-21 години вечора, щоправда, можна знайти кілька дискотек та боулінг-клуб. Вдень же туристи розважаються на трасі бобслею та у невеликому аквапарку.

На шостому місці у рейтингу "Української правди. Житття" знову одразу декілька курортів. Однакову оцінку 3,8 балів отримали болгарський Боровець та

словенська Кранська гора.

Боровець

М. Боровець, 72 км від м.Софія, Болгарія

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,8
ПРОЖИВАННЯ4,1
ЛИЖІ3,9
ХАРЧУВАННЯ3,6
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ3,8
УНІКАЛЬНІСТЬ3,8

Розташований на південному-заході Болгарії, курорт Боровець має славу найбільшого гіського курорту країни. Він заснований одним із болгарських царів більше сторіччя тому біля підніжжя найвищого на Балканах гірського масиву Мусала.

Готелі та котеджі курорту розташовані на висоті 1230- 1400 метрів. Думки турфірм щодо співвідношення їх ціни-якості кардинально розійшлися.

Аліса Шкаровська, фахівець туристичної компанії "Афокс", зазначає, що Болгарія останнім часом вимагає надто багато грошей, проте готельна база потребує покращення, і сервіс обслуговування також залишається досить низьким.

А от Ольга Гуменюк із туристичної фірми "Край відпочинку" обґрунтовує свої п'ять балів тим, що в Болгарії можна підібрати підходящий варіант і відпочити якісно та значно дешевше, ніж у Західній Європі. Загальна оцінка турфірм за критерієм "Проживання" - 4,1 бали.

В Боровці виділяють три регіони катання: Маркуджік, Ястребець і Ситняково, що відрізняються висотою і протяжністю трас. Товщина снігового покриву - 1,5 м, а сніг тут тримається з грудня по квітень. Російськомовні інструктори пропонують індивідуальне і групове навчання для новачків гірськолижного спорту. Загальний курс - від трьох до тринадцяти днів. Загальна оцінка якості лижних трас - 3,9 бали

Розташований на південному-заході Болгарії, курорт Боровець має славу найбільшого гіського курорту країни. Фото properties-expert.com
Окрім катання на лижах, тут пропонують кінні прогулянки, купання в басейнах, відвідання ковзанки, а під час дозвілля у барах та нічних клубах можна долучитися до місцевої музики - дивної суміші східної і європейської культур.

Краньска Гора

М. Краньска Гора, північний-захід Словенії

ЗАГАЛЬНА ОЦІНКА3,8
ПРОЖИВАННЯ3,0
ЛИЖІ3,6
ХАРЧУВАННЯ4,0
РОЗВАГИ ПІСЛЯ ЛИЖ4,5
УНІКАЛЬНІСТЬ4,5

Кращий курорт Словенії, Краньска Гора, розташований в долині між Юлійськими Альпами и хребтом Караванке неподалік кордонів Італії і Австрії.

Пропозиції щодо відпочинку на цьому курорті лише починають з'являтися на українському туристичному ринку, і ще небагато вітчизняних турфірм працюють з гірськолижними курортами Словенії.

Та попри це, Краньска Гора - це один із європейських курортів, що стрімко розвиваються.

Кранська Гора - невисокий курорт. Перепади висот тут від 810 м до 1570 м, а лижний сезон триває з початку грудня до початку квітня. Лижних трас небагато, і не всі вони оснащені сніговими пушками.

Однак кожного року тут відбувається етап Кубка світу з гірських лиж, а в районі катання "Планиця" знаходиться один из найбільших і найвідоміших трамплінів у світі. До речі, покататися тут можна лише з 8 до 15 години.

Пропозиції щодо відпочинку на цьому курорті лише починають з’являтися на українському туристичному ринку, і ще небагато вітчизняних турфірм працюють з гірськолижними курортами Словенії. Фото slovenia.info
Попри не досить добре розвинену лижну інфраструктуру, курорт пропонує різноманітні розваги "після лиж". Курорт пишається своїми казино і етнографічними фестивалями, пропонує гірські походи, альпінізм, ігри в гольф та рибалку. А ще, сюди приїздять пасивні спортивні туристи подивитися на змагання Кубка світу.

Курорт Краньска Гора - охайне і затишне містечко з чудовим відображенням гірського колориту. Воно знаходиться в межах найбільшого в Словенії Триглавського національного парку, де розкинулося безліч кінних, велосипедних і трекінгових маркованих доріжок (сніг в Словацьких горах буває не завжди).

Ми не змогли включити до рейтингу всі популярні гірськолижніі курорти Європи, проте, варто сказати принаймні кілька слів про деякі з них.

Наприклад, гірськолижні центри Італії належать до курортів високого рівня, вони близькі за ціновими та якісними критеріями до альпійських курортів Францій, Австрії та Швейцарії.

Дешевші курорти Пірінеїв також користуються попитом серед українців - це здебільшого Андора, а іноді й Іспанія. Початківці-гірськолижники та сімейні туристи з дітьми обирають бюджетні варіанти - наприклад, досить низькі схили Чорногорії та Румунії. Серед Скандинавських країн популярними курортами є Швеція та Норвегія, які пропонують туристам особливий північний колорит.
Реклама:

Головне сьогодні