"Вбивця" виграв позов проти України у Європейському суді

— 23 грудня 2008, 16:06

Невиконання державою рішення районного суду обійшлося у дві тисячі євро. Цій історії передували страшні звинувачення невинної людини у вбивстві власної дружини та кримінальне переслідування, повідомляє "Радіо свобода".

Втрата

Одна страшна ніч 1996 року перевернула все життя людини шкереберть. Борис Мартинчук тоді чергував на фермі, а коли повернувся - побачив удома мертву закривавлену дружину та онімілу заплакану 4-річну доньку.

Міліціонери, котрі прибули на місце злочину, довго не церемонились - забрали чоловіка ніби-то для того, щоб показав, де перебував під час злочину, а натомість доправили до райвідділу міліції.

Протримали 10 діб, на похорон дружини не відпустили, повезли до Рівного, і вже там, лише через п'ять місяців, до Бориса Андрійовича вперше навідався слідчий. І адвокат Віктор Кур'ята, котрий взявся допомогти йому, не чекаючи винагороди.

"Дуже обурювала та наполегливість, з якою органи прокуратури тримали підозрюваного у неволі під слідством, та намагалися проштовхнути звинувачення в суді, щоб виправдати утримання в слідчому ізоляторі", - повідомив Кур'ята.

ВІДЕО ДНЯ

Спочатку Бориса Мартинчука відпустили з ізолятора, обравши міру запобіжного заходу - підписка про невиїзд. Він повернувся до дітей.

Недовіра мешканців села

Голова колгоспу навідріз відмовився брати Мартинчука на роботу. Односельці далеко не всі вірили у його невинність. У 1999 році, коли колегія суддів обласного суду зняла з Бориса Мартинчука усі звинувачення, з'ясувалося: справжній вбивця його дружини був затриманий наступного ж дня після скоєння злочину.

Чоловік звернувся до Березнівського районного суду з проханням про відшкодування перенесених страждань. Суд присудив 50 тисяч гривень. Та цю суму так і не виплатили.

"Це рішення не було виконане під простим приводом, що держава не передбачила коштів у бюджеті на подібні витрати. Мушу зазначити, що в нашій державі тисячі подібних рішень не виконуються", - зазначає Кур'ята.

Як пояснив адвокат, справа Бориса Мартинчука підпадала під 6-ту статтю Конвенції - "незаконне ув'язнення". Він звернувся до Європейського Суду у 2003 році - справу одразу ж взяли до провадження. Але рішення винесли тільки нещодавно.

Нині Борис Мартинчук радить усім розчарованим в системі державної справедливості не опускати рук.

"У мене сусіда побили, він отримав другу групу інвалідності - йому присудили 10 тисяч, але до цього часу не заплатили. Але я вважаю, що правоту потрібно доводити. Якщо ми цього не робитимемо - ніколи не побудуємо нашої України. Вірити в Бога та в справедливість", - каже Борис Мартинчук.

Начальника міліції, котрий у далекому 96-му допустив незаконне утримання невинної людини в слідчому ізоляторі упродовж тривалого часу, два роки тому покарали - виходом на пенсію. А слідчий прокуратури потрапив на підвищення, до сусіднього району. Домагатися покарання цих людей Борис Мартинчук не став.

Реклама:

Головне сьогодні