Роз’яснення для усіх користувачів мобільних телефонів

Йдеться про публікацію у газеті "Сегодня", у якій стверджувалось, що якщо 1 жовтня 2009 року власники нелегальних апаратів не зареєструють їх в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР), їх відключать і підключити таку незареєстрованну "трубку" буде в Україні неможливо.

У матеріалах УДЦР, наданих "Українській правді. Життя" зазначається, що всі мобільні телефони, які підключені до мережі мобільних операторів і діють у їхніх мережах на цей час і до 1 вересня 2009 року включно, незалежно від терміну підключення, автоматично вважаються законними.

Коди ІМЕІ (цей код наноситься виробником мобільних телефонів на фірмову етикетку, нанесену безпосередньо на корпус мобільного телефону під кришкою) цих телефонів автоматично вносяться самим оператором до бази даних, яка ведеться Українським державним центром радіочастот.

Власникам цих мобільних телефонів не потрібно здійснювати жодних дій щодо реєстрації придбаних раніше телефонів та перевіряти їх легальність. Ці телефони без будь-яких обмежень будуть обслуговуватися мобільними операторами і надалі.

Але з 28 березня цього року набули чинності низка нормативних актів Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, які змінюють колишній порядок ввезення та реалізації мобільних телефонів. Тож той, хто планує найближчим часом придбати мобілку, має уважно вивчити нові умови їхнього користування.

Отже, якщо "ліва" мобілка буде придбана після 30 червня 2009 року, то оператор підключить її до свої мережі і обслуговуватиме без проблем (до 30 липня оператор автоматично внесе їх у базу ІМЕІ)

При підключенні такої мобілки після 30 липня оператор автоматично визначить відсутність коду ІМЕІ у базі даних, яку веде центр. І при підключенні нелегальної мобілки, він вишле користувачу SMS зі вказаним зворотним номером телефону і проханням зареєструвати телефон у ДП "Укрдержцентр радіочастот".

[L]

Якщо абонент після цього не зареєструється, він буде відключений від мережі. І лише у цьому випадку він не зможе більше користуватись нелегальною "слухавкою".

Як повідомили нам в УДЦР, усі ці підключення є абсолютно безкоштовними.

Так само у центрі запевнили, що іноземці, які на території України купують сім-карти і вставляють їх у свої телефони, можуть спокійнісінько ними користуватися.

Кому вигідно?

Самі оператори мобільного зв'язку по-різному оцінюють нововведення. Так, піар-менеджер мобільного оператора LIFE:) Світлана Крамаренко зауважила, що нововведення захистить покупців від неякісного товару.

"Ми підтримуємо ініціативу держави зі створення бази IMEI легально ввезених телефонів, оскільки вважаємо, що вона відповідає не лише інтересам вендорів, а й захищає права споживачів. Вони, таким чином, убезпечені від можливих підробок, які не проходять перевірки якості та можуть завдати шкоди здоров'ю. Не кажучи вже про те, що із легальною мобілкою споживач має переваги у вигляді гарантії та сервісного обслуговування", - сказала вона нам.

Крамаренко заявила "Українській правді. Життя", що згідно закону компанія LIFE:) зобов'язана виконати вимоги Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, яка запровадила нововведення, але висловила впевненість у тому, що "буде знайдено рішення, яке не зашкодить інтересам споживачів".

У компанії "Київстар" налаштовані песимістичніше. "На сьогодні чітких і зрозумілих механізмів виконання даних рішень НКРЗ немає, внаслідок чого ми звернулися до НКРЗ з проханням про надання відповідних роз'яснень", - розповіли у компанії "Українській правді. Життя".

Крім того, у компанії вважають, що ухвалені НКРЗ рішення "не повною мірою відповідають чинним вимогам ст. 31 Конституції України, закону України "Про телекомунікації", закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим компанія вважає за доцільне "розробити й ухвалити необхідні зміни до даних нормативних актів".

"Також, наприклад, запропоновані зміни у регулюванні ввезення і використання мобільних терміналів (у т.ч. мобільних телефонів) ставить під сумнів порядок і саму можливість користування мобільними терміналами, що були або будуть легально придбані громадянами і легально ввезені з-за кордону для особистих потреб", - зауважив представник "Київстар" Сергій Товстенко-Забєлін.

[VR]

Порядок ввезення з-за кордону та реалізації мобільних телефонів регулюють тепер також наступні нормативно-правові акти:

Положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затверджене рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України (НКРЗ) від 05.02.2009 р. № 1338, і Порядок реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затверджений рішенням НКРЗ від 05.02.2009 р. № 1339.

Документи набули чинності 28.03.2009.[/VR]У коментарі "Українській правді. Життя" PR-фахівець "МТС-Україна" Владислав Войтович запевнив, що оператор зацікавлений у сприянні боротьбі з контрабандою та легалізації імпорту мобільних телефонів.

Однак тут же додав, що такий не до кінця продуманий хід може спровокувати низку незручностей як для абонентів, так і для самих операторів.

"Наприклад, на якій підставі оператор повинен відмовити абоненту в наданні послуг зв'язку, якщо абоненту подарували хітовий апарат, офіційно придбаний за кордоном? В результаті, щоб користуватися таким телефоном і послугами оператора, абоненту доведеться їхати в УДЦР, щоб зареєструвати апарат. А якщо людина живе в передмісті? Навряд чи це можна назвати гуманним", - додав Войтович.

Войтович висловив офіційну позицію "МТС-Україна" щодо ефективності ініціативи: "На наш погляд, у проекті зі створення і підтримки бази IMEI-номерів мобільних телефонів повинні брати участь (зокрема фінансову) всі зацікавлені сторони, наприклад, рітейлери".

"Дана система буде ефективною тільки в тому випадку, якщо буде розроблений і упроваджений дієвий механізм контролю за її виконанням. Чи встигнемо ми налагодити такий механізм до 30 липня - це залежить від ефективної співпраці держави зі всіма гравцями мобільного ринку", - наголосив він.

Солідарний з колегою і представник "Київстар" Сергій Товстенко-Забєлін: "Оператори мобільного зв'язку повинні до 30 вересня цього року передати до НКРЗ перелік серійних номерів терміналів, що зареєстровані або реєструвалися в телекомунікаційній мережі "Київстар". З технічної й організаційної точки зору це є складним процесом, особливо з урахуванням того, що регулятором не встановлено чітких критеріїв щодо дати початку формування такого переліку.

Відповідно до рішення НКРЗ, з 30 вересня 2009 року оператори повинні перевіряти наявність серійних номерів терміналів у базі даних УДЦР перед підключенням їх до своїх телекомунікаційних мереж. У той же час, ці рішення, у частині обліку та реєстрації серійних номерів терміналів, які ввозяться чи реалізуються, взагалі не містять реальних механізмів їх виконання.

Тобто, чинне законодавство України не містить механізмів відключення терміналів, серійні номери яких не включено у відповідну базу даних, та передбачає можливість відключення кінцевого обладнання абонента лише на підставі рішення суду, що набрало законної сили".

Крім того, у компанії "Київстар" сумніваються у тому, що введення такої єдиної бази ІМЕІ зменшить кількість контрабандних мобілок та рівень злочинів, пов'язаних із їх крадіжками. Оператори також скаржаться на потенційно можливе зростання додаткових витрат у зв'язку з нововведенням.

Сірі проти білих

Мотивами нововведень УДЦР називає боротьбу з нелегальним ввезенням мобільних апаратів та їхніми крадіжками, адже "переважну більшість мобільних телефонів, що реалізуються в Україні складає так званий "сірий імпорт".

Згідно з чинним законодавством, радіоелектронні засоби, зокрема мобільні телефони, ввозяться в Україну виключно за дозволами УДЦР. Зазначений дозвіл є обов'язковою умовою оформлення ввізної митної декларації.

У 2007 році УДЦР було надано дозволів на ввезення 738 тис. мобільних телефонів. За різними оцінками аналітиків ринку, у 2007 році в Україні було продано від 8,55 до 10,49 млн. мобільних телефонів. Таким чином, на територію України у 2007 році незаконно було ввезено від 91,6 - 93,2 % мобілок.

Запровадження минулого року процедури маркування мобільних телефонів мало певні позитивні наслідки. У 2008 році обсяг ринку мобільників склав 7,9 млн. штук, а законно було ввезено 1,3 млн. або 16,5 %, при цьому майже половину було законно ввезено протягом травня - липня 2008 року.

Втім, адвокат юридичної фірми "Шмаров і партнери" Євген Підлісний у коментарі "Українській правді. Життя" пропонує шукати способи боротьби із "сірим" ринком іншими шляхами.

"Думаю, що це чергова страшилка на кшталт тих, що неодноразово виникали у зв'язку з насиченістю українського ринку аудіо- та відеопродукції піратськими копіями. Нагадаю, що тоді теж велася мова про нібито драконівські заходи проти розповсюджувачів такої продукції. Тоді йшлося про те, що піратська продукція нібито швидко зникне з прилавків, а громадянам доведеться платити за ліцензійну продукцію у рази дорожче. Сподіваюсь, що подібне нововведення із мобільними телефонами не спрацює, що у черговий раз суворість не зовсім адекватних нормативних нововведень буде компенсована слабкістю їх виконання", - зауважив юрист.

Підлісний впевнений, що слід боротися проти контрабанди, проте іншими методами, які "не підкладатимуть чергову "свиню" пересічним громадянам".

"Держава має сприяти спрощенню митних процедур та зробити їх максимально прозорими - за таких умов порушувати митне законодавство стане складніше. Те, що пропонується, може мати наслідком підвищення цін на мобільні телефони та додатковими і зовсім непотрібними витратами людей. У зв'язку з цим виникає резонне запитання: а де були чиновники, зокрема Національної комісії з питань регулювання зв'язку України, коли в країну ввозилися і реалізовувалися контрабандні мобілки? Адже, за деякими даними, більше 80 % мобільних телефонів, що на руках у населення, є контрабандними. Можливо, за таким нововведенням стоїть незграбна спроба наповнення доходної частини бюджету за рахунок і так збіднілих через кризу громадян", - зауважує адвокат.

На думку юриста, потрібно мати на увазі можливість оскарження нормативно-правових актів у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

"Думаю, зацікавлені особи цим обов'язково скористаються. Зокрема, таке нововведення невигідне мобільним операторам, які у такий спосіб ризикують втратити клієнтів", - прокоментував ситуацію "Українській правді. Життя" Підлісний.

Що робити при викраденні мобільного телефону? (інструктаж УДЦР)

Отже, якщо сталася неприємність - у Вас поцупили мобільний телефон, Ви повинні звернутися з відповідною заявою до правоохоронних органів.

В цій заяві треба зазначити унікальний міжнародний код ідентифікації (код ІМЕІ) цього телефону. Правоохоронні органи повинні направити подання до Українського державного центру радіочастот (УДЦР) про внесення цього коду ІМЕІ до так званого "чорного списку", після попадання до якого оператор перестає обслуговувати цей мобільний телефон.

Де взяти код ІМЕІ? Цей код наноситься виробником мобільних телефонів на фірмову етикетку, нанесену безпосередньо на корпус мобільного телефону під кришкою (під акумулятором або поруч з ним) та на його фірмову упаковку. Тому не поспішайте викидати упаковку, поки не занесли цей код в записник.

Реклама:

Головне сьогодні