Небезпечне захворювання свинячий грип: вражає переважно молодь

Для розгляду ситуації з поширенням "свинячого грипу" Європейська комісія у четвер збирає міністрів охорони здоров'я країн-членів. А в Україні створено робочу групу, яка "ретельно перевіряє ситуацію з можливими спалахами свинячого грипу".

Підклали свиню

Столиця Мексики немов вимерла. Закрито дитячі садки і навчальні заклади, футбольні матчі проходять при порожніх стадіонах, усі захисні маски в аптеках давно розпродані. Біля метро їх роздають безкоштовно.

Причина цього - епідемія так званого свинячого грипу, від якого в країні вже загинуло 103 особи (хоча офіційно свинячий грип визнано причиною смерті 20 людей), а ще понад 1600 - хворі, які перебувають під наглядом лікарів.

На футбольних матчах у Мексиці трибуни пустують
Та свинячий грип не обмежився Мексикою. У США через захворювання вже введено надзвичайний стан у сфері охорони здоров'я (відтак відповідні державні установи в США матимуть простіший доступ до тестів на грип і необхідних медикаментів). Адже у країні підтверджено факт захворювання 20 людей вірусом H1N1 (свинячий грип).

При цьому всі ті, хто підчепив недугу, живуть у різних регіонах країни. Так, свинячим грипом заразились восьмеро нью-йоркських студентів, ще сім - в Каліфорнії, по два - в Техасі і Канзасі, один - в Огайо.

"Побоююсь, у нас будуть смертельні випадки", - сказала співробітник Центру контролю за захворюваннями і профілактики США Анне Шухат.

В аеропортах США, Японії, Росії та деяких інших країн перевіряють стан здоров'я туристів

Підтвердила факт захворювання свого громадянина свинячим грипом і Іспанія, тож можна офіційно стверджувати: ця хвороба дісталась Європи. У Канаді інфікованих виявилось шестеро (і вони теж живуть у різних регіонах країни). Ще двоє шотландських туристів сьогодні з'ясують, чи підчепили вони свинячий грип, чи ні, пише The Times.

У Новій Зеландії Міністерство охорони здоров'я повідомило, що обстежує десятьох студентів, які повернутися з Мексики з симптомами хвороби.

Французька влада заявила, що у чотирьох її громадян, у яких була підозра на небезпечне захворювання, вірусу не виявлено, зазначає "Інтерфакс".

Вразлива молодь

Новий свинячий вірус отримав офіційну назву "Каліфорнія", його номер - H1N1 042009, повідомив головний санітарний лікар РФ Геннадій Оніщенко. Він запевнив журналістів, що від сьогодні російські медики будуть обстежувати пасажирів усіх літаків, які прибувають з американського континенту.

Аналогічні заходи безпеки вжило ще чимало країн світу (у Японії всім, хто прибуває з Мексики міряють температуру).

Україна наразі їх не ввела, однак, Держкомітет ветеринарної медицини заборонив ввіз в країну м'яса свинини і свиней з США, Мексики, Канади та Нової Зеландії.

"У зв'язку з ускладненням епідеміологічної ситуації щодо грипу типу "а" штам H1N1 на території Мексиканських Сполучених Штатів, Сполучених Штатів Америки, Канади, Нової Зеландії забороняється ввезення на територію України з територій вищезазначених країн живих свиней, продукції та сировини з них", - йдеться у повідомленні комітету.

Заборона розповсюджується на продукцію, відвантажену після 21.04.2009 року.

Так само вчинила влада Казахстану. Азербайджан заборонив ввіз свинини з обох американських континентів, повідомляє "Інтерфакс".

На богослужіння віряни приходять у масках

В Інституті грипу російської академії наук також запевнили: виявлений в Мексиці вірус - мутант з генами свині та птиці. Він може передаватись від людини до людини.

Втім, у Єврокомісії вважають, що називати грип свинячим не зовсім правильно, оскільки насправді не було зареєстровано жодного випадку зараження людей від свиней чи від споживання свинини. Новий грип є своєрідним видом грипу, що об'єднує в собі віруси звичайного людського грипу, пташиного грипу та захворювань свиней, повідомляє УНІАН.

Як відомо, свинячий грип - захворювання свиней, яке спричинене вірусом грипу. Спалахи хвороби часто траплялись у цих тварин восени, але рідко передавались людям.

Зазвичай у потенційній небезпеці перебували лише ті, які мали тісний контакт зі свинями. Але новий вірус H1N1 не обов'язково передбачає контакту людини з твариною. Достатньо, щоб поряд опинився хтось інфікований, хто кашляє чи має нежить - свинячий грип передається повітряно-крапельним шляхом.

Поки-що жодна вакцина у цілому не захищає від свинячого грипу і не зрозуміло, які вакцини будуть запропоновані у процесі розвитку нової епідемії.

Римо-католицька церква поширила серед своїх священників інструкцію: причастя треба давати так, щоб не торкатись рота прихожан
Симптомами захворювання на вірус H1N1 є ті самі, що і звичайного грипу - температура, біль у горлі та органах дихання, поганий апетит. Всі інфіковані скаржаться на неймовірну слабкість.

Незвичним для інфекцій грипу є той факт, що новий вірус вражає в першу чергу молодих дорослих, а не дітей та людей похилого віку, як це типово для інших видів грипу.

Як зазначає The Daily Mail, у зоні ризику - здорові молоді люди у віці від 25 до 45 років.

Поліція, таксі і просто мексиканці - всі у захисних масках
Втім, ВООЗ наразі не має інформації стосовно швидкості поширення вірусу та й детальної інформації про штамм. А це ускладнює оцінювання потенційної небезпеки свинячого грипу.

ВООЗ також не може у зв'язку з цим офіційно оголосити світову пандемію свинячого грипу - це призведе до обмеження транспортного сполучення з країнами світу, торгівлі та посилення контролю за кордонами між країнами, зауважує ВВС. Проте це питання буде розглянуте у вівторок у Женеві. На сьогодні за оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров'я рівень небезпеки становить 3, пандемія оголошується при досягненні рівня 6.

Водночас міністр охорони здоров'я Мексики Хосе Анхел Кордова попереджає: "Тримайтеся на відстані від осіб із простудними захворюваннями! Мийте частіше руки з милом. Намагайтеся, вітаючись, не цілуватися й не потискати руки. Не користуйтеся немитим посудом! Частіше провітрюйте квартири й офіси!"

Словом, головна порада для убезпечення себе від вірусу - дотримуватись елементарної гігієни і не контактувати з тими, хто нещодавно повернувся з Мексики. Тим більше, якщо ці туристи почувають себе не дуже добре.

Довідка про захворювання від Дежавного комітету ветеринарної медицини

Грип свиней - висококонтагіозна гостро протікаюча хвороба, яка характеризується різко вираженою лихоманкою, загальною слабкістю і ураженням органів дихання.

Вірус грипу свиней (ВГС) може викликати захворювання у людей, і навпаки, встановлена можливість зараження свиней грипом людей.

Більшість випадків грипу свиней викликані вірусом Н1N1, значно рідше зустрічається вірус Н3N2.

Вперше вірус був виділений та ідентифікований лише в 1931 році і визначений як А (Айова). Подібні штами грипу свиней були виділені в ряді країн Європи і в США. Встановлено антигенну спорідненість між вірусами грипу свиней (Айова) та птиці (Шотландія).

Вважають, що свині можуть бути резервуаром і для людських пандемічних штамів. Під час спалахів грипу свиней в Європі, взимку 1990-1991 років, крім класичного серотипу Н1N1 був виділений також Н3N2. Встановлено, що дивергенція між свинячим та людським вірусами грипу відбулась в 1905 році.

Порівняння вірусу грипу свиней Н1N1 вказує на те, що гемаглютинін вірусу грипу свиней Н1N1 активно не змінювався щонайменше 50 років в протилежність активному антигеному дрейфу штамів вірусу грипу людини.

Насамперед це пов'язано з менш вираженим імунним пресингом на свинях, як коротко живучих, та тим що їх вірус швидко передається на сприйнятливих тваринах, але при нормальних умовах утримання хвороба триває 7-10 днів і летальність серед свиней не перевищує 5 %.

Крім того, вірус грипу свиней не стійкий до фізичного і хімічного впливу. Температура 600С впродовж 20 хвилин повністю інактивує вірус грипу.

Усі фото The Daily Mail

За матеріалами "Інтерфакса, The Times, The Daily Mail, ВВС, The New York Times, "Німецької хвилі"

Реклама:

Головне сьогодні