Свинячий грип завойовує нові країни. Графіка

Світ у паніці. Лише в Італії на гарячу лінію вже зателефонували понад 10 тисяч людей. Європейці прагнуть отримати вичерпну інформацію про новоспечену світову загрозу і активно штурмують державні установи своїми запитаннями.

На "українському фронті" все тихо. Так, 28 квітня у МОЗ зателефонували лише п'ятеро українців (тел.: 200-07-80). І лише одна жіночка повідомила, що нещодавно повернулася з Мексики і має симптоми свинячого грипу.

"До неї поїхала швидка допомога. Діагноз не підтвердився", - повідомили нам у прес-службі Мінздоров'я.

Але країна готується дати рішучий бій заразі, якщо та спробує проникнути на нашу територію.

Так, попри те, що інфекція не передається через свинину (це підтвердила Всесвітня організація охорони здоров'я та головний санлікар Києва), в Україну заборонено ввіз живих свиней, продукції та сировини з них з території Мексиканських Сполучених Штатів, Сполучених Штатів Америки, Канади та Нової Зеландії.

Заборонено перевозити через український кордон свинину навіть для власного вжитку. Тепер за цим недремним оком будуть слідкувати служби ветеринарно-санітарного нагляду на кордоні.

Крім того, санітарні служби у пунктах пропуску через державний кордон працюють у посиленому режимі.

Лікарі та прикордонники стежать за самопочуттям людей, що приїжджають до України, а декому пропонують поміряти температуру. Такі заходи запроваджені не лише на кордоні України з Європою, де вже зафіксовано кілька випадків цієї хвороби, а й з сусідньою Росією, повідомляє "Радіо Свобода".

Спеціальних пристроїв, що вимірюють температуру тіла, на кшталт тих, що встановлюють в європейських аеропортах, на українському кордоні немає. Особам, які мають поганий вигляд або почуваються зле, пропонують скористатися звичайним термометром, зауважує радіо.

А на випадок, якщо свинячий грип проникне в Україну, деякі фармацевтичні заводи повідомляють, що готові розпочати випуск препарату "озелтамівір", який використовувався для лікування пташиного грипу і може виявитись ефективним при лікуванні свинячого.

Технологію виробництва препарату заводу передали з благодійного фонду, залишилось лише дати добро від Мінздоров'я (у вигляді держзамовлення на виготовлення).

У четвер ще одна компанія, яка разом з Національною академією наук працює над створенням діагностичного набору для визначення вірусу свинячого грипу, повідомила, що вже "завершує розробку".

Панічний страх

"Ми маємо бути пильними, не варто панікувати, ми маємо бути підготованими", - так заспокоїв європейців комісар ЄС з питань здоров'я Андрулла Вассіліу.

Причини виникнення страху серед населення країн світу очевидні: у середу вночі Всесвітня організація охорони здоров'я підняла рівень небезпеки виникнення пандемії до п'яти балів з шести можливих. Кількість країн, у яких зафіксовані випадки зараження недугою, постійно оновлюються, а чисельність хворих зростає.

На цьому етапі виникнення пандемії, тобто глобальної епідемії, "неминуче", впевнені у ВООЗ.

В Іспанії навіть уперше зафіксували випадок зараження свинячим грипом людини, яка не відвідувала Мексику, пише The Times.

Відтак для убезпечення своїх громадян, країни збільшують запаси антивірусних препаратів та закривають кордони. Якщо не для людей, то для продукції. А в Єгипті навіть прийнято рішення забити усіх свиней, повідомив тамтешній міністр охорони здоров'я.

Такими були дані урядів країн та Всесвітньої орагнізації охорони здоров'я станом на четверту годину вечора п'ятниці. Графіка "Української правди. Життя"
У столиці Мексики Мехіко введено мораторій на роботу кафе і ресторанів. Населення в масках і боїться виходити зі своїх домівок. Не покидати рідні стіни порадив і президент країни Філіпе Кальдерон, повідомляє "Інтерфакс".

Під час виступу, який транслювало телебачення, він закликав населення не виходити на вулиці без крайньої необхідності з 1 по 5 травня. У країні також офіційно підтверджена восьма смерть від свинячого грипу.

У Великобританії хворих теж побільшало. Станом на шосту годину вечора четверга офіційно було повідомлено про 8 випадків інфікування. У країні нещодавно стартувала просвітницька кампанія з профілактики захворювань під слоганом: "Упіймай, вбий і викинь у смітник".

У такий спосіб британців переконують, що сморкатись варто в одноразові хусточки і ретельно слідкувати за гігієною.

До речі, головний санітарний лікар Британії Лайєм Доналдсон не радить постійно носити захисні маски: "Якщо маска промокає, то ризик зараження лише збільшується".

Найнеобхідніша інформація про свинячий грип

Істерія довкола свинячого грипу, який продовжує активно поширюватись планетою, змушує тих, хто дбає про своє здоров'я, вишукувати відповіді на запитання про нове захворювання.

Відповіді на найбільш поширені питання стосовно виникнення та розповсюдження свинячого грипу А/Н1N1 розміщені на офіційному сайті Всесвітньої організація охорони здоров'я.

Що таке свинячий грип?

Свинячий грип є гострим респіраторним захворюванням свиней, викликаний одним або кількома вірусами свинячого грипу А.

Як правило, для нього характерні висока захворюваність та низька смертність (1-4%).

Вірус розповсюджується серед свиней повітряно-крапельним шляхом, при прямому та непрямому контакті зі свинями-носіями без проявів симптомів захворювання. Спалахи вірусу спостерігаються серед свиней протягом усього року, а в зонах з помірним кліматом - найчастіше восени та взимку.

В багатьох країнах проводиться регулярна вакцинація популяцій свиней від свинячого грипу.

Найчастіше віруси свинячого грипу належать до підтипу H1N1, але серед свиней циркулюють й інші підтипи (такі як H1N2, H3N1, H3N2 ).

Разом з вірусами свинячого грипу свині можуть бути також інфіковані вірусами пташиного грипу і вірусами сезонного грипу людей.

Передбачається, що свинячий вірус H3N2 був занесений в популяції свиней людьми. Іноді свині можуть бути інфіковані більш ніж одним вірусом одночасно, що дозволяє генам даних вірусів змішуватись. Це може призводити до появи вірусу грипу, який містить гени з різних джерел, - так званого "химерного" вірусу.

Хоча віруси свинячого грипу зазвичай є видоспецифічними й інфікують лише свиней, іноді вони долають міжвидовий бар'єр і викликають хвороби серед людей.

Чи безпечно вживати в їжу свинину і продукти з неї?

Так. Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу належним чином обробленої і приготованої свинини (м'яса свиней) або інших продуктів з неї немає. Вірус свинячого грипу гине під час приготування при температурі 70°C, відповідно до загальних порад приготування свинини й інших видів м'яса.

Чи існує вакцина для захисту людей від свинячого грипу?

Ні. Віруси грипу змінюються дуже швидко і підбір вакцини від циркулюючого грипу є важливим для забезпечення адекватного імунітету щеплених людей.

У зв'язку з цим ВООЗ має двічі на рік відбирати вакцини для захисту від сезонного грипу - одна вакцина для північної кулі й інша для південної.

Нинішня вакцина від сезонного грипу, вироблена згідно з рекомендаціями ВООЗ, не містить вірусу свинячого грипу. Невідомо, чи можуть наявні вакцини від сезонного грипу людей забезпечити який-небудь захист від нинішньої інфекції свинячого грипу в Сполучених Штатах та Мексиці.

Тому ВООЗ необхідний доступ до якомога більшого числа вірусів - це дозволить вибрати найвідповідніший для вакцини вірус. Даний розділ буде оновлено, щойно з'явиться додаткова інформація.

Які ліки існують для лікування?

У деяких країнах є противірусні ліки від сезонного грипу, які ефективно запобігають і лікують хворобу. Існує два класи таких ліків: 1) адамантани (амантадін і ремантадін) і 2) інгібітори нейрамінідази грипу (озелтамівір і занамівір).

Більшість пацієнтів в раніше зареєстрованих випадках захворювання свинячим грипом повністю одужували від хвороби без будь-якої медичної допомоги і противірусних препаратів.

У деяких вірусів грипу розвивається стійкість до противірусних ліків, що обмежує ефективність хіміопрофілактики і лікування. Віруси, отримані від пацієнтів в нещодавніх випадках захворювання свинячим грипом в Сполучених Штатах Америки, виявилися чутливими до озелтамівіру і занамівіру, але стійкими до амантадіну і ремантадіну.

Для рекомендацій з використання противірусних препаратів для профілактики і лікування вірусної інфекції свинячого грипу наявної інформації недостатньо.

Клініцисти мають приймати рішення на основі клінічної й епідеміологічної оцінки, а також ґрунтуючись на шкоді і перевагах профілактики/лікування пацієнта. Відносно поточного спалаху свинячого грипу в Сполучених Штатах Америки і Мексиці національні і місцеві органи охорони здоров'я рекомендують застосовувати озелтамівір і занамівір для лікування і профілактики хвороби з урахуванням характеристики чутливості вірусу.

Що потрібно робити у випадку регулярного контакту зі свинями?

Хоча немає чітких ознак, що наявні випадки захворювання людей на свинячий грип пов'язані з недавніми або теперішніми грипоподібними захворюваннями свиней, рекомендується мінімізувати контакти з хворими свинями і повідомляти відповідні медичні служби про хворих тварин.

Більшість людей заражається через тривалий, тісний контакт з інфікованими свинями. Тому важливо дотримуватись особистої гігієни під час будь-яких контактів з тваринами і особливо це важливо під час забиття і відразу після забиття тварин, щоб запобігти контакту зі збудниками хвороби.

Білування туші не повинно застосовуватись до хворих тварин чи тварин, які померли від захворювання. Потрібно дотримуватись порад відповідних державних органів влади.

Даних про передачу свинячого грипу людям в результаті вживання ними в їжу належним чином обробленої і приготованої свинини (м'яса свиней) або інших продуктів з неї немає.

Як захистити себе від зараження свинячим грипом від хворої людини?

У минулому захворювання людини на свинячий грип мало легкий ступінь, але відомо, що воно могло викликати важкі ускладнення, як наприклад, пневмонію.

Проте клінічна картина теперішніх спалахів в США та Мексиці суттєво відрізняється. Жоден з підтверджених випадків в США не характеризується важкою формою хвороби, і пацієнти одужують, не потребуючи медичної допомоги. Як повідомляється, у Мексиці деякі пацієнти мають важку форму хвороби.

[L]Для особистого захисту від грипу потрібно вживати загальні запобіжні заходи:

- Уникати тісного контакту з людьми, які виглядають хворими і які мають температуру і кашель.

- Ретельно та часто мити руки з милом.

- Дотримуватись здорового способу життя, зокрема достатньо спати, вживати багату на поживні речовини їжу та залишатись фізично активним.

Якщо вдома є хворий:

- Намагайтесь забезпечити хворій людині окрему кімнату. Якщо це неможливо, тримайте хворого на відстані як мінімум 1 метр від інших.

- Обслуговуючи хворого, прикривайте рот і ніс запобіжною маскою, періодично її оновлюючи. Можна придбати готові маски або зробити самостійно, використовуючи підходящий матеріал.

- Ретельно мийте руки з милом після кожного контакту з хворим.

- Намагайтесь посилити циркуляцію свіжого повітря в місцях, де знаходиться хворий. Відкривайте вікна та двері для посилення циркуляції повітря.

- Дотримуйтесь чистоти у приміщенні, тримаючи миючі засоби наготові.

- Якщо ви мешкаєте в країні, де зафіксовані випадки захворювання людей на свинячий грип, також дотримуйтесь порад національних і місцевих органів влади з охорони здоров'я.

Що я повинен робити у випадку захворювання на свинячий грип?

- Якщо ви відчуваєте себе хворим, у вас висока температура, маєте кашель і/або болі в горлі:

- Залишайтесь вдома, не відвідуйте роботу, школу та за можливістю уникайте натовпів.

- Відпочивайте та вживайте багато рідини.

- Прикривайте свій рот і ніс одноразовими хусточками, коли кашляєте і чхаєте, а використані хусточки викидайте.

- Ретельно й часто мийте руки з милом, особливо після кашлю та чихання.

- Поінформуйте членів своєї родини та друзів про вашу хворобу та попросіть допомоги у господарських справах, які вимагатимуть контакту з іншими людьми, наприклад покупки.

Якщо вам потрібна медична допомога:

- Порадьтесь зі своїм лікарем або медичним працівником перед відвідуванням медичного закладу та розкажіть про симптоми хвороби. Поясніть, чому ви вважаєте, що у вас свинячий грип (наприклад, якщо ви недавно відвідували країну, де трапився спалах свинячого грипу серед людей). Дотримуйтесь наданих вам порад.

- По прибутті у медичний заклад негайно повідомте про свої підозри, якщо не вдалось заздалегідь зв'язатись з медичними працівниками.

- Використовуйте захисні маски під час подорожей.

Усі фото The Daily Mail

Реклама:

Головне сьогодні