Студенти скаржаться на корупцію у Вишах, але самі дають хабарі

— 18 червня 2013, 13:13

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, здійсненого донецькою громадською організацією "Регіональне об’єднання молоді", повідомляє Deutschе Welle.

Так, 87% опитаних молодих людей, які не отримують стипендії, згодні запропонувати хабар викладачу.

Третина опитаних студентів визнала, що безпосередньо з стикалась з випадками хабарництва.

Як з'ясували дослідники, студенти відкрито не скаржаться на факти корупції, оскільки вважають, що це не змінить ситуацію на краще.

Більше того, респонденти вважають, що подібні скарги лише нашкодять їхньому перебуванню у виші.

Соціологічне дослідження тривало майже півроку. Його об’єктами стали шість провідних ВНЗ Донеччини та Криму. Дослідження враховувало такі прояви корупції як хабарництво, продаж викладачами власних підручників, зловживання владними повноваженнями при поселенні до гуртожитку.

Також до уваги брались прояви академічної нечесності, такі як студентське шахрайство під час складання іспитів.

Керівник дослідження Олена Бікла каже, що і студенти, і викладачі у відповідях зазначають, що корупція - це зло, з яким потрібно боротися. Утім далі словесного осудження не йде.

"Всі намагаються вижити, і корупція стає дуже зручним засобом для цього", - каже вона.

На її думку, студенти побачили, що ледарство сьогодні можна компенсувати грошима. Тим більше, що практично не чутно про випадки, коли б за хабар карали студента.

Викладачі ж, що погодилися взяти участь в опитуванні, відповідали надмірно обережно та з осторогою, каже керівник дослідження. Про хабарництво казали побічно, надаючи відповіді на кшталт: "Щось чув, але особисто не стикався".

Питання протидії корупції вони повністю віддавали на відкуп своєму керівництву. "Нехай цим переймається керівництво", - йшлося у відповідях.

Тим часом корупційні процеси стають дедалі організованішими, зазначають співрозмовники агентства.

"Сьогодні неможливо бути корупціонером - одиночкою. Якщо у виші існує корупція, вона безумовно носить системний характер. Поведінка окремих викладачів свідчить, що в деяких закладах вибудована вертикальна модель корупційних відносин", - розповів соціолог Геннадій Коржов з Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу.

Експерт зауважив, що наразі в економічному плані передумов стало значно менше, аби якось виправдовувати окремих викладачів, які погоджуються брати хабар. Адже рівень доходів у викладачів суттєво виріс, і вони не бідують.

На думку Коржова, корупція тісно взаємопов'язана з професіональною декваліфікацією.

"Коли у вишах немає чесної конкуренції, тоді й посади обіймають люди, які відсутність професіоналізму можуть компенсувати налагодженням корупційних схем", - зазначає експерт.

За словами іншого донецького соціолога Ярослава Паська, сьогодні у вищій школі панує бюрократія, насаджуються формальні вимоги до рівня навчання.

Реклама:

Головне сьогодні