Вчені виявили бактерію, яка "їсть" поліетилен
Як заявили дослідники "природа нібито сама почала боротися з пластиковими горами, які вже забруднили ґрунт, річки й океани".
Раніше подібні види бактерій були науці невідомі, повідомляє The Guardian.
У звіті, опублікованому в Науковому журналі, команда японських дослідників описує бактерії, здатні порушити молекулярні зв'язки поліетилентерефталата чи іншими словами – термопластика.
Цікаво, що колонії бактерій використовують пластик як джерело харчування.
Як показали подальші дослідження, на знищення пластика низької якості організмам знадобилося 6 тижнів. Таку швидкість можна назвати ненажерливістю порівняно з впливом на поліетилен компосту листя чи ферментів грибків.
Фото felipeluis7/Flickr |
"Це перше дослідження, до речі, дуже ретельно проведене, результати якого показали гідроліз чи розщеплення пластика бактеріями", – сказала доктор Трейсі Мінсер, дослідниця Океанографічного інституту Woods Hole.
Справа в тому, що молекули пластика пов'язані одна з одною дуже міцно. До сьогодні жодні мікроорганізми не були здатні їх зруйнувати.
Генетична експертиза родини бактерій під назвою Ideonella sakaiensis 201-F6 свідчить, що вони шляхом еволюції стали виробляти ферменти, здатні знищувати пластик, у відповідь на його стрімку акумуляцію на Землі, яка триває понад 70 років.
Така швидка еволюція стала можливою, тому що ці мікроорганізми мають надзвичайні можливості адаптації до навколишнього середовища.
Фото scoutcambridge.com |
"Поставте бактерії у ситуація, коли в них є лише одне джерело харчування, і з часом вони адаптуються. Ми спостерігаємо, як природа дивує нас і рятує себе", – вважає мікробіолог, професор Ензо Паломбо.
Міцніший пластик, з якого роблять пляшки, бактерії "їли" довше. Це означає, що процес розкладу та самі ферменти людство має удосконалити, перш ніж використовувати у переробній індустрії чи прибиранні.
Автори відкриття заявили, що така робота може тривати довго.
Щороку до Світового океану потрапляє 8 мільйонів тонн пластика. Третина усіх пластикових матеріалів, які виробляються на планеті, зрештою опиняються у навколишньому середовищі.
Лідером викидів пластика вважається Китай.
Поліетилен становить одну шосту від річного обсягу виробництва пластикових матеріалів – 311 мільйонів тонн. Не зважаючи на те, що він піддається переробці, лише трохи більше половини загальної його кількості справді потрапляє на відповідні підприємства і використовується знову.