Українська правда

Чи є ігнорування фемінітивів порушенням стандарту державної мови? Відповідь голови Нацкомісії

- 2 березня, 19:03

Невживання фемінітивів не є порушенням стандарту державної мови, оскільки український правопис дає лише рекомендації щодо їхнього використання.

Про це сказала голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров у коментарі "Укрінформу".

"Український правопис не вимагає обов'язкового утворення іменників на позначення осіб жіночої статі. У частині 4 параграфа 32 він тільки наводить перелік суфіксів, які можуть брати участь у творенні таких іменників", – зазначила вона.

Так, йдеться про суфікси -к-(-а), -иц-(-я), -ин-(-я) та -ес-(-а). Найуживанішим є суфікс -к-(-а), оскільки він поєднується з різними типами основ (авторка, співачка, студентка).

Суфікс -иц-(-я) приєднують до основ на -ник і -ень (верстальниця, учениця), а -ин-(-я) – до основ на -ець і приголосні (кравчиня, майстриня).

Натомість суфікс -ес-(-а) є рідковживаним в українській мові – патронеса, поетеса.

Чернобров зауважила, що невживання фемінітивів не є порушенням стандарту державної мови.

Нагадаємо, 1 березня український правопис офіційно закріпили як стандарт державної мови. В його основі – редакція 2019 року.