Українська правда

Дітей віддавали самотнім чоловікам з ЄС: суд оголосив перші вироки у справі сурогатного материнства

- 30 вересня, 18:12

Уперше в Україні суд виніс вирок за торгівлю дітьми, народженими шляхом сурогатного материнства. Правоохоронці викрили злочинну групу з 12 осіб, які шукали самотніх чоловіків-іноземців і пропонували їм послуги сурогатних матерів-українок.

Троє з них вже отримали умовне покарання, бо визнали свою провину та співпрацювали зі слідством. Решті учасників – оголосили про підозру, повідомили у Київській міській прокуратурі.

У коментарі для "УП. Життя" речниця Київської міської прокуратури Ірина Винокурова розповіла, що злочинне угрупування діяло мінімум з 2019 року. Його організаторами є керівники харківських та київських клінік, які надавали відповідні послуги.

"На іноземних сайтах члени групи розміщували оголошення, у яких пропонували самотнім чоловікам з ЄС послуги з сурогатного материнства в українських клініках. Але згідно з чинним законодавством, скористатися ними може лише подружжя.

Таким чином чоловіки приїжджали до України, з ними підписували договір, а оплату здійснювали на окремий рахунок. Все виглядало нібито законно. З іноземцями працювали перекладачі, які також були частиною схеми", – каже Ірина Винокурова.

За її словами, сурогатними матерями були жінки переважно з Харківської області, які раніше вже народжували власних дітей, мали фінансові труднощі та борги.

"Їх переконували, що погодившись на сурогатне материнство, вони зроблять добру справу і для себе, бо таким чином вирішать свої фінансові проблеми, і для бездітної пари, яка мріє про дитину

Тобто вони не знали, для кого народжують, їх не попереджали, що це самотні чоловіки-іноземці", – зазначає речниця Київської міської прокуратури.

Окрім того, після народження дитини сурогатні матері повинні були оформити дитину на себе.

"За законом у дитини має бути батько і мати. Але у цьому випадку є лише батько. Тож жінок різними способами, зокрема залякуваннями, змушували зареєструвати новонародженого на себе.

Потім жінка давала дозвіл на вивіз дитини за кордон і маля разом з батьком покидали територію України", – пояснює Ірина Винокурова.

Якраз під час оформлення дитини працівниця одного з РАЦСів виявила злочинну схему.

"На реєстрацію малюка прийшла мати з батьком. Працівниця подивилася у паспорт іноземця і виявила, що строки перебування чоловіка в Україні не збігалися з вагітністю. Відтак жінка зізналася, що є сурогатною матір’ю. Далі викликали поліцію", – зауважує Ірина Винокурова.

Як повідомили у Київській міській прокуратурі, відомо про 10 дітей, яких народили сурогатні матері. Утім їх може бути більше.

Наразі оголосили вирок лише трьом учасникам групи – адміністраторам клініки та адвокату, який допомагав у реєстрації малюків. Їм висунули звинувачення у вербуванні людей з метою експлуатації з використанням обману та уразливого стану потерпілих, вчиненому повторно у складі злочинної організації – частина 2 статті 255, частина 4 статті 28, частина 3 статті 149 Кримінального кодексу України.

"Враховуючи співпрацю зі слідством, Оболонським та Подільським судами міста Києва їх засуджено до 5 років позбавлення волі із встановленням іспитового терміну на 3 роки", – йдеться у повідомленні.

У прокуратурі також додали, що іншим учасникам загрожує ув’язнення. Покарання залежатиме від "ролі", яку вони виконували в угрупованні. Досудове розслідування ще триває.