Може врятувати екосистему: вчені розробили губку, що поглинає до 99,9% мікропластику з води
Китайські вчені розробили губку, яка здатна поглинати до 99,9% мікропластику з води.
Про це йдеться у науковому журналі Science Advances, пише The Guardian.
Винахід може стати вирішенням глобальної проблеми забруднення води мікропластиком, яку визнали однією з найсерйозніших загроз для здоров’я людей та екосистеми.
Губка ефективно працювала під час тестів у різних умовах: у зрошувальному каналі, озері, морській воді та ставку. Після п’яти циклів використання вона зберігала ефективність на рівні 95-98%.
Винахід виготовлений з екологічно безпечних та доступних сировин, як-от хітин з кісток кальмара та бавовняна целюлоза. На відміну від попередніх систем фільтрації, які були ефективними лише у лабораторних умовах, нова технологія має перспективу масштабного впровадження завдяки низькій вартості сировини та доступності обладнання для виробництва.
Мікропластик виявлений у воді по всьому світу, зокрема і в океанічних глибинах та хмарах над горою Фудзі. Щорічно середньостатистична людина споживає до 4 тисяч пластикових частинок з питною водою.
Мікропластик містить до 16 тисяч хімічних сполук, частина з яких пов'язані з ризиком онкологічних захворювань, гормональних порушень та нейротоксичністю. Вчені зазначають, що мікропластик може проникати через плацентарні та мозкові бар'єри і підвищувати ризик інсульту або серцевого нападу.
Губка, що поглинає мікропластик, має широкий спектр можливих застосувань: від очищення води в муніципальних системах до використання в пральних та посудомийних машинах. Вчені прогнозують, що промислова модель губки може бути готова вже за кілька років після успішних масштабних тестувань.
Раніше ми розповідали, що вогнестійкі домішки у складі мікропластику можуть поглинатися шкірою і потрапляти у кров.