Зазнавали болю і страждань: вчені кажуть, що вікінги мали численні хвороби ротової порожнини та щелепи
Вчені з’ясували, що вікінги страждали на численні хвороби ротової порожнини та щелепи. Серед них – хронічний синусит і ревматоїдний артрит.
Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в науковому журналі BDJ Open, пише IFLScience.
За допомогою комп'ютерної томографії науковці просканували 15 черепів з одного зі шведських кладовищ епохи вікінгів, датовані X-XII століттями. Отримані зображення вивчили стоматологи та лицьові патологоанатоми.
З’ясувалося, що люди, чиї рештки досліджували вчені, страждали від низки важких інфекцій та інших хвороб.
У 80% зразків виявили ознаки апікального періодонтиту – запального захворювання тканин, які оточують верхівку кореня зуба. Зазвичай його спричиняє бактеріальна інфекція зубного каналу.
Деякі з цих людей навіть зазнали примітивного лікування. Вони мали отвір у зубах для доступу до пульпи – м'якої сполучної тканини, пронизаної нервовими закінченнями, що заповнює порожнину зуба.
Ще три черепи мали ознаки хронічного синуситу – запалення слизової оболонки навколоносових пазух. За словами дослідників, ймовірно, це могло призвести до непрохідності носа, відчуття тиску на обличчя, виділень з носа і втрати нюху.
Також на решках виявили кісткові нарости, які, ймовірно, спричинили інфекції у вухах та інших частинах обличчя.
На деяких черепах знайшли покриті хрящем нарости вздовж суглобів щелепи. Вчені назвали це ознакою ревматоїдного артриту – захворювання сполучної тканини, яке вражає суглоби.
За словами співавторки дослідження Кароліни Бертілссон, через відсутність ліків у часи вікінгів інфекції були досить тривалими та могли призводити до смерті. Хвороби спричиняли безперервні страждання тогочасним людям.
Нагадаємо, минуле дослідження цієї команди вчених показало, що стоматологія в епоху вікінгів була більш досконалою, ніж вважалося раніше.