Київські однодумці "бітла" моляться по 1728 разів за ніч

93
4 лютого 2008
Ця дівчинка кружляє у танці навіть тоді, коли музика стихла.
На чолі у неї - тілака, позаду - статуя Шріли Прабхупади, що у київському храмі
"Танцюють всі!" На фото: чоловіча частина храму Шріли Прабхупади прославляє Бога
Після танців - відпочинок і молитви
Серед прихожан київського храму Шріли Прабхупади більшість - молодь
У Божества у храмі є свій "гардероб". Кожного ранку вірні одягають на статуї нові елементи одягу.
На фото: жінка тримає прикраси, які будуть одягнуті на Божество на наступний день
Наталія Журавкова показує, як виглядає "вервичка" кришнаїта.
Бусинок - 108 штук
В очікуванні прасаду (освяченої їжі)
Тепер можна і поїсти!

Богослужіння у київському храмі Шріли Прабхупади (засновника Міжнародного Товариства Свідомості Крішни) зовсім не схожі не класичні християнські літургії. Хоч молитви тут теж читають, в обов'язкову недільну програму зустрічей кришнаїтів входять танці, співи та споживання прасаду (освяченої їжі).

При цьому у танці кружляють і молодь, і люди похилого віку, і діти.

Всі вони, як свого часу "The Rolling Stones" та "The Beatles", жваво цікавляться ведичною культурою. Відомо, наприклад, що сам Шріла Прабхупада якийсь час проживав у домі легендарного Джона Леннона. Однак далі звичайнісінької цікавості члени згаданих гуртів не пішли. Окрім, звичайно, "молодшого бітла" Джорджа Харрісона. Навіть в момент смерті поряд з ним були монахи-кришнаїти.

Правнук Генрі Форда Альфред до принципів кришнаїзму теж підійшов серйозно: навіть на роботу у власний автомобільний концерн він ходив зі спеціальним глиняним малюнком на чолі.

"Ви чимось вимастились"

Саме так реагують випадкові перехожі на кришнаїтів, які йдуть по вулиці з намальованою на чолі та передніссі тілакою. Цей символ праведні послідовники Шріли Прабхупади наносять на своє тіло у 12-ти місцях священною глиною.

"Він означає, що це тіло є храмом Господа, і воно мені не належить, а належить Йому і має бути зайняте в служінні Господу", - розповідає "Життю" прес-аташе Київської громади Товариства Свідомості Крішни Олег Лебідь.

Втім, можна і не шокувати глиняними розписами на тілі: для цього достатньо нанести тілаку водою. Однак перед процедурою обов'язково добре помитись.

У ведичній культурі до води особливе ставлення. Вважається, що вода і вогонь очищають. Так, після того, як ви сходили в туалет "по-маленькому", крім обов'язкового омивання рук, необхідно ще сполоснути рот. А після серйозніших справ обов'язково треба покупатись.

"Вважається, що в цей момент тіло оскверняється", - пояснює "Життю" Наталія Журавкова, яка сповідує кришнаїзм вже більше 10 років. Якщо ж у вас проблеми з водопостачанням, необхідно хлюпнути на себе хоча б три краплі води або ж прочитати мантри, які очищають.

"Вірні, як качки, вони постійно миються", - зауважує вона. І додає що, ритуал ритуалом, але якщо його виконати у певній ситуації неможливо, то бичувати себе ніхто не стане. Послідовники Прабхупади - люди сучасні і толерантні. Тут все просто: хочете жити довго і щасливо - виконуйте приписи зі Святих Писань. Не хочете - справа ваша. Ніхто ні на кого анафему накладати не буде.

У храмі Шріли Прабхупади прийнято веселитись. Але запросити на танець молоду особу,
яка вам сподобалась не можна: чоловіки і жінки їдять, танцюють і спілкуються окремо.
Мова радше йде про те, що в здоровому тілі буде й здоровий дух. Тому у ведичній культурі є спеціальна наука про здоров'я і щастя - Аюрведа. Сьогодні ця наука стала популярною на Заході навіть серед людей, які дотримуються інших релігій, але прагнуть вживати здорові продукти, користуватися корисними речами тощо.

Так, щоб стати довгожителем (за Аюрведою), потрібно  після кожного прийому їжі ополіскувати рот, мити руки, очі та стопи. А ще краще робити це із аювердичною зубною пастою та милом, що виготовлені з натуральних речовин, при цьому жодна істота не постраждала, і були дотримані певні ритуали виготовлення.

"Слизова оболонка рота вважається нечистим місцем. Коли через їжу ви торкнулись рота, рука оскверняється", - розповідає нам чоловік Наталії Андрій, який теж сповідує кришнаїзм багато років.

У сімейні обов'язки його дружини Наталі входить багато роботи по господарству. Так, щодня після сну вона обов'язково окроплює водою ліжко, провітрює кімнати та миє підлогу. Все це не лише від прагнення зайняти жінку якоюсь роботою чи забезпечити в домі аптечну чистоту: вважається, що "сон - це невігластво і під час сну людина оскверняє своє тіло".

Ознакою чистоти у чоловіків є побрита голова, хоча це і не є обов'язковим для послідовника Прабхупади. "Вважається, що волосся є похідним продуктом організму", - роз'яснює нам Андрій.

До їжі в Товаристві Свідомості Крішни теж особливе ставлення. По-перше, вірні не їдять м'яса та продуктів, які містять тваринні компоненти (виняток - молоко, сир, мед). По-друге, перш ніж сісти до столу страву необхідно "запропонувати Господу". Зазвичай це займає 15 хвилин, але, щоб не витрачати час, Наталя готує все наперед. Крім того, під час готування їжі, вона її не пробує.

Хто рано встає, тому Бог дає

"Похрещений" кришнаїт не може дозволити собі бути совою. Прокинувшись близько 3-4 години ночі він/вона починає читати молитви.

"День піддається впливові якостей (гун) природи", - роз'яснює "Життю" Андрій Журавков. "Він ділиться на три періоди: з 2 до 10 години ранку - це гуна благості. В цей час найкраще займатись духовною практикою. З 10 до 6 години вечора - гуна пристрасті, краще займатись роботою. А з 6 до 2 години ночі краще лягати спати. Це - гуна невігластва", - розповів Журавков.

Прокинувшись посеред ночі, він читає мантру "Харе Крішна Харе Крішна Крішна Крішна Харе Харе Харе Рама Харе Рама Рама Рама Харе Харе" щонайменше 1728 разів. Втім, якщо дочитати зазначену кількість разів мантру не вдається, можна продовжити процес моління пізніше.

Тому, якщо раптом на вулиці ви зустрінете замислену людину з рукою, захованою у спеціальний мішечок, не думайте, що вона в такий спосіб тільки гріється: перед вами справжній кришнаїт і він виконує свій релігійний обов'язок.

Цей хлопець не марнує свій час. Чекаючи на їжу у храмі,
він молиться на кришнаїтській "вервиці"
Крім того, ініційований послідовник Шріли Прабхупади має обов'язково сповідувати чотири принципи кришнаїзму:

  • Вже згадане нами вегетаріанство. Більше того, кришнаїти стараються не працювати у місцях, які так чи інакше пов'язані з виробництвом та поширенням м'ясопродуктів. На м'ясокомбінаті послідовника Шріли  Прабхупади ви не зустрінете.
  • Не вживати дурманні речовини (наркотики, тютюн, алкоголь, кофеїн тощо).
  • Не грати в азартні ігри, не займатися незаконними спекуляціями і махінаціями.
  • Не займатись "незаконним сексом", тобто поза межами сім'ї. Втім, контрацепція теж суворо заборонена, а секс припустимий лише для продовження роду.

Андрій Журавков від таких обмежень не страждає: "Людина починається з того моменту, коли вона починає контролювати свої почуття". Їжу можна купити чи то в супермаркеті, чи на ринку. Хоч спеціалізованих ресторанів для кришнаїтів ще немає, вони можуть замовляти собі їжу в храмі, або ходити до індійських ресторанів - там для них є великий вибір.

В цілому, бути кришнаїтом не складно. Треба лише захотіти стати кращим, і дійти в цьому процесі до того, щоб виконувати особисте служіння Господу в духовному світі. І це, як стверджують послідовники Шріли Прабхупади, зовсім не складно. Треба співати імена Бога, танцювати для нього в храмі та їсти дуже смачний прасад (освячену їжу).