Шануєте презервативи? Вінчайтесь у Лаврі!

1238
5 лютого 2008

Якщо Амур не схибив, то зупинити закоханих в оформленні по-церковному обіцянки любові аж до смерті не може ніщо. Євгенію Тимошенко та Шона Карра, наприклад, не злякала необхідність отримання спеціального дозволу від патріарха Філарета на вінчання у Видубицькому монастирі (вінчати в монастирях не прийнято).

Для такого заходу молодятам був потрібен дозвіл

Правда, якби вони вирішили вінчатись у греко-католицькому храмі, то за їхні знання у питаннях контрацепції можна було б бути спокійними. Без довідки про проходження спеціального курсу підготовки до шлюбу тут не вінчають.

Шлюб з довідкою і без

"Якщо ви хочете здобути професію, ви витрачаєте на це 5 років. Шлюб - це значно серйозніше і назавжди". Такими словами греко-католицький священик Андрій Нагірняк переконує своїх прихожан, що вони мають витратити 38 годин свого часу на прослуховування програми з підготовки до вінчання.

Згадана програма почала впроваджуватись з кінця 90-х років і була затверджена Синодом єпископів УГКЦ ще у 2004 році. Вона складається з 4 частин: богословської, психологічної, медичної і юридичної. Загалом, 19 зустрічей, по дві години кожна.

"Як правило, програма виконується сповна на Західній Україні. У Тернополі, наприклад, кількість таких зустрічей збільшена до 23 (додано економічний блок). Молодят вчать, як укладати сімейний бюджет", - розповідає отець Андрій. З киянами важче, бо у них частіше повний цейтнот. Тому програму скорочують до 10-ти зустрічей, мінімум - 5-ти.

На кожній лекції з закоханими спілкується спеціаліст. Так, лікар розповідає про "методи розпізнавання плідності". Офіційно Греко-Католицька Церква не дозволяє на будь-яку контрацепцію. Тому тут йдеться про вираховування днів, коли не можна завагітніти.

"Це не є лише спосіб убезпечити себе від дітей. Так, ніби діти на нас нападають, а ми захищаємось. Метод допомагає сімейним парам завагітніти, бо дуже багато пар є безплідними" - пояснює священик.

У прихожан православних церков Московського патріархату з цим простіше. Їм дозволено використовувати презервативи.

"Заборонено вживати ті контрацептиви, які вбивають запліднену яйцеклітину (таблетки, спіралі тощо)", - роз'яснює "Життю" ігумен Києво-Печерської Лаври Лонгин (Чернуха).

Погоджуються з такими вимогами і автокефали. А у прес-службі Київського патріархату нам повідомили, що контрацепція у будь-якому випадку є небажаною, а як бути з презервативами їм важко сказати.

Як і у греко-католиків, перед шлюбом у православних церквах молодят обов'язково висповідають і запричастять. Але офіційної програми з видачею відповідних довідок Московський патріархат не запровадив.

Київський патріархат у цьому питанні планує догнати і перегнати УГКЦ. "Спеціальна програма зараз на стадії розробки. Залучені психологи з питань сім'ї", - повідомили нам в прес-службі УПЦ КП. І додали: "Проведення таких зустрічей наразі дуже поширене серед священиків Києва".

Протестантом бути легше

Якщо хтось цікавиться релігійною приналежністю сімейної пари Валентина Семенюк - Віталій Самсоненко, можемо дати невелику підказку: вони стовідсотково не вірні УПЦ КП.

Валентина Семенюк та її чоловік віддали перевагу Києво-Печерській Лаврі

Справа в тому, що у Києво-Печерській Лаврі (де обвінчались закохані), має шанс бути повінчаним з православною навіть протестант (якщо після ретельного розгляду питання добро на це дасть єпископ). Правда, однією з умов отримання такого дозволу є згода молодят, що їхні діти будуть виховуватись у православній вірі.

А от ті, хто був хрещений у церквах київського патріархату, мають бути повторно хрещені в церкві московського патріархату.

У греко-католиків для вірних Київського патріархату цих проблем не існує. Правда для вінчання теж потрібен дозвіл єпископа і греко-католицька сторона повинна дати щиру обіцянку, що зробить усе в міру сил, щоб діти були охрещені і виховані в католицькій Церкві.

Для православних Київського патріархату та УАПЦ ж абсолютно неприйнятним є вінчання з протестантами. Але якщо ви хрещені у католицькій чи православній церкві, проблем з цим питанням у вас не буде.

Шлюбний рімейк

Церкви Московського та Київського патріархату наголошують на обов'язковості офіційного свідоцтва про шлюб. "Воно є гарантом того, що чоловік чи жінка не має іншої сім'ї. Церква не може це перевірити. Тому довіряє державі вирішувати ці питання", - каже отець Лонгин.

Натомість в УГКЦ можуть вас обвінчати і без такого свідоцтва (хоч тут воно також є бажаним): прихожани є дорослими людьми і самі розуміють, що можна робити, і чого не можна.

Священики усіх Церков зауважують: таїнство шлюбу - особливе. "Воно єдине, яке було встановлено ще у раю. Коли воно здійснюється для молодят вперше, то лунають молитви подяки, прославлення, вони сповнені радості. На повторному вінчанні переважають молитви-прохання про прощення гріхів", - каже ігумен Лонгин з Києво-Печерської Лаври.

Та й процедура повторного вінчання у церквах здійснюється радше як виняток. Дозвіл на неї має дати єпископ.

В Українській Греко-Католицькій Церкві зауважили, що церковних розлучень не дають. Натомість існує церковний суд, який досліджує всі обставини укладання першого шлюбу і може винести рішення про його уневажнення (недійсність), і лише після цього можна вінчатися. Тут вже застосовується абсолютно індивідуальний підхід і вам доведеться довго пояснювати священнослужителям причини своїх сімейних проблем.

А щоб убезпечити себе від них - варто прослухати передвінчальну програму греко-католиків, переконує священик Андрій Нагірняк: "З часу запровадження програми, як свідчить статистика, у Львові значно збільшилась народжуваність і значно зменшилась кількість розлучень". Адже Церква теж дбає, щоб нам вистачало своїх Нобелівських лауреатів, "Оскарів" та футболістів.