Пенсійна система України найобтяжливіша в світі

— 18 березня 2010, 15:42

На виплату пенсій витрачається 16-17% від ВВП країни. Це вдвічі більше, ніж у країнах ЄС, розповів "Німецькій хвилі" експерт Німецької групи радників при уряді України Роберт Кірхнер.

За його словами, жодна країна світу не дозволяє собі такого обтяження бюджету, особливо у розпал економічної кризи.

"Це надзвичайно високе фіскальне навантаження на бюджет, яке лише загострює й без того серйозні проблеми. Практично не залишається коштів на державні інвестиції, спрямовані на економічний розвиток. Це безперспективний підхід", - застерігає Кірхнер.

За підрахунками Світового банку, до середини нинішнього століття, якщо нічого не зміниться, в Україні на десятьох працюючих припадатиме 14 пенсіонерів.

Кірхнер закликає насамперед обмежити максимальний розмір пенсій і називає нинішню систему несправедливою: з одного боку, пенсії - нижчі за прожитковий мінімум, а з іншого - захмарні пенсії чиновників всіх рівнів, а також маси людей, які виходять на пенсію вже в 40-45 років. Всі ці пільги доведеться скасовувати, вважає експерт.

РЕКЛАМА:

Однак найвагомішим кроком має стати підвищення пенсійного віку для жінок, про яке вже не один рік говорить Світовий банк.

"Це має статися поступово. Згідно з найбільш прийнятними пропозиціями, пенсійний вік має збільшуватися на шість місяців протягом року. Тобто, виходу на пенсію для жінок у 60 років має бути досягнуто за десять років. Це головний захід, який середньостроково стабілізує пенсійну систему, його не можна більше відкладати", - наголошує Роберт Кірхнер.

Цю думку поділяє і головний демограф України - керівник Інституту демографії і соціальних досліджень Елла Лібанова.

Відсутність реформ вона пояснює страхом політиків перед непопулярними кроками. Експерт погоджується, що піднімати пенсійний вік доведеться з жінок - для цього є всі необхідні демографічні передумови.

"Середня очікувана тривалість життя жінок при досягненні 55-річного віку становить 23 з невеликим роки", - каже демограф. А це, за її словами, цілком нормальний показник для того, аби підвищувати пенсійний вік.

Для порівняння: у Німеччині жінки нині виходять на пенсію, як і чоловіки, у 65 років, маючи при цьому середню очікувану тривалість життя у 20 років. Для чоловіків вона становить 17 років. З огляду на зростання тривалості життя, пенсійний вік у Німеччині поступово підвищують до 67 років.

Із чоловіками в Україні все складніше, каже Елла Лібанова. Адже після досягнення пенсійного віку вони живуть у середньому лише 14 років. Але у майбутньому пенсійний вік доведеться підвищувати і чоловікам, вважає демограф.

Реклама:

Головне сьогодні