Українське літо-2011: з велосипедом, у підземеллі чи по кафе
Експерти провідних туристичних компаній України констатують: цьогоріч українці залишились консервативними у виборі відпочинкових турів та невибагливі у ціновому сегменті.
Наші співвітчизники віддають перевагу пляжам та морю, частина ж воліє відпочивати в гірській місцевості.
А найменш чисельні та найбільш активні купують велотури, беруть участь у спелеомандрівках, кидають виклик карпатським гірським річкам та вирушають у гастрономічні туристичні тури.
То куди ж можна вирушити відпочити цього літа, якщо бажання відігрівати боки на пляжі нема?
Безліч годин у дорозі, сотні кілометрів, море вражень
У туристичних компаніях зазначають: влітку українські туристи віддають перевагу пляжному відпочинку. Відтак, пропозиції нестандартного, активного відпочинку користуються не таким шаленим попитом.
Втім, все ж є відчайдухи, які після тривалої офісної роботи прагнуть фізичних навантажень та свіжих вражень.
Велотуризм - ідеальний варіант розвіятись. Більшу частину мандрівки ти крутиш педалі, насолоджуєшся природою та відпочиваєш. Але для цього потрібно мати хорошу фізичну підготовку, адже за день велотуристи можуть перебувати у дорозі від 6 до 8 годин. За цей час, в залежності від темпу їзди, можна подолати від 50 до 160 кілометрів, інколи під дощем, вітром чи палючим сонцем.
Як приклад, клуб "Велотур" пропонує триденну мандрівку "Сколівські бескиди". Стартує поїздка від гірськолижного курорту Славське у Карпатах, далі маршрут пролягає повз водоспад Кам'янка, Гуркало, Національний природний парк "Сколівські бескиди", заповідник "Фортеця Тустань", де 1971 року знімали фільм "Захар Беркут", та міста Дрогобич і Стрий.
Загальною протяжністю у 175 кілометрів, вартість такої мандрівки (включно з сніданками, проїздом на поїзді, екскурсіями, інструктажем, оглядом туристичних принад, страховкою та аптечкою) складе 690 гривень.
Звісно, вельми популярними влітку є велотури в Крим, але, як розповіла "Українській правді. Життя" член клубу "Велотур", велосипедист Аліна Єгорова, при температурі вище 30 градусів мандрувати на велосипедах не рекомендують.
Є відчайдухи, які після тривалої офісної роботи прагнуть фізичних навантажень та свіжих вражень, а не моря і піска. Фото zoomi.com.ua |
Карпатське "родео" - не для слабкодухих
Відчайдухів, які віддають перевагу справді активному відпочинку, приправленому шаленим адреналіном, обласний туристський клуб міста Тернополя запрошує на триденне карпатське "родео" - сплав порогами 2-3 категорії складності гірської річки Чорний Черемош.
"Це обійдеться у 1190 гривень", - повідомляють організатори, зазначаючи, що для участі у сплаві не потрібно особливого досвіду чи фізичної підготовки. Все ж є одна умова: екстремалу повинно виповнитись 17 років. При бажанні можна поєднати водні мандрівки та сходження на карпатські вершини. Так, для найбільш витривалих туристів пропонується чотириденна водно-гірська мандрівка: сходження на Гринявські полонини (1300 м) та гору Піп-Іван (2028 м) і рафтинг (екстремальний сплав) найскладнішими порогами Чорного Черемошу. Такий відпочинковий марафон обійдеться в 1325 гривень.
Туристам пропонується різний "транспорт" для долання неслухняних гірських річок: катамарани, що складаються з двох надувних паралельних балонів і металічного каркасу та рафти - човни з високими бортами з цупкої тканини, які можуть проходити на більш екстремальних маршрутах.
"Хто повніший, може сідати на рафт десь позаду, а для тих, хто хоче адреналіну варто сідати попереду, вас там може залити водою по пояс, іноді й по шию!", - розповіла менеджер з дозвільного відпочинку Обласного туристського клубу міста Тернопіль Юля Кашуба.
Для тих, хто не хоче надмірних фізичних навантажень та пришвидшеного серцебиття, а має бажання спокійно помилуватись чудовими пейзажами, пропонують сплави річкою Дністер.
27 кілометрів підземних лабіринтів
Як варіант, можна відправитись у спелеотур. Справжньою меккою для шукачів пригод залишається лабіринтова печера "Млинки" на Тернопільщині. Недарма її назвали "спелеологічною хрестоматією" - загальна довжина підземних ходів печери складає 27 кілометрів, відтак у її межах можна прокласти маршрут будь-якої категорії складності проходження.
В печері Млинки. Фото надане Левом Лукомським |
Під час серйозних спелеопоходів туристичні компанії умудряються організовувати підземні ігри для своїх клієнтів.
Так, зокрема, одна з місцевих турагенцій влаштовує для туристів у печері Млинки гру "Пошук скарбу": спелеотуристів розділяють на два племені, команди мають пройти 14 випробувань, за які отримуватимуть різнокольорові камінці, а головний приз чекатиме переможця у печерній скрині.
"Спелеотуризм в Україні не є особливо популярним, - зізнався у розмові з "Українською правдою. Життя" співробітник туристичної компанії "Казка Мандрів" Ярослав. - Наші люди віддають перевагу пасивному відпочинку, а на тури в печерах найбільший попит, звісно, серед молоді".
За словами нашого співрозмовника, вартість за такий екстремальний відпочинок стартує від ста гривень.
Львів і Закарпаття чекає на кулінарних гурманів
Порівняно нове віяння, ресторанний туризм, набирає все більшої популярності. Це той варіант, коли можна не лише відпочити, але й справді смачно поїсти.
Гастрономічним центром України туристичні компанії справедливо називають Львів, який здавна славився своїми кулінарними традиціями: від найвідоміших в Австро-Угорщині цукерень до авторських ресторанів.
"Оригінальність таких екскурсій полягає в тому, що під час туру туристи мають можливість спробувати українську польову кухню, єврейські частування та гримучі фірмові напої", - зазначає віце-президент Асоціації лідерів тур бізнесу України Борис Зелінський.
На дегустацію місцевої кухні варто також вирушити й на Закарпаття, де турист зможе вибрати український, угорський, циганський, німецький, єврейський чи словацький гастрономічний маршрут тривалістю в день, а то й більше. Під час подорожі кожен зможе відвідати національні ресторани, взяти участь у гастрономічних фестивалях, приготуваннях національних страв та побачити кращі винні дегустаційні зали Закарпаття.
"Майже у кожному районі Закарпаття відбуваються гастрономічні фестивалі. От взяти хоча б Рахівський район, де традиційно проводиться фестиваль ріпи, галушків, бринзи, картоплі... З травня по вересень тут збирають понад сто тисяч туристів, - розповів нам керівник Туристично-інформаційного центру Закарпаття Олександр Коваль. - От невдовзі в селі Геча Берегівського району буде проходити фестиваль варення. Турфірми вже включають цей населений пункт у свої туристичні маршрути, щоб люди на дві-три години могли ознайомитись з традиціями регіону".
За словами Олександра Коваля, в середньому гастрономічний тур тривалістю у два дні з ночівлею обійдеться туристу від 350 до 450 гривень. В ціну входитиме проживання, харчування та екскурсії.
Найпопулярніші туристичні напрямки - Крим, Одеса і Карпати
Звісно, пальму першості цього сезону в Україні серед відпочивальників утримує Крим. Експерти зазначають, що 80% путівок, придбаних на літній період, це путівки в санаторії і пансіонати півострова. На сьогоднішній день українські туристи віддають перевагу економному відпочинку, але при цьому також хочуть отримати максимум якісних послуг.
Пальму першості цього сезону в Україні серед відпочивальників утримує Крим. Фото zoomi.com.ua |
Як у свою чергу додає заступник директора туристичної фірми "САМ" Олена Бухно, в Криму можна замовити житло на будь-який смак: зупинитись на відпочинок у готелі, де вартість проживання буде перевищувати 10 000 гривень на добу, а можна орендувати в районі Феодосії квартиру від 100 гривень за добу.
Друге місце за популярністю посіла Одеса. "Попит на путівки в Одесу підвищився на 5-7%. Тут ціна за готельний номер на добу стартує від 350 гривень", - розповіла нам заступник директора по туризму туроператора "Пан Укрейн" Ольга Юденко.
Трійку лідерів, за словами Юденко, замикають Карпати. "Влітку відпочиваючих цікавить переважно не туризм з оздоровчою чи лікувальною метою, а просто релакс - подихати повітрям, помилуватися природою, поїздити на екскурсії, - каже вона. - Тут і ціни помірні - від 120 гривень на добу за проживання. Влітку попит на тури в Карпати зріс в середньому на 5%".
За прогнозами експертів, набір популярних напрямків на наступний рік суттєво не зміниться. Що до цін, то вартість відпочинку з року в рік лише зростатиме.
"Ціни підвищуються від 5 до 15% кожний сезон. Це пов'язано зі зростанням цін на продукти харчування, комунальні послуги. Зазвичай кримські здравниці, наприклад, формують ціни у лютому - березні, тому дати більш точніший прогноз зараз важко", - зазначив Борис Зелінський.