Тест

Сімейні таємниці Порошенків

Марину Порошенко не можна назвати гламурною тусовщицею. Читачі TabloID рідко зустрічають її на сайті, а якщо таке й трапляється, то вона не надто активно лізе в об'єктиви фотокамер та диктофони. Скоріше навпаки. Дружина глави наглядової ради Нацбанку залишається "в тилу" і будує своє життя довкола дітей.

Про нього відомо не дуже багато. "Життю" вдалося поспілкуватись з дружиною одного з "любих друзів" та вияснити, як виховує своїх дітей сім'я кума президента.

Ми зустрілись з Мариною в офісі її чоловіка. Одягнута у темно синю кофту та спідницю трохи вище колін, вона вже чекала на нас. Стриманий макіяж, охайний манікюр. На столі - цукерки-сердечка від "Рошен" та розчинна кава.

Без права на релакс

У Марини та Петра Порошенків четверо дітей. Старшому синові Олексію 23 роки, близнятам Саші та Жені - 8, а наймолодшому Михайлові - 6.

Спілкуючись з багатьма зірками та політиками на тему виховання дітей, впадало у вічі їхнє прагнення дуже прикрасити реальний стан речей. Тож навіть якщо хтось і зізнавався нам, що може тріпнути своє чадо по п'ятій точці, то при підготовці матеріалу такі відповіді зазвичай підлягають цензурі. Адже всі хочуть виглядати білими і пухнастими з демократичним нальотом.

Марина Порошенко була відвертою. Вона не намагалась переконати нас у тому, що проводить з дітьми багато часу, а чесно зізналась у зворотному.

"Я проводжу мало часу з ними. Намагаюся вихідні, вечір і ранок. Я вкладаю їх спати, вкриваю, цілую кожного, бажаю добрих сновидінь. І коли я йду, вони мені кричать (усі разом): "Мамо, на добраніч, гарних снів, я тебе люблю і хочу на тобі одружитися", - розповіла вона.

ЇЇ старший син Олексій працює на підприємстві Корпорації "Укрпромінвест". За словами матері, він працює "у фінансовому відділі і координує співпрацю з міжнародними аудиторськими компаніями". Грошей у сім'ї не бере. Історія з укладанням спати його вже не стосується - хлопець живе окремо.

Молодші доньки Саша і Женя закінчили другий клас столичного ліцею "Консул", їхній молодший брат Михайлик (його у сім'ї називають "Міка") закінчив тут же перший клас. Але у них вже майже доросле життя, з чітким графіком, обов'язками та відповідальністю.

У сім'ї Порошенків на лижах вміють кататися всі, навіть малий Міка. На гірськолижні курорти намагаються їздити на січневі свята. Місця вибирають різні: щоб цікавіше було
- Ви екстремальні батьки (купали дітей в холодній воді, наприклад)? - запитало "Життя" у Марини Порошенко.

- Їх троє, тому для мене найголовніше - розпорядок дня, виконання усіх пунктів, ніяких пропусків чи порушень графіку. Бо, як ланцюгова реакція, ламається все.

У нас дуже жорсткий режим протягом всього навчального року. Тому відхилень на кшталт стрибнути в ополонку просто немає. Не вистачає часу.

Для мене головне, щоб діти отримали хорошу освіту, і до того могли б ще щось робити. Тому у дівчат є балетна школа і музична школа (клас фортепіано). У Мікі гімнастика і плавання. Зараз канікули, тому вже легше.

До цього режиму ми звикли ще з часів виховання Олексія. Він додатково займався тенісом, музикою. Це забирало багато часу.

Втім, не буває без курйозів. Так, Олексій не курить. Але якось він прийшов з вечірки, і я почула від нього запах диму. Я спитала, чи він курив, а він каже: "Мама, коли б я міг навчитися? Поки інші після школи йшли разом на двір і за балачками пробували курити, то я постійно кудись біг. У мене не було часу навіть навчитися цьому...

Марина Порошенко каже, що великодні пасхи щороку пече сама
Не займалась дружина Порошенка з дітьми якимись методиками раннього розвитку. "Я вважаю, що для своїх дітей я найкращий психолог, я є прихильник класичних методів виховання. Можливо, тому що мене так виховали... Та й з Олексієм непогано вийшло", - каже вона.

Сама Марина Порошенко переконує, що добре шиє, вишиває, в'яже і куховарить. Каже, всього її навчили бабусі. А тепер дівчатам вона намагається "привити теж навички домоводства".

- Вчу в'язати, шити, готувати. Зараз шиємо наряди для Барбі, робимо самі викрійки. Вони привчаються до охайності, самі застилають свої ліжка, складають свої речі, іграшки, - каже жінка політика і мільйонера.

- Я не ідеалізую ситуацію, нібито вони роблять це завжди із задоволенням і без нагадування. Але робота в цьому напрямі ведеться. Якщо діти щось розлили, чи забруднили, то даю ганчірку і прошу виправити, навіть, якщо потім доведеться за ними переробити.

Окрім того, в такий спосіб, задіяною є дрібна моторика пальців, що корисно для розумового розвитку.

Щороку діти фарбують великодні яйця, та збирають корзинки. Це фото було зроблено рік тому
За стилем виховання серед відомих людей Марині Порошенко найближча сім'я Оксани Білозір. Вона - хресна мама Саші та Жені, а дружина Петра Олексійовича зізнається, що багато в чому бере з неї приклад.

"Вона, наприклад, прививає дітям любов до рукотворних виробів - капелюшків, корзинок, пап'є-маше. Цього року, вона до нас прийшла перед Пасхою і ми разом з дівчатами пекли пасхальні куличі, фарбували яйця, збирали святкові кошики", - розповіла дружина Порошенка.

Патріархат

Марина каже, що слідує загальним принципам виховання дітей. "Тому що "я" маленької людини, яке закладене з народження, має себе проявити. І якщо його зламати, то це може бути зручно для батьків, але в житті для дитини погано," - додає вона. Та попри це вважає себе строгою мамою.

- Я думаю, що достатньо строга. Прояв м'якотілості - це скоріше спроба усунення від вирішення питань. Це, якщо батьки не хочуть займатися дітьми, їм немає діла до них, і своїми подарунками вони намагаються в такий спосіб просто відкупитися від дітей. Тому я вважаю, що моя строгість - не в покаранні, а в увазі, у часі, який треба надати дитині.

Якщо справді дитині щось потрібно і вона потребує допомоги - то це буде видно. Якщо ж вимоги дитини і мої погляди розходяться, але я погоджуюся на вимогу дитини, то стараюся бути в цей момент поряд, щоб проконтролювати ситуацію. І, можливо, щоб показати: ти цього хотів, але чи це так тобі було потрібно?

- Хто строгіший у сім'ї: ви чи Петро Порошенко?

- Без сумніву, в сім'ї підтримується імідж тата, тому що тато - голова і авторитет. Те, ще говорить і робить тато має без зайвих слів виконуватися. Всі мають його слухати. Це закон і це не обговорюється.

- А чи тато сам дає дітям інструкції?

- Ні, це радше робота з мого боку, я підтримую цей імідж. Бо тата справді діти бачать рідко, і коли бачать, він дуже добрий і дозволяє більше, ніж я. Але це, як правило, якісь свята або відпочинок, тому можна розслабитися.

- Петро Порошенко належить до того типу батьків, які вміють поміняти памперс?

- Я думаю, якщо потрібно, він зможе зробити все сам. Бо він молодець, на нього справді можна покластися абсолютно в усьому.

Він був присутній при пологах, і я відчула різницю, адже Олексій народжувався без нього (він був в армії). А коли я народжувала дівчат і Міку, то він був поряд. Я змогла розслабитися, знаючи, що він нас захистить. Він знав весь процес, що купити, які пелюшки, які підгузки. Він міг в будь-який момент замінити мене, як маму. Він не міг тільки годувати груддю за мене.

Загалом у нас в сім'ї все розподілено, ніхто не дублює роботу іншого. Тому, якщо щось входить до моїх обов'язків - я їх і виконую. Намагаюся виконати все, щоб не ускладнювати йому і без того важкі його обов'язки.

Перший приїзд Марини Порошенко в м.Актубінськ, до чоловіка в армію
- Ви часто купуєте дітям подарунки?

- Коли у нас вихідні, відпочинок, чи поїдки, то так. Вони вибирають самі, що хочуть, і ми їм купуємо. Але звичайно, є межі розумного. У звичайному ж житті я намагаються це обмежити. Просять вони постійно, але я пояснюю, що якщо подарунки будуть кожного дня, вони перестануть бути радістю, для них має бути привід і відповідний час.

- Чи є ревність між дітьми? Як вона проявляється? Хто до кого ревнує найбільше?

- До мене ревності я не відчуваю. Якщо я обнімаю і цілую одну дитину, то я роблю те саме з усіма. Навряд чи хтось з них відчуває менше за інших моєї уваги.

Між собою - бувають усілякі ситуації, вони можуть посваритися, не поділити іграшку, можуть вибрати різні диски з мультиками. Я їм даю можливість самостійно домовитися і нікому не даю переваги. Йду з кімнати, даю їм час обговорити, якщо вони не вирішують, то ми не ставимо жодного диску. Роблю це для того, щоб наступного разу вони домовилися.

Якщо ж вони посварилися, то наказую всіх однаково, бо винні усі. Хто там перший почав, хто кого перший стукнув - я цього не слухаю. Але, в таких ситуаціях дістається більше за все Мікі, бо я йому кажу, що в жодному разі хлопець не має ображати дівчинку. Тому якщо є конфлікт, він отримає більше за всіх.

- А як ви їх караєте?

- Найбільше - я можу хлопнути рукою по попі, якщо вже не витримую. Якщо я образилася, то можу поставити в куток, і закрити в кімнаті: "Піди подумай, а потім поговоримо". Але таке буває дуже рідко.

На море відвозять дітей щороку. Це фото зроблено в Іспанії

Зараз Марина Порошенко вся у домашніх клопотах. Вона ніде офіційно не влаштована на роботу, займається облаштуванням будинку, що на річці Козинка. "Для нашої родини стара квартира стала замалою", - каже дружина політика. Тож незабаром сімейство переїде у свою резиденцію в Козині з "малим" і "великим" палацом, каплицею, причалом...

А квартира, загальною площею 130 кв.м. для сім'ї, де, крім дітей живуть ще дві собаки, затісна.

Але вдома вона не нудьгує: діти, як це завжди буває у всіх "дітних" сім'ях, веселять усіх.

- Дівчатам було роки по два, вони почали знайомитися зі світом. І приглядаючись до мами, починають питати: Мамо, скільки тебе років? Я їм кажу, а вони мені: Мама, ти стара? І це не один раз. Я спочатку розгубилась і не змогла знайти їм відповідь, а потім якось кажу: Я не стара, це ваш тато старий. Вони до тата ввечері: Тато, а мама сказала, що вона молода, а ти старий.

Зазвичай усіх збентежує Міка. Якось чую, в їхній кімнаті щось гримить, щось кидають. Приходить він до мене насуплений і каже: я на дівчат образився! А що це за шум? Я кинув в них чашкою. Чому? Вони намагаються мною командувати!

Міка дуже самостійний. "Дай мені речі, вийди з кімнати, я перевдягнуся сам", - каже.

Коли дівчата йшли на тестування перед вступом до школи, ми взяли із собою Міку. А він вже читав і рахував добре. Їм задають питання, він все відповідає. І йому жартома кажуть, що теж візьмуть в школу, але він сприйняв це серйозно. І от коли ми пішли з дівчатами перший раз в школу, він був впевнений, що теж пішов в школу.

Після того, як пролунав перший дзвінок, дітей з батьками запросили до класів і на зібрані розказували, що робити і т.п. Я прийшла з ним, і посадила його перед собою, він обертається і питає: А ти що тут робиш? Бо був впевнений, що прийшов вчитися. А потім образився, що його насправді не взяли в школу, надувся і сказав: Мені набридло, ходімо звідси.

Всі діти Порошенків різні. За словами Марини, "Олексій (старший син)- інтроверт, філософський склад розуму, споглядальний. У нього дуже розвинена мислення, йому потрібно було бути шахістом, він дуже цікавиться філософією, прочитав усіх філософів".

За словами Марини, діти частенько організовують "домашні концерти". При цьому привід (чиєсь день народження, свято) не обов'язковий. Займається цим Женя. Вона підходить і констатує, хто що робить.

"Мама, ти маєш оголосити цей номер, Саша стоїть тут, Міка виходиш тоді-то і танцюєш. Міка починає балуватися, а вона хвилюється і питає: Що ж ти робиш?" - пригадує дружина Порошенка.

[L]Сестра Жені Саша дуже "лірична, вся в мріях, фея з Казки". Женя більш конкретна, дитина з "чітко вираженим почуттям справедливості".

"Якби вони пішли працювати в театральну сферу, то Саша була б актрисою ліричного жанру, а Женя була б режиссером," - каже Марина Порошенко.

Ким вони насправді стануть, вирішиться пізніше.

"Погляд Петра Олексійовича такий: батьки просто зобов'язані дати достойну освіту дітям і привчити до здорового способу життя. Все інше діти мають зробити самі," - підсумовує дружина власника корпорації "Рошен".

Всі фото надані прес-службою Петра Порошенка