Інновації для армії. Програма для танкістів "Броня"

Команда волонтерів розробила програму, яка допомагає танкістам збільшити точність потрапляння снаряду, зменшити час для здійснення пострілу і вести бій з закритих вогневих позицій.

"Броню" (Armor) довго перевіряли на полігонах. Зараз вона працює на кількох ділянках фронту.

Олександр Мороз – знаменитий танкіст, який у складі першого танкового батальйону обійшов весь Луганськ, проривав оборону під Лутугиним, керував ротою "Булатів" (Т-64БМ) в районі Логвинового, де вони знищили 6 ворожих танків.

У Києві був ненадовго – у перерві між поїздками на тренування свого батальйону.

Друзья, в составе 1 танковой бригады восстановлен 3й танковый батальон.Для меня эта новость радостная потому, что бата...

Posted by Повернись живим on 9 сентября 2015 г.

Офіцер, про якого кажуть або просто: "Знаємо, це дуже сміливий боєць", або ж, на військовому жаргоні: "Коли він йде, не чути дзвонів" – наразі вже знову поїхав на передову з новобранцями як командир 3-го танкового батальйону.

Вкотре взяв з собою і планшет з програмою "Броня" (Armor). Він вже добре знає цю програму, випробував на практиці не один десяток версій, брав активну учать у тестуванні і вдосконалені.

Наша розмова про її переваги увесь час перетікала в інше русло. Адже Олександр Мороз – кадровий офіцер, закінчив Харківський інститут танкових військ, його батько теж був танкістом – переконаний, що без базових навичок танкіста навіть дуже добра програма буде неефективною.

Олександр пояснює, що навчання танкіста триває мінімум 6 місяців. Але якщо запустити конвеєр (яким є, по суті, "учебки"), хорошого танкіста можна отримати вже за кілька тижнів. Звісно, за умов контролю цього процесу тими, хто знає танкову справу не з підручників, а з поля бою.

– Якщо новобранець буде вдень водити, ввечері стріляти, 4 години спати, знову водити, знову стріляти, то за 2-3 тижні звідти вийде танкіст, якого ти зможеш вночі поставити – і він буде їхати, – каже Мороз.

Зараз же до нього приходять механіки, які не знають, як добре управляти танком. За оцінкою Олександра, у новобранців десь 15% знань, які мали б бути. Решту їх мають навчити командири, провівши бойове злагодження. Але це непросто.

– У танку – три члени екіпажу. Командиру треба "розтроїтись": механіку розказувати про механіку, наводчику про наводку, і командиру – про командуванням танком, – пояснює Олександр, який, однак, сам робить все це.

– А ще Саша вночі вчить їх стріляти один в одного холостими, – говорить Олексій Гавриш. Олексій – волонтер, координатор команди розробників, які розробили і запустили програму "Броня" (Armor).

– Основна проблема для танкістів – визначити, звідки стріляють, бо у них дуже мала оглядовість, – пояснює далі Олександр Мороз. – Треба визначати спалахи і розуміти, як це, коли по тобі ведуть вогонь, як виглядає у приціл танк, захований у засідці. Тому ми стріляємо холостими, аби вони все це розуміли.

А далі швидко, як начитку, чеканним голосом каже те, що має "знати назубок" кожен його боєць:

– Снаряд в каналі ствола постійно, кулемет постійно заряджений. Командир постійно наверху, у наводчика майже завжди включена система, механік завжди з закритим люком. Коли в тебе стріляють і ти одразу стріляєш у відповідь – переживати буде противник, а не я.

Олександр пояснює, що від навичок танкістів залежить життя всього екіпажу. Адже снаряд летить 3-4 секунди зі швидкістю 850 м/c. Відтак вчасно помітивши постріл з відстані 2,4 км – є три секунди на те, аби змістити машину.

– Але ти маєш знати, як подати команду механіку. Ось це – проблема. Бо ти може бути в танку, все побачити, але не встигнути подати команду механіку, бо не знаєш як це зробити. Або ж не спостерігав, а боявся. Треба було маневрувати й одразу стріляти у відповідь.

Мороз пояснює тонкощі, про які знають військові, але далеко не всі миряни. Між першим і другим вистрілом є 15 секунд – поки відбувається перезарядка. У цей час танкісти повинні встигнути зробити постріл у відповідь та змінити місце дислокації.

Без цих простих знань і навичок, а також математичних знань геометрії – хорошого танкіста отримати неможливо. Програма "Броня" (Armor) покликана спростити і пришвидшити виконання бойового завдання танкістів.

"Броня" для танка

Зараз танки, зазвичай, стріляють прямою чи напівпрямою наводкою по цілях, коли навідник бачить ціль у прицілювальні пристрої. Але якщо танк противника знаходиться на більшій відстані, до 12 км, – то стрільба по ньому ведеться "з закритих вогневих позицій".

Тоді не видно ані ціль, ані танк, що стріляє, ані сам спалах від вистрілу. Хоча з "закритих вогневих" можна стріляти і з малих відстаней – головне знайти правильне місце. З усім цим допомагає програма для танкістів "Armor" (Броня).

На точність розрахунку стрільби з закритої вогневої позиції впливає багато факторів (загалом біля двадцяти): визначення власної позиції, прив'язка танку до неї (орієнтири), визначення цілі, правильність введення всього в програму, метеодані, зношеність ствола тощо.

Далі має бути правильно здійснений постріл.

По суті, усе відбувається так. Танк виходить на вогневу позицію і має визначити своє орієнтування на ній. Ці дані передаються командиру взводу, який вносить їх до програми на планшеті. Туди ж вводяться параметри снарядів, при цьому автоматично підтягуються метеорологічні дані.

Установки для стрільби розраховуються на командному пункті для кількох танків одночасно. Приміром, для трьох танків все це займе 5-7 хвилин, вручну без програми – 20-25. Командир передає екіпажу два параметри азимутального вказівника та боковий рівень – і цього достатньо, аби виконати постріл.

Їм навіть необов'язково мати для цього планшет у самому танку – там і без нього дуже мало місця – головне, аби він був у командира взводу.

Крім того, програма може вирішувати геодезичні задачі – коли розвідник передає інформацію про ціль, але її точні координати не може визначити. Знає свої координати, азимут і дальність до цілі – і "Броня" сама проводить розрахунки.

Програмісти передбачили можливість перемикатись з супутникових карт на карти Генштабу, і при цьому зберегаючи інформацію про нанесені цілі.. Адже на картах Генштабу можна побачити не лише, що це певна дорога, а й те, яка ширина проїжджої частини, її покриття.

Волонтери передали на фронт вже 30 планшетів, на яких встановлено продукт "Броня".

З недавнього часу проект почав співпрацю з благодійним фондом "Повернись живим" (щоб забезпечити планшетами більшу кількість підрозділів), самі ж розробники працюють абсолютно безкоштовно.

Втім, 80% часу волонтери витрачають на навчання танкістів на полігонах і безпосередньо на передовій саме базовим навичкам стрільби із закритих вогневих позицій і проведення необхідних розрахунків за допомогою карт і лінійок. Тому сумісно з "Повернись живим" було запущено програму з підготовки інструкторів та розробки методологічних засад стрільби з ЗВП.

Олексій каже, що його періодично запрошують на телеканали розповісти про програму, і неодноразово чув запитання: "Де ваш проморолик?"

Олексій Гавриш – волонтер, координатор команди розробників "Броні" (Armor)

– Розумієш, ми всі дуже зайняті, розробка, втілення нових ідей, розширення функціоналу, тестування, поїздки на полігони і безпосередньо на передову. Обмежені ресурси призводять до того, що займаєшся найголовнішим – покращенням самої програми та навчанням танкістів. Тому проморолика досі не маємо.

Для Олександра Мороза таким найголовнішим є навчання і ведення в бій своїх бійців. Йому є, що розказати і чому навчити. Алгоритм дій в ситуації "тут мене могли вбити, але я зробив ось так" – теж є:

– Як ви мотивуєте своїх бійців?

– "Мужики, я з вами ходив? Так. Тоді йдемо зі мною, я покажу, що і як я робив".

Дані для допомоги:

ГРК "Броня" (Armor)
https://www.facebook.com/armor.tbs

Реквізити
Приватбанк на ім‘я Олексія Гавриша
5168 7556 1857 2461 картка для переказів в гривні
4149 4978 4382 5961 картка для переказів доларах США
4149 4978 4382 5979 картка для переказів в ЄВРО

Повні реквізити для переказу коштів з іншого банку по Україні
Банк отримувача: ПриватБанк
МФО банку: 305299
код ЄДРПОУ отримувача: 14360570
Рахунок отримувача: 29244825509100
Призначення платежу: Для поповнення карти: 5168755618572461

Повні реквізити для переказу коштів із-за кордону
Перекази в доларах США / if payments in USD:
Beneficiary's correct name and the account number (SWIFT Field Code: 59):
Oleksii Gavrysh acc# 4149 4978 4382 5961
Beneficiary's bank (SWIFT Field Code: 57A):
SWIFT code: PBANUA2X
Intermediary Bank (SWIFT Field Code: 54A):
JP MORGAN CHASE BANK
SWIFT code: CHASUS33
Acc. No. 0011000080
Перекази в ЄВРО / if payments in EUR:
Beneficiary's correct name and the account number (SWIFT Field Code: 59):
Oleksii Gavrysh acc# 4149 4978 4382 5979
Beneficiary's bank (SWIFT Field Code: 57A):
PRIVATBANK
SWIFT code: PBANUA2X
Intermediary Bank (SWIFT Field Code: 54A):
Commerzbank AG Frankfurt am Main Germany
SWIFT code: COBADEFF
Acc. No. 400886700401

Проект "Повернись живим"
https://www.facebook.com/backandalive
http://twitter.com/backandalive
Звітність за посиланням: savelife.in.ua/report-cash/

Реквізити:
Приват:
5457 0822 3299 9685 Дейнега Віталій
5211 5374 4662 3360 Стократюк Вікторія
PayPal: звертайтесь в особисті повідомлення групи
Western Union/moneygram/etc (на приціли і прилади нічного бачення):
Irina Turchak + 38 (068) 500 88 00
Картка Приватбанк в євро
4149 4978 3611 9455
Мікульський Дмитро Вікторович
Картка Приватбанк в доларі
4149 4978 3611 9059
Мікульський Дмитро Вікторович

Контакти:
Гаряча лінія:

(044)338-33-38
(068)500-88-00
Заявки від військових:

(068)796-85-57
Графік прийому дзвінків:

Пн-Пт з 09:00 до 20:00; Сб з 09:00 до 16:00
Наш офіс:
Київ, Жилянська, 12а (пн-пт 10:00-19:00, сб 11:30-16:00)
Безготівка:
Отримувач: Благодійна Організація "Міжнародний благодійний фонд "Повернись живим" ЄДРПОУ 39696398

Р/р №26007300905964
ТВБВ №10026/0162 філія-Головне управління по м. Києву та Київ. області АТ "Ощадбанк" МФО 322669
Призначення платежу: Благодійна допомога військовослужбовцям

Реклама:

Головне сьогодні