Євген Положій. "По той бік пагорба"

Євген Положій. По той бік Пагорба. - Київ, видавництво "Нора друк", 2010 рік. 206 стор.

Євген Положій народився в 1968 році на Сумщині. За освітою філолог. Він і сьогодні сумчанин, журналіст і редактор газети "Панорама". Дуже любить подорожувати, особливо автостопом, і це захоплення відбивається в книгах Положія.

Минулого року на премію "Книга року Бі-Бі-Сі 2009" претендувала його книга "Вежі мовчання".

Журналіст видання "Українська правда", експерт Бі-Бі-Сі Ірина Славінська представляє книгу Євгена Положія "По той бік пагорба".

"Якщо є термін "жіноча література", то має бути й "чоловіча література". Звучить як нонсенс, але комплект роману відповідає стереотипам - бокс, сила, двобій, одержимість перемогою.

ВІДЕО ДНЯ

Перевагою книжки є голос оповідача - він такий спокійний "всевидячий деміург", який прекрасно розбирається в перипетіях. Враження псують хіба що останні півтори сторінки, коли все те прекрасне та стримане сходить нанівець у якийсь підлітковий текст.

Якщо не читати оті останні півтори сторінки, то роман стравний і може сподобатися читачам, яким набридло читати підліткові автобіографічні тексти про становлення особистості".

Експерт Бі-Бі-Сі, депутат Ольга Герасим'юк - про роман Положія.

"Вiн пише: мовляв, тi, хто мрiє про майбутнє й дивиться на зорi, - той дивиться в минуле, бо зорi дуже старi, й дуже здалеку йде їхнє свiтло. Я була згодна на сто вiдсоткiв, коли читала цю книжку на лавцi неподалiк од Ейфелевої вежi, де, втомившись брести зi свого засiдання в свiй готель, присiла вiддихатися. Рудий спанiель пiдiйшов до лавки попiсяти, й мого: "а не пiшов би ти геть, свиня!" - не зрозумiв, бо тут по-пирятинськи нечасто почуєш.

Я згодна з написаним у " По той бiк Пагорба", бо абсолютно природно,- як там було! - почуваюся в шкурi Вужа, хоча я й вужиха, - куди би тебе не винесло, на якi лавки чи ринги, в твоєму животi скрутилася твоя "внутрiшня дитина", як це називають психологи. Вона скиглить, коли тобi, великому й видатному, страшно чи самотньо, чи ще як- небудь, вона ворушиться вiд переляку в тобi, коли заходиш гордо в Капiтолiй по справi до знайомого сенатора.

I всe, як ти живеш, визначене давно й назавжди - тодi, в дитинствi, про що знають отi зорi, бо бачили це разом iз тобою. Якi би поразки чи страми на своєму звитяжному шляху не переживав, - забулося все й не залишило слiду, а як пукнув на урочистiй пioнерськiй лiнiйцi саме в тiй тишi, коли пiдіймали прапор, - це згадуєш усе життя зi священним жахом, а особливо, як засмiялася однокласниця. Та однокласниця вже померла. А жах спогаду лишився, розказував менi один знайомий, не скажу хто, бо ви нiзащо не повiрите.


Абсолютно вiрю, що Вуж iнакшими, нiж перша подружка юностi, неперебiрлива в спарюваннi "ведмeдиця", жiнок не уявляв. I головне - саме через це йому iнакшi й трапитися не могли. Тому всi його подальшi eксисайзи з ними не мали жодного значення, i навiть народжена ним же дiвчинка - така ж випадкова для читача в книжцi, як i для нього самого в його життi.

Ми знаємо iм'я лише тої, що припалила його руку й душу недопалком сигарети. I хоч як це не хочеться приховати, i хоч я не психоаналiтик, але скажу - це те справжне, пiсля якого вся блискуча дорога потiм- неправда без цiєї правди. Так само - й життя. Воно справжнє лише там, де лишилися тi мухи, яких ти бив по хатi за рознарядкою дiда за грошi, чи з того ж дитинства хлiб, вмочений у "переварену" воду й потiм у цукор - і воно визначає тебе й усi твої вчинки й плани, хоч ти, можливо, зараз у Ла-Скала в буфетi поряд iз онуком Джузеппе Вердi їси штрудель з цинамоном.

Євген Положій
Кiнець у книжки такий нездалий, як твої думки у мить, коли вiдпускае наркоз. Але то нiчого. Тобi було колись соромно, коли медсестра переказала, що ти верз чи верзла, коли вже приходив чи приходила до тями? Ну, так що тепер робить?"

Експерт Бі-Бі-Сі, телеведучий Андрій Куликов - про роман Положія.

"Боксер, якому змалку дід давав стільки копійок, скільки хлопець вбив мух. Друг, який відніс ті копійки до матері в магазин, щоби було на здачу. Червона цівка, що жебонить з рота дівчини. Текст просякнутий діями та явищами, що міцно пов'язані з боксом, навіть коли про бокс не йдеться.

Персонажі книги Євгена Положія сходять на Пагорб і саме на Пагорбі вирішують непримиренні підліткові суперечності. Ознаки епосу: поміж головних ворогів героя в боксі - поляк і турок, а прізвисько "Вуж" часом подають як "Дракон" чи "Змій".

І коли під кінець читаєш, що "...Вуж помітив, як із краєчка рота в Ольги стікає полуничний сік", пригадується закінчення іншого епосу: "Він простягнув до неї величезні руки. Вона несміливо потягнулася до нього і враз відсахнулася. На пальцях у нього... Та це була не кров - просто сік суниці".

Адміністратор премії Світлана Пиркало - про роман "По той бік пагорба".

"Завжди звертаю увагу, коли книга - не про внутрішній світ українського поета чи поетки, а про якісь інші виміри життя, інші професії чи реалії. Євген Положій вміщує дію свого роману в світ міжнародного боксу. Для мене, як людини, з боксом не знайомої, читати про це незвично й цікаво, і ці реалії перегукуються з тими скандалами, які доводиться читати в британських таблоїдах про бокс.

Із суперечливих моментів відзначу роздуми автора і його героїв про жінок і негативні загальні висновки щодо цієї статі (при тому, що більшість героїв-чоловіків Положія глибоко несимпатичні персонажі). Такі узагальнення в західному літературному світі поставили б під питання комерційний успіх книги.

Але попри це книга захоплива, динамічна, з великою кількістю цікавих деталей, і могла б бути гарним прикладом якісної масової літератури. Якщо тільки подальші наклади дозволять справді називати її масовою".

Реклама:

Головне сьогодні