Місячна фантазія у стилі модерн

Рецензія на книгу Анни Багряної "Дивна така любов": Роман-соната.

Анна Багряна - поет, прозаїк, драматург. У творчому доробку - 5 поетичних книг, роман "Етимологія крові", книга оповідань для дітей, лібретто до мюзиклу "Глорія", а також - оповідання, новели, драми. Твори перекладено багатьма мовами.

Роман "Етимологія крові" я вже рецензувала, тому повторю найсуттєвіше: розповідається історія життя-буття сучасної жінки на зламі двох систем. Безжальне дорослішання героїні, в принципі, не містить нічого оригінального, тут є і перший сексуальний досвід, і часта зміна коханців, що, в свою чергу, породжують втому, нудьгу й депресію, тобто повсякденна "суєта суєт" молодої жінки, котра переймається багатьма життєвими питаннями і вельми колоритно намагається їх вирішити.

Героїня Ярка - інтелектуалка, сповнена передчуттів розкриття родинної таємниці, мандрує в Карпати, де й починається найцікавіше. Таємниця сусідить із таємницею, на таємниці сидить і таємницею поганяє. За авторкою, людські пристрасті не мають ні початку, ні завершення. І тут вона права: люди мало змінюються, вони просто одягають нові костюми і придумують собі нові помилки й нові мрії. Насправді ж, це - старі помилки і старі мрії. Цей роман (нагадаю - перший) відзначений премією "Коронація слова - 2008) і премією імені Олеся Гончара.

[L]Будь-яка перемога додає впевненості у своїх силах, а це стимулює до нових звершень. Анна Багряна написала роман "Дивна така любов" під звуки "Місячної сонати" Л. В. Бетґовена. Авторка визначила жанр, як роман-соната. Мені - музикантові з класичною освітою, зізнаюся, було складно визначити пріорітети і творчі засади гармонійного поєднання у тексті царин Ерато і Евтерпи. Багато чого залишилося за лаштунками режисерського (читай - авторського) бачення ситуації. Але не буду сперечатися із письменницею, тим більше, що вона декларує свій духовний зв'язок із музичною сферою, як із найпершою ланкою людської відозви на Божественне слово.

ВІДЕО ДНЯ

Головна героїня - художниця Надія. Сюжет продовжує лінію першого роману - становлення героїні, як людини, як фахівця, як жінки, котра подорослішала у пострадянському суспільстві. Пошуки себе, пошуки любові, і нарешті, втрата і себе, і любові, що веде до згуби, бо героїня втрачає зв'язок з Батьківщиною, втрачає талант і кохання. Єдине, що рятує - музика - Образами, образАми, навіть, обрАзами, котрі тією ж музикою й виліковуються!

Анна Багряна - філософ. Зі сторінок направду цікавого роману вона намагається пояснити читачам (напевно, й собі також) щось вельми важливе. "Забагато зла у серці моєму щодня накопичувалося, і зло оте - у щось інше - негайно перевтілювати мусила, аби не самознищитися силою власного страшного. Так і картини нові народжувалися (...)Ніколи ніхто нікого не обдурить, бо нічого нікуди ні для кого не зникає ( ...) метафізична істина буття - проста і страшна водночас: минуле, теперішнє і майбутнє нероздільно, нерозривно співіснують у вимірі одному часовому, в одній малесенькій точці космічній. А відтак - ні минулого, ні теперішнього, ні майбутнього - насправді - немає. І ніколи ніхто нікого не обдурить...".

Отже, читачеві запропонована ще одна історія безталанної молодості. "Усе, що з нами трапляється, інакшим бути не може" - читаємо в тексті роману. Тобто фатальність непереможна? А може, це вельми зручна позиція для героїні, котра виправдовує своє зневір'я, втрату моральних засад, безвільну покірливість і розгубленість віч-на-віч із реальною дійсністю?

"Чим тепер - зайнятися мушу - коли не-художниця?.. Ні, письменницею - не стану. Бракує слів і сюжетів, і думок оригінальних, дотепних. (...) Може, час настав - сина або доньку народити - нарешті?.. Тільки от, чи готова я сама - життя чуже - у власному - виношувати?.. Страшно. Ліньки. Забагато відповідальності. І - клопоти зайві Ні, не час іще.". Погодьтеся - у фінальному монолозі героїні є щось неприємне, навіть моторошне. Авторське визначення істини? Але є пом'якшуюча обставина - гадаю, що героїні Надії бракує надії і любові. Насамперед, любові до себе..

Тетяна Дігай, користувачка сайту Бі-Бі-Сі Мій Світ, Тернопіль

Реклама:

Головне сьогодні