Мудрість і спокій

Відгук на книгу Олеся Ільченка "Дерева"

Самі на себе дивляться ліси,
розгублені од власної краси.
Ліна Костенко

З великим інтересом я прочитала науково-популярний твір Олеся Ільченка "Дерева". Письменник, залюблений у рідну землю, глибоко проникає у світ природи, вслухається в її музику і відтворює загадковий світ рослин України. Перед читачем постають каштани густолисті, дуб-велетень, кучерява верба, колюча іноземка, сірокорий і шляхетний граб, світла, білокора берізка, пташина вишня, дичка-лісовичка та інші дерева.

Як добре стає на серці від гомону кремезних дубів, лагідного шелесту берізки, веселого сміху тополі. Адже природа - жива істота, що думає, переживає, сумує. І в пам'яті зринають чудові рядки улюбленої поетеси Ліни Костенко:

[L]Біднесенький мій ліс, він зовсім задубів!
Він ждав мене і думав про розлуку.
Вже листопад підкрався з-за дубів
і гай знімає золоту перуку.

Цей казковий світ зачаровує і хвилює, наповнює любов'ю та енергією.

Книга "Дерева" яскраво ілюстрована картинами відомих художників у вигляді листівок. Цікаві оповіді Олеся Ільченка про життя рослин пересипані легендами, афоризмами. Яскравим доповненням до історії деяких видів дерев стали поезії Т. Шевченка, М. Рильського, Л. Костенко, В. Свідзінського.

У творі багато несподіваних, незвичайних фактів із життя рослин. Наприклад, дуб, який не скинув осіннє вбрання, влучно називають нелинь. Ясени можуть змінювати стать протягом років. "Був собі ясен "хлопчиком", ріс, ріс і раптом перетворився на "дівчинку", - пише Олесь Ільченко у своїй книзі.

Особливо мене вразила розповідь про таке шановане й улюблене народом дерево, як дуб. Недарма поет Богдан-Ігор Антонич влучно назвав його "рослинним левом". А мудреці вважають, що дуби "одного віку зі всесвітом". Це могутнє дерево до сорока метрів заввишки і живе до тисячі років. Жолуді дуб починає родити лише років у двадцять.

Зі сторінок книги, немов столітні дідугани, постають дуби-велетні, такі як "Запорізький дуб", "Дуб Сковороди", "Дуб Максима Залізняка". Їхні правічні думи навіюють на мене радість і спокій, вселяють віру й надію.

Раджу й учням, і дорослим прочитати книгу Олеся Ільченка "Дерева", довідатися про зелений світ, що нас оточує, переконатися в талановитості письменника, яка виявляється в умінні змалювати звичайне в казковому забарвленні. Нехай кожен зуміє поглянути навколо й побачити прекрасне. Хай природа завжди надихає нас на звершення, дарує спокій і живить життєві сили.

Любімо природу!

Саміра Азізі, учениця 5-Б класу Клавдіївської школи Київської обл., читачка сайту Бі-Бі-Сі Мій Світ

Реклама:

Головне сьогодні