Цінні розкопи vs будівництво
На славній Миколаївській землі вже понад сорока років діє Миколаївська археологічна експедиція. Зрозуміло, що межі дії експедиції територіально змінювались, але залишались в межах Миколаївської області.
Змінювались і історичні епохи, які розкопувались археологами (від палеоліту до середньовіччя і у зворотному порядку). Та що там, за такий термін часу багато чого змінилось і в самій країні.
В останні роки діяльність цієї експедиції зосереджена на охоронних розкопках в Доманівському районі Миколаївської області.
Охоронні розкопки - це розкопки перед забудовою, затопленням, меліорацією земель тощо. Тобто охоронні розкопки закликані врятувати археологічний матеріал від руйнації.
В Доманівському районі Миколаївської області загрозу археологічним пам'яткам становить Южноукраїнська ГАЕС, яку почали будувати ще в 70-х роках ХХ століття, потім будівництво зупинилось на довгі роки, та 2005 році знов розпочалось.
Залишки острову Гард |
Та що там загрожує, частково острів Бузький Гард і поселення Виноградний Сад вже є затопленими. Я, як лаборант першої категорії Миколаївської експедиції, в цьому році сама спостерігала за підняттям рівня води в Ташлицькому водосховищі. Частково наш розкоп на поселенні Лідина Балка був затоплений після початку і, звичайно, до завершення роботи.
Олександрівське водосховище |
Таку унікальну пам'ятку слід музеєфікувати і використовувати для відродження козацьких традицій, розвивати на основі унікальної історичної пам'ятки і не менш унікальної природи Південного Бугу успішний туристичний бізнес. Однак острів вже наполовину затоплений, як частково затопленими є і Бузькі пороги в його районі.
Найближчі до ріки квадрати виявились затопленими |
Навпроти острову Бузький Гард у балці знаходиться неолітична стоянка, яка зараз розкопується під керівництвом Миколи Товкайла.
Поселення сабатинівської культури доби пізньої бронзи (XIV-XI ст. до н.е.) Виноградний Сад, назване за назвою найближчого села, також є частково розкопаним і частково затопленим.
Поселення Лідина Балка, назване за назвою балки, в якій знаходиться, являє собою багатошарове поселення. Тут по черзі жили представники трипільської і нижньомихайлівської культур доби енеоліту (IV тис. до н.е.), ямної культури доби ранньої бронзи (ХХХІІІ/ХХХ-XXVII ст. до н.е.), катакомбної культури доби середньої бронзи (XXVI-XVIII ст. до н.е.) і сабатинівської культури.
Вінчає все це хутір XVIII-XIX століття. Матеріали поселення цілком дозволяють музеєфікувати пам'ятку, однак, через перспективу затоплення цього зробити не вдасться.
Розкопки поселення Лідина Балка |
Адже цього року незаплановано для археологів, але ж заплановано для енергетиків, воду підняли на 10 метрів, чого цілком вистачило, щоб частина незафіксованих на кресленнях квадратів розкопу на Лідиній Балці перетворились на басейн.
Батареї АЕС |
А що ж робити археологам? Вести розкопки восени і взимку і надалі, щоб встигнути врятувати бодай щось.
Усі фото автора
Автор - Ганна Заворотна