Обережно – дитячий алкоголізм!

Україна вже традиційно займає "почесні" місця в Європі за показником дитячого алкоголізму. Ситуація з цією проблемою в українських селах і містах абсолютно різна.

Та найгірше те, що зловживати алкоголем розпочинають переважно в дитячому та підлітковому віці (це явище спільне і для міських, і для сільських підлітків).

Що стосується села, то основний прибуток сільським барам приносять саме діти та підлітки. Це легко перевірити: зайдіть у будь-який бар в райцентрі чи в селі і ви побачите, що близько 60% відвідувачів є молоді люди до 18 років.

Сумніваюсь, що власники або продавці не чули про закон, яким заборонено реалізацію спиртних напоїв неповнолітнім. Але проблема полягає в тому, що бари та магазини, як правило, належать місцевим керівникам, які власне й повинні слідкувати за дотриманням закону.

Чомусь склалась парадоксальна ситуація, коли в сільському магазині підлітку спиртне навряд чи продадуть, але дуже просто прийти ввечері до бару і без жодних проблем придбати алкогольні чи тютюнові вироби.

ВІДЕО ДНЯ

При цьому вражає черствість дорослих, які, добре знаючи вік підлітків (адже в селах та містечках люди знають одне одного в лице), байдуже спостерігають за цим, навіть не намагаючись напоумити молодих людей чи продавців.

Українські випускнини традиційно святкують закінчення шкільних років з алкоголем...
У місті ситуація трохи інша, ніж в селі, але аж ніяк не краща, тут рідше можна зустріти підлітків у барах (за винятком нічних клубів), проте їм дуже легко придбати будь-які спиртні напої в магазинах.

Особисто я жодного разу не бачив, щоб хтось із продавців хоч раз перевірив документи у молодих людей при купівлі алкоголю.

На вулицях міст часто можна зустріти юнаків чи дівчат із пляшкою пива у руці та цигаркою в роті. Це вже стало настільки нормальним, що не викликає жодної реакції в дорослих, хіба що пенсіонери можуть похитати головою, згадуючи старі добрі (в цьому плані) радянські часи. Тож коли ми скаржимось на наше хворе суспільство, потрібно в першу чергу скаржитись на самих себе.

... і цигарками
Як з дитячим алкоголізмом борються за кордоном? Наведу один цікавий випадок з власного досвіду.

Два роки тому, перебуваючи в Сполучених Штатах за програмою студентського обміну, я підробляв в одному з магазинів. Як відомо, там також заборонено реалізацію спиртних та тютюнових виробів неповнолітнім, а повноліття у них настає не з 18, а з 21 року.

Якось одна із моїх співробітниць, забувши перевірити документи, продала пиво підлітку, який виглядав на всі 30. Хтось, помітивши його з пивом на вулиці, повідомив міліції, юнака через кілька хвилин затримали, і він одразу вказав хто, де і коли продав йому спиртне.

Міліція склала протокол і через кілька тижнів мою співробітницю викликали до суду. Суддя, зважаючи на те, що продавець - іноземець і погано володіє англійською мовою, присудив 300 доларів штрафу і попередив, що за повторний випадок їй загрожує тюремне ув'язнення.

Можливо, якби наше суспільство і правоохоронні органи реагували на подібні випадки відповідно, то й рівень дитячого алкоголізму в нас був би не більший, ніж в США.

Не слід також забувати про супутні наслідки вживання підлітками алкоголю, бо насправді з цього проблеми лише починаються, а закінчуються, як правило, наркоманією, проституцією або в'язницею. Адже зазвичай саме в алкогольному сп'янінні підлітки вперше пробують наркотики, вчиняють розбійні напади, зґвалтування та інші тяжкі злочини.

Серед молоді побутує думка що пити, курити, вживати наркотики - це круто. Всі про це знають, але закривають очі, вважаючи, що ця проблема їх не стосується. А ви точно знаєте, чим в даний момент займаються ваші діти, або коли вони йдуть на дискотеку чи до друзів?

Ви ніколи не зможете проконтролювати, де і з ким зараз ваші діти, а зазвичай їх тягне не в компанію "ботаніків", а навпаки, де круті перці і де можна класно відірватись. Тож замість того, щоб намагатись ізолювати своїх дітей від поганого впливу, краще впливати на правоохоронні органи та активно реагувати на випадки реалізації спиртного підліткам.

Я не хочу ідеалізувати, але впевнений, що суспільний тиск і суспільна активність з цього питання змусить і відповідні контролюючі органи реагувати жорстко і за законом, і не лише у вигляді штрафів, а й у вигляді позбавлення ліцензій та ін.

У селі місця продажу алкоголю неповнолітнім добре відомі - це сільські бари, пункти продажу домашньої горілки, рідше магазини. Щоб припинити продаж, потрібна лише добра воля в першу чергу працівників сільської ради, міліції, можливо, навіть вчителів.

Я не пропоную закривати бари чи дискотеки, можна просто встановити фіксовані часи їх роботи, наприклад, влітку до 23.00, зимою до 22.00. Призначити чергових із працівників сільради та школи, які час від часу перевіряли б, що коїться в селі в нічну пору, в барах чи на дискотеках.

Вони у свою чергу, зафіксувавши підлітка в нетверезому стані, з'ясували б, де він придбав алкоголь, а далі справа техніки - викликати дільничного міліціонера і батьків.

При повторному випадку сільський голова спокійно може припинити діяльність сільського бару чи магазину.

У місті ситуацію виправити набагато складніше - тут врятує лише наполеглива та свідома робота міліції та особистий контроль кожного громадянина зокрема.

Фото Дмитра Ларіна

Автор - Юрій Штиль

Реклама:

Головне сьогодні