Мцхета. Місто де зливаються, обійнявшись, немов дві сестри, Арагва і Кура

482
1 жовтня 2013
У Мцхеті теж слухають українську музику
Річка Арагві впадає у річку Кура. Арагві має світлоблакитний відтінок
Руїни біля Джварі
руїни старого храму біля Джварі
Озеро на висоті біля монастиря Джварі
новенька вуличка Мцхети
Археологічний музей
вуличка біля храму

Мцхета надзвичайно старе місто, воно засноване ще у першому тисячолітті до н. е. Має цікаве географічне розміщення та насичене цікавими місцями. Мені пощастило тут побувати двічі, і обидва рази я мав, що робити.

Містечко симпатичне, особливо його стара частина. Вулиці не так давно відбудовано в одному стилі. Тут зібрано все, що потрібно: кав’ярні, сувенірні лавки, хостели тощо.

Неподалік бачимо стіни та безпосередньо сам храм Светіцховелі. Один з трьох храмів, які відвідувачам Мцхети обов’язково потрібно побачити. Він має гарний дворик із садом, де ростуть гранати.

 Гранати біля храму

У самому храмі діє жорсткий дрес-код, як для жінок, так і для чоловіків. Мене у шортах попросили вийти і одягнути хустину на ноги. Фотографувати всередині заборонено теж, як і входити з мобільним телефоном. Але я бачив, як піп храму виходив з нього, розмовляючи по айфону. Досить показова відданість традиціям.

 Список заборонених речей та елементів одягу для входу в храм

Неподалік, пройшовши Музей археології, стоїть комплекс монастиря Самтавро, що був головним храмом Грузії в ХІ столітті. В середині храму традиційно нічого не реставровано. Все максимум збережено таким, як було за часів створення.

 Вхідні двері до храму Самтавро

Але звісно ж, одним із найцікавіших місць Мцхети є монастир Джварі, що возвеличується на горі за 8 кілометрів від міста.

Величний Джварі

Дістатися сюди можна на таксі, або ж пішки. Піднятися нагору на власних двох можна хвилин за 30.

Всередині Джварі

Джварі є одним із найстаріших храмів Грузії (VI ст.), а біля його стін лежать руїни ще старішого храму.

Піднявшись до монастиря, очам відкривається неймовірної краси панорама.

 

Як на долоні лежить місто Мцхета зі своїми червонуватими дашками. І тільки звідси можна спостерігати, як річка Арагві впадає у річку Кура.

Саме це місце описував у своїх "Мцирі" Михайло Лермонтов: "Немного лет тому назад, Там, где, сливаяся, шумят, Обнявшись, будто две сестры, Струи Арагвы и Куры, Был монастырь.".

 

Усередині храму панує умиротворююча тиша та прохолода. Ніби відчуваєш потужність цих стін, що бачили стільки поколінь людей та пережили так багато історичних подій. Однозначно, Джварі – одна з найвеличніших споруд Грузії, яку обов’язково потрібно побачити.powered by lun.ua