Наша надія на солідарність

35
8 березня 2015

Цього дня, як і в багато попередніх днів, я думаю про Надію Савченко.

Її історія мала би розвіяти всі сумнівні сексистські стереотипи, із якими полемізують ангажовані українські жінки та чоловіки. Один із аргументів наших опонентів: "Якщо ви хочете рівності, то чому не йдете в армію, на рівних із чоловіками?"

Кар'єра Надії Савченко яскраво свідчить про складність реалізації для українських жінок права та обов'язку захищати свою Батьківщину.

Реклама:

Скільки разів Надія намагалася вступити в профільний навчальний заклад? Скільки разів її не допускали до можливості почати військову кар'єру пілота? Чому начальство "не пустило" Надію на війну, внаслідок чого вона опинилася в зоні АТО без належного статусу, як формально неіснуюча бойова одиниця?

І більш широке запитання: чи має можливість українська жінка-доброволець легалізуватися на фронті як солдат, а не як медсестра, комірниця чи начальниця лазні? З того, що я чула від українських жінок-добровольців, таких можливостей нема.

Звісно, скаже така жінка, "я йду воювати не заради статусу". Але хто і що, який папірець захистить її родину у випадку загибелі чи поранення такої жінки?

В Україні публічний дискурс про війну має вигляд історії звитяжних чоловіків, на тлі яких десь на стіні висить календарик із оголеною в актуалізованому стилі pin-up жінкою. Чи хочу я бути таким календариком?

Я хочу визнання важливості жіночої роботи на цій війні та в мирний час. Роботи на передовій і в тилу. Десяток каструль із голубцями для солдатів або зібрані кошти на комплектування аптечок або купівлі зброї - це не менш політичний і не менш важливий жест, ніж рішення іти воювати. І жоден із цих жестів не є зумовленим "природою".

Жінки не є добровольцями, волонтерками, кухарками та медсестрами "від природи". Кожне таке рішення має бути добровільним. І кожне таке рішення не має вимагати болісного тяжкого і довгого подолання труднощів системи – незалежно від того, чи це легалізація статусу добровольця, чи це умови роботи та оподаткування благодійників тощо.

Реклама:

Але, на тлі війни, фейсбук Порошенка сміє говорити про мрію, щоби жінки повернулися до "мирного життя" - кухні, дітей та інших маленьких радостей. На тлі війни наші військові речники сміють говорити про "мобілізацію жіночок".

Я сподіваюся, до лише такого "мирного життя" ми не повернемося. Я мрію про велику жіночу солідарність і боротьбу. Нам ще так багато посестер потрібно захистити. Не тільки нашу Надію.

Мені очевидно, що саме тепер триває час, коли можливі будь-які зміни. Від зміни партійної риторики до зміни дискримінативних норм законів і впровадження квотування жіночої присутності у владі, що зможе зруйнувати "скляну стелю" разом із стінами та іншими елементами цієї старої хибної архітектури.

Справа громадян і громадянок - контролювати та говорити владі, коли щось не так, власноруч брати участь у творенні змін. Досить грати одвічну роль "хорошої дівчинки". Зрештою, податки саме наших дівчат і хлопців утримують українських можновладців і не тільки.

Як і щороку, хочу сказати, що 8 березня - день солідарності та нагадування про потребу спільної боротьби таких різних, але рівних вільних людей у вільній країні.Реклама: