Як електронна система охорони здоров’я вплине на вакцинацію в Україні

1366
22 березня 2017

Міністерство охорони здоров'я звітує, що питання із закупівлею вакцин для України вирішене і вони є у наявності.

Однак скарги батьків на відсутність тієї чи іншої вакцини у поліклініці – досі не рідкість.

І навіть, коли є чим зробити щеплення, часом лунають занепокоєні голоси татусів та матусь на неприємні реакції на вакцину.

Чому це так?

Проблеми імунопрофілактики є наслідком того, що наша система охорони здоров’я не відповідає сучасним вимогам: вона надто залежить від людського фактору та паперових документів, тобто потребує багато часу на виконання.

Щоб змінити ці реалії МОЗ зараз впроваджує в Україні електронну систему охорони здоров’я (E-Health), яка покликана оперативно вирішувати питання пов’язані з імунопрофілактикою, раціонально, використовуючи людські та матеріальні ресурси.

Як електронізація медичних відносин допоможе покращити стан імунізації та захистити українських дітей від інфекційних хвороб?

Це легко пояснити на простому прикладі.

Один адміністратор у лікарні невірно передав дані про потреби у вакцинах, регіональний чиновник запізно повідомив про це під час розподілу вакцин, третій вчасно не подбав, щоб вакцини були розподілені за реальними потребами, а у підсумку діти лишилися без щеплень!

Координатор проектного офісу E-Health, представник Transparency International Україна Юрій Бугай переконує, що "за наявності інформації у електронному вигляді про надходження та залишки вакцин у лікувальних установах, що вчасно оновлюється, і до якої мають доступ батьки, громадськість, влада та лікарі, буде виключений людський фактор".

Він уточнює, що за допомогою системи:

кожен бажаючий зможе вчасно отримати інформацію про стан забезпеченості конкретної лікарні необхідними препаратами;

– лікарні зможуть фіксувати дані про надходження та залишки, та враховувати потреби у вакцинах;

– регіони зможуть вчасно повідомляти про відсутність препаратів у конкретному лікувальному закладі;

– вакцини таки будуть розподілені за реальними потребами, а не лежати на складах.

Що ж робити зараз, поки eHealth лише впроваджують?

Долучатися та моніторити ресурси, які потім включать до цієї системи!

БФ "Пацієнти України" розробив веб-сайт eliky.in.ua, ідея якого полягає у тому, що пацієнт у кілька кліків зміг перевірити, які безкоштовні ліки чи вакцини є у наявності в будь-якій лікарні країни.

На даний момент до ресурсу підключено два регіони та окремі лікарні у Хмельницькій, Сумській, Київській областях – загалом близько 200 лікарень.

"Наша мета зробити так, щоб всі лікарні України відображали на нашому сайті залишки ліків та вакцин", – пояснює голова БФ Ольга Стефанишина.

Крім залишків ліків та вакцин, сайт містить інформацію і про кількість медикаментів, які були доставлені до кожної лікарні.

У перспективі цей ресурс може стати частиною загальнонаціональної системи e-Health, як фінальна ланка ланцюга моніторингу закупок, поставок та розподілу медикаментів і вакцин.

Ще одним важливим сайтом для покращення стану імунізації є електронна карта вакцин, яка розміщена на сайті bzv.org.ua.

Зараз там доступна інформація про наявність вакцин для обов’язкових профілактичних щеплень в цілому в регіоні.

Але щоб цей інструмент став максимально ефективним, МОЗ ще має якнайшвидше забезпечити деталізацію даних по лікувальним закладам.

Коли ці окремі проекти увіллються у E-Health, то це допоможе наповнити систему.

З точки зору покращення стану імунопрофілактики електронні реєстри дадуть ще кілька переваг.

Наприклад, в перспективі, батьки матимуть інформацію про термін наступного щеплення, а педіатр зможе бути в курсі всіх щеплень "підзвітної" йому дитини.

Як пояснив Юрій Бугай, перший програмний продукт має побачити світ вже цього року.

Система повинна стати доступною на базовому рівні, для того, щоб кожен лікар зміг вписати своїх пацієнтів у загальну базу E-Health. Система буде містити дані про освіту, досвід та місце роботи лікаря та інше. Це дозволить у майбутньому орієнтуватися, з ким пацієнту краще укладати договір.

Запустити систему E-Health в повному обсязі планується за три роки. Згодом система буде включати в себе не тільки інформацію про наявність ліків та базу лікарів та пацієнтів, а також перелік вакансій лікарів по всій Україні, медичні записи про пацієнтів і багато іншого.

Перейти до збереження базової медичної інформації (в тому числі про щеплення) в електронному вигляді планують вже у наступному році.

Таким чином впровадження електронної охорони здоров’я є точкою відправлення у змінах, які покликані захистити право кожного українця бути здоровим.

Втім, це не означає, що батькам та лікарям можна пасивно чекати, поки запрацює E-Health та вирішить всі їхні проблеми. Навпаки, час гуртуватися всім, хто розуміє важливість вакцинації для здоров’я нинішнього та майбутніх поколінь.

Батьки, не бійтеся звертатися до лікарів та до влади з питаннями, які стосуються щеплень для ваших дітей. Час співпрацювати один з одним задля врахування спільних інтересів.

Тимофій Бадіков, голова правління ГО "Батьки за вакцинацію", член Координаційної ради з питань впровадження електронної охорони здоров’я