Полювання на Леніна: документаліст відзняв знищені пам'ятники. Фото

— 1 квітня 2016, 15:37

Документальний фотопроект опублікував портал The Calvert Journal.

Зазвичай фотомитець цікавиться життям невеличких спільнот, документуючи важливі для них перетворення, котрі відбуваються з часом.

У 2013 році Акерманн, перебуваючи у Києві, вирішив збирати свідчення боротьби міста зі своїм минулим. Він був свідком того, як активісти звалили першого Леніна на Бессарабці.

Частина пам'ятника Леніну у Дніпропетровську. Фото Niels Ackermann

Згодом розпочався "ленінопад", і протягом останніх трьох років було знесено близько 900 пам'ятників.

Від перших монументів Леніну жителі України почали позбавлятися ще на початку 1990-х років, переважно це відбувалося у західних областях.

Радянські монументи у Харкові. Фото Niels Ackermann

Решта пам'ятників дожила до нинішніх часів, доки тижні зо два тому найбільший український Ленін впав у Запоріжжі. Одним із останніх.

"Фотопроект про пам'ятники Леніну розпочався з простої цікавості. Після того, як Ленін впав під час Майдану, нікому не було цікаво, що станеться з монументом. Для мене і візуально, і наративно ця робота відрізняється від того, що я робив зазвичай. Більшість роботи була виконана за рамками фотографії", розповів автор фотопроекту.

Журналіст Гобер, який працював із ним пліч-о-пліч, занотовував історії людей, яких зустрічав під час пошуку пам'ятників.

Поєднуючи фотографії та розповіді людей, автори проекту сподівалися показати різні сторони декомунізації.

Пам'ятник Леніну у Краматорську. Фото Niels Ackermann

Багато зі скалічених памятників опинилися у місцевих сховищах. Як власність міста, вони не можуть бути продані чи знищені без офіційного дозволу. Однак, це не гарантує, що вони лишаться там, де є.

Акерманн та Гобер провели три дні у Харкові, шукаючи Леніна на площі Свободи.

На місці Леніна в Одесі стоїть Дарт Вейдер. Фото Фото Niels Ackermann

"У нас були контакти чиновників, коли ми їхали туди. Однак за день чи два ми отримали новину, що люди не знають, де монумент, бо його перенесли. Тоді ми почали шукати його частини. Ми почули про людину, у якої було вухо пам'ятника. Потім ми знайшли ймовірного "власника" носа. Ми його зустріли, і виявилося, що нос експонується у Pinchuk Art Centre", — відкриває таємницю пошуків фотомитець.

Радянські погруддя у Харкові. Фото Niels Ackermann

Акерманн і нині досліджує історію "ленінопаду" та цікавиться не лише пам'ятниками, а й контекстом навколо них.

"Можливо, десь в офісі сидить бізнесмен із головою Леніна, ніби мисливець з головою оленя у своїй вітальні. Це те, що ми шукаємо, — найнесподіваніші ситуації, у яких Ленін може опинитися" — розповів фотограф.

Ніс пам'ятника Леніну у Харкові. Фото Niels Ackermann
Пам'ятник Леніну у Києві. Фото Niels Ackermann
Все, що лишилося від монумента Леніну у Житомирі. Фото Niels Ackermann
Пам'ятник Леніну у Слов'янську. Фото Niels Ackermann
Реклама:

Головне сьогодні