В Україні розгорівся скандал щодо можливої ліквідації Довженко-Центру, де зберігається архів вітчизняного кіно

Яна Осадча — 17 серпня 2022, 14:46

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію Довженко-Центру, який з 1994 року займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно. Співробітників Центру та митців таке рішення обурило, а у Міністерстві кульутри та інформаційної політики дії Держкіно наразі не коментують.

Фактично це означає ліквідацію національного кіноархіву, а співробітників можуть сповістити про ймовірне звільнення, повідомили "Українській правді. Життя" у Довженко-Центрі.

13 липня 2022 року Довженко-Центр офіційно перейшов у пряме підпорядкування Держкіно України. Раніше Міністерство культури і інформаційної політики підписало з Держкіно акт приймання-передачі майнового комплексу установи.

Згідно з наказом Держкіно, всі фільми з колекції та майно центру будуть передані державній установі "Науковий центр кінематографії України", основним видом діяльності якої за даними ЄДРПОУ є "вища освіта".

Довженко-Центр

Зі структури Центру має бути відокремлено державне підприємство "Українська анімаційна студія", до якого будуть передані авторські права на українську анімацію, яка зараз належать Центру.

РЕКЛАМА:

"Таким чином відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто "сплячій" установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо", – кажуть у Довженко-Центрі.

Зокрема, у наказі не йдеться про кіноархівну та музейну колекції. Окрім того, Держкіно ніде не обґрунтовує своє рішення.

"Держкіно вирішило розділити цілісну колекцію Довженко-Центру, що формувалась з 1960-х років, між різними структурами.

Передача колекції національного кіноархіву з високою репутацією в світі фейковій установі – величезний удар по міжнародному іміджу української влади, а в особливо під час війни", – говорять у Центрі.

Наразі у Довженко-Центрі зберігається понад 10 тис. найменувань (понад 60 тис. одиниць зберігання) художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. А також понад 24 тис. архівних документів з історії українського кіно і понад 400 музейних експонатів.

"Колекція Довженко-Центру за значенням та обсягом дорівнює колекціям Національного художнього музею України, Музею Ханенків, Музею історії України, Бібліотеки імені Вернадського і є найбільшою в світі збіркою творів українського кіномистецтва", – розповідають у Довженко-Центрі.

На закриття Центру відреагував його колишній очільник Іван Козленко.

[L]

"Те, що Центр буде знищено, мені стало зрозуміло в 2020 році, коли у нас відбулись перші обшуки. Боротись з Лефіафаном я не мав сил, тому відступив, не подавшись на конкурс", – пише він.

За його словами, процес передачі Центру з-під управління Міністерства культури і інформаційної політики тривав два роки.

"Все це відбувається під час запаморочливого інтересу всього світу до українського кіно, яке Довженко-Центр заледве встигає задовольняти. Ясна річ, ліквідований центр робити цього не зможе. Інакше як шкідництвом це не назвеш", – вважає він.

У Міністерстві культури і інформаційної політки України "Українській правді. Життя" заявили, що для них ситуація навколо Довженко-Центру стала "сюрпризом".

У відомстві зазначили, що Держкіно не підпорядковується МКІП з листопада 2021 року. І наразі міністерство очікує пояснень з приводу реорганізації.

"Ми, безумовно, проти знищення кіноспадщини, однак, наразі йдеться не про ліквідацію Довженко-Центру, а про реорганізацію. У будь-якому випадку варто дочекатися подробиць від Держкіно", – зазначили у відомстві.

Нагадаємо, 10 листопада 2021 року Кабмін проголосував за відокремлення Держкіно від Міністерства культури та інформаційної політики. У зв’язку з цим рішенням міністр Олександр Ткаченко заявив, що подасть у відставку. Однак потім він сказав, що його відставка "не на часі" і залишився на посаді.

На підтримку Довженко-центру у соцмережах висловлюються і українські митці.

"Держкіно знищує Довженко-Центр. А що Київ вже захопила русня?" пише письменник Влад Івченко.

Кінорежисерка Марина Степанська також обурена рішенням Держкіно. Вона пише, що Довженко-Центр – це, передусім, обладнане за всіма правилами сховище кінокопій, де на кіноплівці зберігаються фільми незалежної України.

"Тепер всі ці кінокопії разом з тими самими сотнями квадратних метрів мають перейти в руки невідомої контори, яка не здійснювала діяльності з 2011 року, тим паче такої вузькоспеціалізованої", – каже режисерка.

Працівники Довженко-Центру також коментують наказ Держкіно. Головний мистецтвознавець музею кіно Центру Марина Скирда каже, що установу вирішили знищити "тишком-нишком".

"Вирішено силоміць "одружити" нас з нікому не відомим науковим центром "Рога і копита", а ласий шматок території, є така підозра, роздерибанити з сусідом-забудовником", – пише вона.

Колишня креативна директорка Довженко-Центру, яка наразі працює у Мистецькому Арсеналі, називає реорганізацію Центру "пострілом в ногу, про який неможливо мовчати".

Читайте також: Відставка скасовується. Олександр Ткаченко про відокремлення Держкіно, чому залишився на посаді та про інформполітику

Реклама:

Головне сьогодні