Традиції Щедрого вечора внесли до списку нематеріальної спадщини України
До Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України внесли "Традиції Щедрого вечора", повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.
Читайте УП.Культура у Telegram
Традиції щедрування поширені на всій території України, проте кожен регіон має свої особливості обрядів, святкування та традиційної кухні. Також Щедрий вечір відзначають в українській діаспорі за кордоном.
Як розповіла дослідниця та укладачка номінального досьє обряду щедрування Марина Соботюк, ця традиція з’явилася ще з дохристиянських часів.
Традиції Щедрого вечора. Фото: amazingukraine.pro |
Святкування Щедрого вечора або свята Маланки відбувається 31 грудня у формі "новорічних обходів". В цей день заведено готувати 12 обрядових страв, щедрувати й "водити козу". Також важливою складовою святкування став "Щедрик" Миколи Леонтовича.
"Традиція щедрування жива: вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є "Щедрик" Миколи Леонтовича", – зазначив т. в. о. Міністра Культури Ростислав Карандєєв.
Обрядову пісню "Щедрик" українського композитора Миколи Леонтовича планують також внести до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
"Наша мета — довести світові, що мелодія "Carol of the Bells" має насправді суто українське "громадянство". Відповідно до правил ЮНЕСКО, одна з вимог для включення елементу до світового Списку — це його включення до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини, тому сьогоднішня подія — важливий крок до світового визнання", – зазначила Перша заступниця Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Крім "Традицій Щедрого вечора" у списку нематеріальної спадщини вже є низка елементів, що пов’язана з новорічними святкуваннями, зокрема:
- Традиційний обряд Маланка с. Белелуя Івано-Франківської області,
- Традиція повіншування Василів у селі Липівка Рогатинської територіальної громади Івано-Франківської області,
- Створення об’ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі.
Читайте також: Голубці визнали нематеріальною культурною спадщиною України від Одещини