Кількість об'єктів культури, пошкоджених Росією, зросла до 3288 – Мінкульт
Міністерство культури та стратегічних комунікацій, 4 листопада, опублікувало оновлену статистику пам'яток та об’єктів культурної інфраструктури, які були пошкоджені чи зруйновані Росією.
Стежте за поступом української культури в Telegram i WhatsApp!
За даними обласних військових адміністрацій та Київської міської військової адміністрації за жовтень було пошкоджено 10 об’єктів. З початку повномасштабного вторгнення ворог пошкодив або зруйнував 1179 об’єктів культурної спадщини та 2109 об’єктів культурної інфраструктури, повідомив МКСК.
В міністерстві уточнили, що серед пам'яток постраждали – 120 національного значення, 990 місцевого, 69 щойно виявлених.
У Запорізькій, Харківській, Херсонській та Дніпропетровській областях деякі об’єкти постраждали повторно. Нові пошкодження зафіксовані в Донецькій, Харківській, Херсонській та Запорізькій областях.
В звіті міністерства вказано, що на сьогодні пошкоджень та руйнувань зазнали пам’ятки культури у 18 областях та місті Київ:
- Харківська область – 316,
- Донецька область – 163,
- Херсонська область – 157,
- Одеська область – 116,
- Київська область та м. Київ – 81,
- Чернігівська область – 65,
- Львівська область – 60,
- Запорізька область – 53,
- Миколаївська область – 41,
- Дніпропетровська область – 41,
- Луганська область – 31,
- Сумська область – 29,
- Хмельницька область – 10,
- Полтавська область – 6,
- Вінницька область – 4,
- Житомирська область – 4,
- Кіровоградська область – 1,
- Черкаська область – 1.
У звіті також наголошують, що підрахунок не є остаточним, адже майже вся територія Луганської області та значні частини Запорізької, Донецької й Херсонської областей залишаються під тимчасовою окупацією.
Також йдеться, що російські військові знищили 368 об'єктів культурної інфраструктури.
Найбільших втрат зазнали об'єкти у Донецькій, Харківській, Херсонській, Київській, Миколаївській, Запорізькій, Луганській областях.
Загалом постраждали:
- клубні заклади – 1018,
- бібліотеки – 750,
- заклади мистецької освіти – 163,
- музеї та галереї – 120,
- театри, кінотеатри та філармонії – 38,
- заповідники – 7,
- парки, зоопарки – 9,
- цирки – 4.
28 жовтня російські війська атакували центральну частину Харкова авіаційними бомбами. Одна з них влучила у Будинок державної промисловості (Держпром) – пам'ятку модерністської архітектури національного значення.
З цього приводу, 4 листопада представники Харківської міської ради провели робочу онлайн-зустріч з головою Бюро Організації Обʼєднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) в Україні Кʼярою Децці Бардескі. Під час обговорення була актуалізована ініціатива щодо внесення не лише будівлі Держпрому, а й всього ансамблю площі Свободи до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. "Організація готова допомогти місту з проведенням пришвидшеної процедури внесення об'єкта до Списку всесвітньої спадщини", – повідомила заступниця директора Департаменту міжнародного співробітництва Юлія Згурська.
Наразі Держпром знаходиться у Попередньому списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Станом на 16 жовтня 2024 року ЮНЕСКО підтвердила 457 об'єктів української культурної спадщини, пошкоджених з 24 лютого 2022 року – 143 релігійних об'єкти, 231 будівлі, що становлять історичний та/або мистецький інтерес, 32 музеї, 33 пам'ятників, 17 бібліотек, 1 архіву.