Більше 20 тисяч ВІЛ-позитивних українців залишаться без ліків?

— 26 січня 2011, 10:27

Про це під час прес-конференції в УНІАН заявив голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть із ВІЛ/СНІД, Володимир Жовтяк.

За його словами, понад 20 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів, із них 2 тисячі дітей, можуть померти через відсутність життєвого важливого лікування.

"Вперше за всю історію лікування ВІЛ/СНІД в Україні склалася загроза переривання антиретровірусної терапії у зв`язку з тим, що препарати не були вчасно поставлені МОЗ у регіональні центри СНІДу", - сказав Жовтяк.

Зокрема, він підкреслив, що Глобальний фонд може переглянути своє рішення про виділення Україні 305 мільйонів доларів на подолання епідемії ВІЛ/СНІД.

"Це станеться, якщо Україна не перегляне свої репресивні підходи до протидії епідемії ВІЛ/СНІД і до роботи неурядових організацій, які є ядром у цій протидії", - зауважив Жовтяк.

Водночас, портфоліо-менеджер Глобального фонду боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом і малярією Андреас Тамберг, через інтернет-зв'язок зі Швейцарії, підкреслив, що міжнародні експерти уважно спостерігають за процесами, які відбуваються в Україні.

"Демократична криза в країнах Східної Європи, колишнього Радянського Союзу не є ні для кого секретом. Якщо десять років тому ми говорили про 150 мільйонів жителів у Росії, то сьогодні ми говоримо про Росію з її 140 мільйонами населення. Не хотілося б говорити так із приводу України", - зазначив міжнародний експерт.

За його словами, факти переривання в отриманні українцями хворими на ВІЛ/СНІД антиретровірусних препаратів і переривання курсів замісної терапії споживачами ін`єкційних наркотиків, які піддаються найбільшим ризикам зараження ВІЛ-інфекцією, отримали величезний міжнародний резонанс.

Тамберг нагадав, що в Україні зараз епідемія ВІЛ/СНІД, яка має бути під постійним контролем.

"Сподіваємося, що як антиретровірусна терапія, так і замісна терапія (які взаємопов`язані), будуть розширюватися і приведуть до контролю над епідемією. Закликаю всіх серйозно подумати про можливі наслідки цілеспрямованого припинення програм. Ми хочемо вам допомогти, але якщо ви самі не допомагатимете... у нас не залишиться вибору, як тільки переглянути домовленості", - підкреслив портфоліо-менеджер Глобального фонду.

Нагадаємо, у грудні 2010 року Глобальний фонд боротьби зі СНІД, туберкульозом і малярією ухвалив рішення про виділення Україні 2,5 мільярдів гривень на 2012-2017 роки.

Разом із тим, під час переговорів, які продовжуватимуться в 2011 році, Глобальний фонд може висунути Україні низку умов, зокрема, щодо належного державного фінансування заходів щодо боротьби з ВІЛ/СНІД і дотримання зобов`язань, затверджених Національною програмою із протидії ВІЛ/СНІД, які зараз не виконуються.

У свою чергу, Міністерство охорони здоров`я України запевнило, що безперервна антиретровірусна терапія забезпечується для всіх хворих на ВІЛ-інфекцією пацієнтів, які її отримують.

Згідно з офіційною статистикою, в Україні на обліку перебуває близько 167 тисяч ВІЛ-інфікованих, із них 33 тисячі - хворі на СНІД, щодня реєструється 48 випадків виявлення ВІЛ.

Разом із тим, міжнародні експерти вважають, що реальна кількість ВІЛ-позитивних і хворих на СНІД у нашій країні може становити 360 тисяч осіб (приблизно 1,33% від кількості дорослого населення країни).

До слова, наразі правоохоронні органи під тиском збирають інформацію про хворих на ВІЛ, які отримували препарати замісної терапії.

Про це розповів виконавчий директор Міжнародного благодійного фонду "Міжнародний альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" Андрій Клепіков.

За його словами, Міністерство внутрішніх справ доручило органам міліції примусово збирати інформацію про людей з ВІЛ - пацієнтів замісної підтримувальної терапії.

"Це стосувалося абсолютно усіх пацієнтів, які приймали замісну підтримувальну терапію, - це 6 тисяч пацієнтів. Через такі залякування та погрози частина пацієнтів вже почала відмовлятися від терапії, бо йдеться фактично про взяття на облік міліції тих пацієнтів, які стоять на обліку у медичній установі, тобто йдеться про розголошення діагнозу ВІЛ/СНІД", - зазначив Клепіков, підкресливши, залякують також і медичних сестер, і лікарів, які надають цю терапію.

Крім того, він заявив, що силові відомства перевіряють неурядові організації, які працюють з такими хворими та захищають їхні права, масованими перевірками охоплені близько 100 організацій-виконавців програм по всій Україні.

Реклама:

Головне сьогодні