Нація, або Бути хворим модно

Що ми, українці, їмо? Чим керуємось, коли вибираємо їжу? Чи думаємо про те, що наша їжа - одна з основних причин нашого здоров'я або нездоров'я? Щоразу, коли ви збираєтесь купити та спожити якийсь неприродній продукт, подумайте, що ви змогли б зберегти кілька годин, років чи навіть десятків років свого життя, якби не вживали його.

Сучасне харчування, таке, на перший погляд, різноманітне, часто є незрівнянно біднішим на корисні речовини, ніж харчування наших предків. Як же ж так?

З розвитком технологій, більшість продуктів зазнають неймовірної обробки. А будучи зайнятими людьми, ми витрачаємо все менше і менше часу на вибір та приготування якісної їжі з різноманіттям свіжих, натуральних продуктів.

Навіть у тій їжі, яку ми готуємо на наших кухнях з усім їхнім складним та модним устаткуванням, ми часто руйнуємо поживні речовини, яких так прагнуть наші тіла.

Ось зовсім невеликий список основних продуктів-кіллерів, які вбивають нас повільно, непомітно і навіть приємно. Але з однаковим невеселим результатом. Це: цукор, газовані напої, сіль, біле борошно та білий очищений рис, м'ясні вироби, насичені жири та транс-жири, швидка та смажена їжа.

ВІДЕО ДНЯ

Кіллер перший. Солодка отрута

Вуглеводи для нашого організму є джерелом енергії - тривалої та миттєвої. Так звані складні вуглеводи (ціле зерно, крупи, овочі, боби) постачають енергію поступово, а прості (цукор, біла мука та очищений рис) - миттєво, але дуже на короткий час.

Білий та коричневий цукор постачають лише "порожні" калорії. Але і це не все. Коли ми їмо солодощі, цукор (глюкоза) швидко потрапляє у кров. І якщо ви не розвантажуєте вагони чи не займаєтесь багато годин спортом, майте на увазі, що з'їдений вами цукор майже відразу починає перетворюватись на жир і відкладається "в запас".

Щоб допомогти засвоїти цукор з крові, на допомогу організму приходить паличка-виручалочка - підшлункова залоза, яка виробляє гормон інсулін.

При щоденному вживанні продуктів чи напоїв, які містять надмір цукру, підшлункова залоза з часом виснажується. Для організму це може стати пусковим сигналом до виникнення багатьох серйозних "поломок".

Солодко на язиці, гірко у талії

Коли солодощі (глюкоза) потрапляють в організм, їхня енергія використовується наступним чином:

30% - власне для потреб організму в енергії;

30% - відкладається у печінці та м'язах і використовується під час сну;

40% - перетворюється на жир та відкладається у депо (внутрішні органи, живіт, талія, стегна і так далі).

Вживаючи багато простих легкозасвоюваних вуглеводів, ми частіше і частіше відчуватимемо втому, знервованість, дратівливість, погану концентрацію уваги, пітливість, головні болі, проблеми з травленням.

Організм зношуватиметься та старітиме швидкими темпами.

З часом бідна на корисні речовини їжа може призвести до ожиріння, діабету, серцево-судинних захворювань, раку молочних залоз, товстої кишки, простати і багатьох інших захворювань.

Споживаючи багато солодощів, організм зношуватиметься і старітиме швидкими темпами. Фото Pink Sherbet Photography

Як дізнатися, що у вас є дисбаланс цукру?

Організм нам може подати деякі сигнали, які ми можемо списати на банальну втому, але важливо вміти відчути їх:

Вам важко прокинутися вранці навіть після семи годин сну.

Без чашки кави або чаю вам не вдається збадьоритись.

Ви часто відчуваєте сонливість протягом дня, особливо після їжі.

У вас є необхідність у сні протягом дня.

У вас мало енергії.

Ви відчуваєте постійний апетит.

Вночі ви пітнієте.

У вас часто болить голова

Кіллер другий. Джин із банки

Якщо ви п'єте газовані напої регулярно: ви ще можете зробити велику послугу для свого здоров'я, усунувши їх зі свого раціону - і чим швидше, тим краще.

Бо склянка такого напою містить до 15 чайних ложок цукру, 150 порожніх калорій, від 30 до 55 мг кофеїну і аж кишить шкідливими штучними харчовими барвниками, ароматизаторами та консервантами. І найсумніше, що немає жодної харчової цінності.

Деякі напої замасковані спритними виробниками під "дієтичні", або так звані низькокалорійні, в яких додані штучні підсолоджувачі. Численні побічні ефекти для здоров'я - ось те, що ви можете отримати, якщо регулярно вживатимете всілякі "газіровки".

Інший спосіб розтягненого у часі "самовбивства" є споживання так званих "енергетичних напоїв". Вони справді можуть дати тимчасовий заряд енергії відразу після споживання, але у додачу - цілу купу інгредієнтів, які відбиратимуть у вас не лише енергію, але і здоров'я.

Коли ефект "енергізації" скінчиться, вам захочеться цих відчуттів ще. Виникатиме порочне коло і ви, як той рожевий кролик з реклами, в якого немає батарейки-енерджайзера, втрачатимете життєві сили без чергової дози.

Складники відьомського зілля

Чи знаєте ви, що:

Аспартам у 200 разів солодший за цукор, тому його значно менше потрібно, щоб підсолодити напій. І нікому в голову не приходить зв'язок між мігренню, втратою пам'яті, емоційними розладами, порушенням зору, дзвоном у вухах, серцебиттям і задишкою та вживанням невинних, на перший погляд, кольорових "тоніків".

Ацесульфам-K (Т-К) у 100-200 разів солодший за цукор, але має одну "біду" - незначний гіркий присмак, тому його змішують з іншими штучними підсолоджувачами-побратимами.

Тестування показали, що ацесульфам-K може бути канцерогеном. І майте на увазі, що тести все ще тривають, що дає підставу бути обережним і не ковтати цієї сполуки. Зрештою, навряд, чи вам хочеться бути лабораторною піддослідною тваринкою.

Сахарин, який у 300 разів солодший за цукор, також не є життєдайним підсолоджувачем. Бо було доведено, що він викликає рак сечового міхура і вже заборонений у Канаді, Новій Зеландії та ряді європейських країн. Його, як правило, додають у "дієтичні" газовані напої.

Кофеїн не лише покращує смак солодких напоїв та стимулює нервову систему й збільшує частоту серцевих скорочень. При споживанні він може тимчасово підвищувати концентрацію уваги і зменшувати втому. Але тривала стимуляція виснажує тіло, забирає життєву енергію. Особливо небезпечно вживати такі напої дітям та підліткам.

Двоокис вуглецю. Газовані напої тому і називаються такими, бо у них під тиском вводиться вуглекислий газ, який є кінцевим продуктом при диханні. Надмір CO2 руйнує здорові клітини, а у кислому середовищі може перероджувати їх на злоякісні.

Консерванти. Вони запобігають псуванню та продовжують термін зберігання. Але це аж ніяк не стосується продовження терміну "зберігання" нашого тіла, скоріше, навпаки.

Бензоат натрію (він же бензойна кислота) є в більшості безалкогольних напоїв. Ця хімічна речовина може бути причиною астми, шкірних висипів та нездорової гіперактивності дітей.

Діоксид сірки також використовується в деяких безалкогольних напоях, щоб зберегти їхній колір від змін та потемніння, а у промисловості - для відбілювання. Ця речовина настільки токсична, що при частому вживанні може призвести до слабкості, приступів непритомності, висипів на шкірі, набряків і шокових реакцій.

Штучні ароматизатори та барвники широко використовуються у створенні безалкогольних напоїв, щоб надати їм своєрідного смаку. Тартразин, кармазин та брильянтовий голубий є барвниками, які надають напоям різних кольорів, а заодно можуть різнобарвно обсипати вашу шкіру та викликати алергічні реакції, набряки, утворення надмірного слизу в організмі та онкологічні захворювання. Деякі з них заборонені в Норвегії та Фінляндії, США і Канаді.

Пиття безалкогольних солодких напоїв після фізичних тренувань може викликати втрати кальцію і калію, що, у свою чергу, може викликати болі в м'язах і вимагатиме тривалого відновлення сил.

Більшість безалкогольних напоїв містять лимонну, яблучну і фосфорну або винну кислоти. Ця "пекельна суміш" безжально руйнує зубну емаль.

Але якщо ви втішаєте себе, що будете чистити зуби після вживання напоїв, в яких під кожною кришечкою причаїлась "dolce vita", то не варто, бо це ще більше пошкоджуватиме емаль та сприятиме оголенню ясен, що є першим, але безповоротним кроком до парадонтозу.

Багато хвороб процвітають у кислому середовищі. Наприклад, фосфорна кислота сприяє вимиванню кальцію і призводить до передчасного остеопорозу кісток. Тому присутність цієї кислоти навряд чи стане бальзамом для вашого тіла.

Для кращої візуалізації уявіть собі, що фосфорну кислоту використовують для видалення іржі з хромом та для очищення автомобільних акумуляторів...

Кіллер третій. Сіль життя нашого

Недаремно сльози мають солоний смак. Ми так любимо сіль, що не уявляємо майже жодної страви без неї. Страждаємо, мучимось, але... і далі вживаємо.

Шкода від солі велика, але це не зупиняє виробників чіпсів, солоних горішків, сушеної риби, сухариків, ковбаси та сосисок, для яких ваше здоров'я потрібне лише для того, щоб ви знову купували якомога більше їхньої продукції.

Надмір солі є токсичним для організму, змушує його утримувати рідину, збільшує ризик інсультів, погіршує функцію нирок, вимиває кальцій із кісток і призводить до раннього остеопорозу, крихкості та ламкості кісток.

Кіллер четвертий. Не вчи вченого їсти хліба печеного?

Скільки всього ми знаємо про хліб та паляниці - сотні прислів'їв та пісень! А чи знаємо, що біла мука піднімає рівень глюкози в крові майже так само, як і білий цукор? І що при постійному вживанні руйнуються бета-клітини підшлункової залози, і це сприяє розвитку цукрового діабету?

Кишкові розлади, якими страждає переважна більшість українців, дуже часто є прямим результатом споживання білого борошна.

"Особливо небезпечним біле борошно є у поєднанні з цукром та жирами, і коли воно піддається дії високих температур, як, наприклад, випічка". Фото abbybatchelder
Білий хліб, пироги, вареники, млинці, макаронні вироби, піцца і так далі. Якщо вам важко відмовитись від них, то хоч їжте їх економно.

Особливо небезпечним біле борошно є у поєднанні з цукром та жирами, і коли воно піддається дії високих температур, як, наприклад, випічка. Це "ідеальний" тандем для розвитку багатьох видів дегенеративних захворювань.

Але є гарна новина для любителів борошняних виробів - це борошно грубого помелу, сіре і непривабливе на перший погляд, але дуже корисне, бо покращує травлення, підвищує імунітет, виводить надлишки холестерину та сприяє нормалізації маси тіла.

Кіллер п'ятий. Дайте, дайте ковбасу, бо всю хату рознесу!

Ми всі не раз чули, що у м'ясі є багато білка і заліза, і це корисно для нас. І це справді так, бо м'ясо містить всі необхідні для життя людини амінокислоти, які так і називаються - незамінними.

Однак м'ясо із супермаркета, будь то курка, яловичина, свинина або баранина, перед тим як потрапити до нас на стіл, стає жертвою гормональної "терапії".

Зокрема, гормон естроген може викликати онкологічні захворювання молочної залози, матки, яєчників, ендометріоз у жінок, а у чоловіків - симптоми розладу функції простати, рак яєчок, втрата лібідо, імпотенція і збільшення грудей.

Антибіотики також широко використовуються для вигодовування тварин та запобігання інфекціям і прискорення їхнього росту в короткі терміни. Хвороби нашої травної системи можуть бути безпосередньо пов'язані зі споживанням м'яса. З цієї ж причини може виникати ризик серцево-судинних хвороб та серйозних захворювань шлунка і товстої кишки. Але, на щастя, правильна кулінарна обробка м'яса може максимально знизити вміст цих речовин.

Щоб мінімізувати дію хімічних речовин у м'ясі, його бажано заливати холодною водою та відварювати і тушкувати при низькій температурі, але бульйони після варіння краще не використовувати, а додавати м'ясо в овочеві бульйони.

Що стосується бульйонів із домашньої птиці та м'яса, то їх можна і потрібно вживати, оскільки вони містять повний набір незамінних та легкозасвоюваних амінокислот. Лише жир бажано знімати.

Можливо, вам важко буде обмежити себе у м'ясі, тоді спробуйте споживати його не більше трьох разів на тиждень. Враховуючи, що організму обов'язково потрібен повноцінний білок, кращим вибором може бути риба (океанічна, морська та річкова), яйця, білий сир та молоко (особливо з кашами з цілих зерен).

І одна дуже важлива деталь, яка стосується м'яса: якщо вам дороге ваше здоров'я та здоров'я ваших дітей намагайтеся не вживати промислових ковбас та сосисок, сардельок, де кількість солі як мінімум втричі перевищує норму, де дуже багато насичених жирів, токсичного нітриту натрію - барвника, який надає виробам гарного рожевого кольору, та інших, невідомого походження речовин.

Кіллер шостий. Транс від жирів

Ми вже всі наслухані, що рослинні олії дуже корисні. Однак після перетворення їх у так звані маргарини або "легкі" чи рослинні масла, вони стають токсичними, оскільки містять вкрай шкідливі для організму насичені жири та транс-жири.

Десятками років маргарини рекомендувались як "здорові", "безхолестеринові" продукти, але численні та масштабні дослідження їхньої руйнівної дії на організм довели, що це було фатальною помилкою.

Тому для збереження здоров'я краще назавжди забути про існування "легких" та "рослинних" масел, готової випічки, готового листкового тіста, печива та крекерів.

А натомість вживати рідку рослинну олію, краще оливкову (і то лише Extra Virgine), лляну (в салатах і без теплової обробки), горіхи (волоські та інші), насіння (лляне та сезамове).

Зберігати олію потрібно без доступу світла та при низьких температурах.

Кіллер сьомий. Їжа смажена та фаст-фудівська

Багато з нас погоджується, що фаст-фуди - це погано, але, мабуть, не уявляє наскільки, бо і далі продовжує витрачати працею зароблені гроші на їжу, яка повільно нас вбиває.

Ми переконані, що головна небезпека фаст-фудів полягає у надмірі калорійної, жирної, солоної їжі, що може викликати серйозні захворювання. Але є ще одна не дуже весела новина.

Наукові дослідження показали, що при дуже високих температурах при смаженні продуктів, що містять вуглеводи, зокрема, крохмаль, утворюється токсична речовина акриламід. Це мало б зупинити любителів картоплі фрі та чіпсів із золотисто-коричневою скоринкою, які готуються не лише у казанах із великим вмістом олії, але і з мінімальним використанням жиру.

Акріламід утворюється, коли продукти готуються до коричневого або підпаленого кольору при високих температурах. Це стосується смаження, грилю, випічки, навіть тостів. Навіть в мікрохвильовій печі, якщо мова йде про їжу із апетитною рум'яною скоринкою.

Тому здоровим вибором є готування на пару або варіння, або смаження та запікання при невисоких температурах.

Чи є світло в кінці тунелю?

Прочитавши цю статтю, можливо, хтось скептично зазначить, що, мовляв, і жити шкідливо. Я б погодилась, якби не було сумної статистики: за даними ООН Україна потрапила до дев'ятки держав, де очікувана тривалість життя нижча за показники 1970-х років.

Основна причина смертності в Україні - серцево-судинні захворювання (ССЗ), які є причиною майже 70% смертей, з яких на ішемічну хворобу серця та інсульт припадає більше 50% хвороб і п'ята частина інвалідності в Україні.

Кожен третій українець віком 18-65 років, зокрема, кожен п'ятий віком 18-25 років має підвищений кров'яний тиск. Два з трьох українців із надмірною вагою (ожирінням) та гіпертонією - віком за 40 років. Майже 29% респондентів мають надмірну вагу і 20% - хворіють на ожиріння.

Але я обнадію вас словами древніх - "dum spiro spero", що означає "поки дихаю, сподіваюсь".

Існує проста відповідь, але вона потребує одного - сили волі і... бажання жити якісним життям, без хвороб та страждань.

Це стосується також і вибору продуктів, які ви споживатимете. Закарбуйте у пам'яті, що ¾ вашої їжі мають складати овочі, фрукти, вироби із цільного зерна та круп і бобові, а 1/4 - молочні продукти (сир, кефір, білий сир), яйця, риба, м'ясо.

Продукти, яких слід уникати - це всі ті, що містять рафіновані цукри, штучні замінники цукру та сиропи, продукти із білого борошна - такі, як білий хліб, тістечка, пончики, печиво, макаронні вироби і так далі.

Корисної їжі дуже і дуже багато, в першу чергу, це та, що вирощується на нашій землі: овочі (капуста, буряк, морква, пастернак, селера, петрушка, цибуля, гарбуз, картопля), крупи (гречана, вівсяна та інші), свіжі фрукти, морожені ягоди (чорниця, смородина, обліпиха). Це здорові напої: в першу чергу чиста вода, узвари, настій шипшини, компоти та чаї.

А ще - обов'язковий регулярний рух: ходьба, біг, аеробіка, шейпінг, плавання. І ніяких компромісів щодо куріння. Just do it!

Наостанок - пару корисних рецептів

Мигдальне молоко "Незамінна радість"

1 склянку неочищеного солодкого мигдалю (це той, який більш продовгуватий і тонкий) залити 1 склянкою крутого окропу. Витримати 5 хвилин. Після цього воду злити, а шкірку з мигдалю легко видалити.

Залити знову чистою водою кімнатної температури у пропорції 1:4 і залишити у холодильнику на ніч. Вранці збити у блендері до тих пір, поки мигдаль максимально не подрібниться. Процідити через ситечко.

Додавати у коктейлі, каші, молочні напої. Зберігати у холодильнику до трьох діб. Вижимки використовувати для випічки тістечок або додавати у каші. Насолоджуйтесь!

Ранковий напій "Вітамінні обійми"

5 помитих плодів кураги, половинка добре помитого та порізаного на шматочки лимона (зі шкіркою), 1 чайна ложка меду і 2 повні склянки чистої води. Помістити у блендер і збивати до однорідної маси.

Отримаєте неймовірно смачний, мегакорисний, суперкрасивий та по-райськи запашний, божественний нектар!

Усміхніться, бо "життя прекрасне, коли ти створюєш його сам" (Софі Марсо).

Оксана Скиталінська
Реклама:

Головне сьогодні