Сміх допомагає подолати біль – вчені

13
14 вересня 2011

Учасники багатьох експериментів переглядали або смішні фільми, або документальні стрічки.

Спочатку людям створювали легкі больові відчуття, зокрема, за допомогою вимірювання тиску, коли манжета приладу сильно стискала руку. Потім їм показували комедійні серіали на кшталт "Містер Бін" або "Друзі", пише Німецька хвиля.

Як з'ясувалося, лише 15 хвилин сміху зменшували відчуття болю на 10%. Однак це спрацьовувало тільки тоді, коли люди справді енергійно сміялися, а не обмежувалися посмішкою.

Натомість  у піддослідних, які дивилися серйозне відео, не було зафіксовано такого ефекту.  "Ми підозрюємо, що фізична активність під час сміху активує процес вироблення ендорфінів", пишуть науковці з Оксфордського університету на сторінках "Proceedings of the Royal Society B".

Ендорфіни, які ще називають гормонами щастя й закоханості, можуть допомагати організму пом'якшувати наслідки психічного стресу та фізичної втоми або болю. Досі цей феномен пов'язували насамперед з виснажливими фізичними навантаженнями, наприклад бігом.

Учені виходять з того, що типове для людського сміху тривале видихання повітря без вдихання призводить до того, що зрештою у кров викидаються ендорфіни. Цей ефект посилювався, якщо піддослідні переглядали відео не наодинці, а сміялися від нього у групі.

Тоді больовий поріг у людей виявлявся ще вищим.