Тест

Українцям радять знімати стрес за допомогою творчості і обговорень

Ситуація в країні так чи інакше викликає в людини стрес і тривогу, незалежно від того, дивиться вона новини чи ні. Такої думки дотримується психоаналітик Наталія Глухенька, яку цитує "Радіо Свобода".

На її думку, останні півроку українці живуть в інформаційній атмосфері війни, страху та безпорадності. Таким чином, порушується базова потреба людини почуватися в безпеці, зазначає вона.

"Багато людей переживають депресивний стан – це нормально. Набагато краще, коли ми в такій непростій ситуації можемо в собі відстежувати основні стани: стан страху не може не викликати гнів, відчуття провини. Також злість на те, що ми не можемо з цим нічого зробити. Відчуття провини, що ми не в гарячій точці. Набагато гірше, коли людина не відчуває нічого, не переживає, коли каже "мені байдуже", – констатує фахівець.

Українцям потрібно усвідомити і змиритися з тим, що триває україно-російсько війна, і люди щодня гинуть.

Так вважає директор департаменту інформаційної політики Держкомтелерадіо України Богдан Червак. На його думку, журналісти повинні об’єктивно інформувати про війну, не уникаючи реальних фактів, що можуть шокувати вразливу аудиторію.

[L]"Суспільство повинно трансформуватися і почати жити в умовах тих жорстоких реалій, які є. Тому треба показувати все як є, нічого не приховувати, показувати ті жертви, які є", – зауважує Богдан Червак.

Він переконаний, що саме в такий спосіб медіа допомагають суспільству виробити інформаційний імунітет та акумулювати сили для подальшої боротьби.

На думку соціального психолога Олега Покальчука, раніше український медіапростір створював враження, що смерті взагалі не існує, а хвороби і негаразди існують десь у паралельному вимірі.

Саме тому люди переживають шок від того, що війна дуже близько.

"Варто якісь речі прийняти як очевидні й тоді щонайменше вполовину зменшиться кількість прикрих емоцій, які виникають. Людина мала би не ототожнювати напряму події, про які вона чує або читає, із собою безпосередньо. Отаке дистанціювання допоможе людям зберегти рівновагу", – переконує соціопсихолог.

На думку Наталії Глухенької, найкращий спосіб позбутися стресу – обговорювати свої страхи та переживання. Психоаналітик переконана – якщо людина придушуватиме такі сильні емоції в час соціальних потрясінь, це обов’язково виллється в агресію стосовно рідних або колег.

"У таких ситуаціях завжди з’являється внутрішнє напруження, і цьому напруженню треба дати вихід. Хтось дає цей вихід через спів, хтось – через скандал із чоловіком. Якщо ви відчули, що вам хочеться сісти помалювати, а вам уже багато років – сядьте помалюйте, навіть якщо ви цього ніколи не робили", – радить психоаналітик.

Коли людина тривалий час живе в стресі й не має куди викинути негативні емоції, то з часом це може позначитись на її здоров’ї, зазначає психоаналітик.

Наталія Глухенька також радить: слід періодично відгороджуватись від новин про війну, ходити в кіно та на концерти, як у мирний час.