20 обов'язків лікаря. МОЗ розповів, якою буде первинна меддопомога

Міністерство охорони здоров'я визначилося з порядком надання первинної медичної допомоги.

Проект наказу з такою назвою винесений на громадське обговорення та "буде затверджений після консультацій з експертним середовищем і регіонами".

Цей порядок визначатиме завдання первинної медичної допомоги (ПМД), суб’єктів надання допомоги, завдання лікаря, а також єдині правила організації та надання ПМД.

[L]Дія документу поширюватиметься на всіх суб’єктів первинної ланки, незалежно від форми власності та організаційно-правової форми діяльності.

"Перелік того, що входитиме до гарантованого кошика первинної медичної допомоги, переглядатиметься щороку та залежатиме від показників бюджету, які держава виділятиме на охорону здоров’я", – цитує прес-служба МОЗу заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка.

Згідно з документом, первинна допомога надається усім громадянам України незалежно від їхнього віку, статі, національності, соціального статусу, рівня доходу, місяця проживання, віросповідання чи інших ознак.

Її надають за рахунок бюджетних коштів згідно з відповідною бюджетною програмою та законодавством. Коштом бюджету також оплачуватимуться діагностичні заходи та лабораторні дослідження в межах ПМД.

Наказ також регламентує правила надання ПМД. Зокрема, вибір лікаря та місце надання допомоги, її форми та способи, матеріально-технічне забезпечення робочого місця лікаря первинки, режим та графік роботи лікаря та ін.

Первинна допомога має надаватися усім громадянам України за державні кошти. Фото alexraths/Depositphotos

Зокрема, пацієнт матиме право вільного вибору лікаря, незалежно від місця своєї офіційної реєстрації. Рекомендована кількість пацієнтів, що обрали одного лікаря, повинна перебувати у межах 2 000 пацієнтів. Однак, залежно від соціальних, вікових та кількісних характеристик населення громади, на території якої працює лікар, в окремих випадках кількість пацієнтів може бути більшою чи меншою.

Разом із тим, МОЗ наводить перелік обладнання, яким суб’єкт надання ПМД має обов’язково забезпечити місце надання допомоги.

Також міністерство представило: перелік скринінгових обстежень на первинці, діагностичних процедур та лабораторних досліджень, зразок декларації про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги.

Всі документи мають статус проектів та наразі проходять обговорення з представниками медичної спільноти з регіонів.

20 ОБОВ’ЯЗКІВ ЛІКАРЯ ПЕРВИННОЇ ЛАНКИ, ВІДПОВІДНО ДО ПРОЕКТУ:

Безпосереднє надання первинної медичної допомоги пацієнтам.

Формування та контроль виконання плану обстежень та лікування, аналіз результатів досліджень, призначення медичних препаратів та інших лікувальних заходів.

Надання медичної допомоги пацієнтам у невідкладному стані.

Направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

Координація роботи з іншими ланками медичної допомоги.

Ведення пацієнтів, що хворіють на соціально небезпечні інфекційні захворювання відповідно до законодавства.

Здійснення імунопрофілактики відповідно до чинного законодавства.

Консультування щодо здорового способу життя.

Проведення заходів масової та індивідуальної профілактики інфекційних захворювань.

Оцінка індивідуальних ризиків захворювань і консультування з питань профілактики. Розробка індивідуальних програм обстеження та спостереження за здоров’ям.

Інформування пацієнта щодо національних скринінгових програм та виконання інших функцій відповідно до законодавства або до програми.

Динамічне спостереження за неускладненою вагітністю.

Здійснення медичного догляду за здоровою дитиною.

Ведення хворих із психічними розладами, зокрема, враховуючи рекомендації спеціаліста.

Надання паліативної допомоги, що охоплює: оцінку ступеню болю; призначення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; лікування больового синдрому; оформлення рецептів на наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори відповідно до чинного законодавства.

Координація та організація виконання лабораторних досліджень, проведення забору біологічного матеріалу.

Проведення лабораторних досліджень, у тому числі з використанням швидких тестів.

Призначення лікарських засобів з оформленням документів відповідно до законодавства.

Підготовка медичної документації для направлення осіб з ознаками стійкої втрати працездатності на медико-соціальну експертизу та на медико-соціальну реабілітацію.

Оформлення довідок, форм, листків непрацездатності.

Реклама:

Головне сьогодні