Чому шкідливо гуглити симптоми своїх дітей

— 13 травня 2017, 10:30

Батьки, які гуглять симптоми своїх дітей в інтернеті, можуть завдати більше шкоди дитині, ніж користі.

Нове дослідження Американської академії педіатрів показало: гугління симптомів дитини може призвести до непорозуміння між батьками і лікарями, а також до пізнього виявлення діагнозу, пише Indepentent.

Фото: Fizkes/Depositphotos

Науковці вибрали 1385 батьків (середній вік – 34 роки), у яких була хоча б одна дитина у віці до 18 років.

Учасникам дали опис дитини, у якої "був висип і лихоманка впродоаж трьох днів". Потім їх розділили на три групи.

Перша група отримала скріншот з інформацією з інтернету.

Там був перелік симптомів скарлатини: "Інфекція. Спочатку проявляється болем у горлі чи головним болем. Потім на тілі з'являється плямистий червоно-рожевий висип. Зазвичай скарлатина не є важким захворюванням. Її можна вилікувати антибіотиками. Існує невеликий ризик поширення хвороби на інші частини тіла, і розвитку її в інфекцію вуха або пневмонію".

Другій групі показали скріншот списку сипмтомів хвороби Кавасакі: "Рідкісне захворювання (зазвичай щороку вражає 8 дітей зі 100 000 у Великій Британії). Це запалення кровоносних судин. Симптомами також є висип, лихоманка, опухлі гланди, а іноді й червоні очі. Швидке лікування складається, як правило, з внутрішньовенного імуноглобуліну (IVIG) та аспірину. Але лікувати часто потрібно в лікарні. Хвороба може призвести до серйозних ускладнень включаючи хвороби серця та серцево-судинні захворювання".

Третя контрольна група не отримала жодних скріншотів.

Фото: peter77/Depositphotos

Всім учасникам сказали, що лікар діагностував у дитини скарлатину.

З першої групи (яка бачила симптоми скарлатини) 90,5 % людей повірили діагнозу доктора. Лише 21,4% з цієї групи відповіли, що запитають думки іншого лікаря. Серед них були і ті, хто повірив діагнозу.

З групи, якій показали хворобу Кавасакі, лише 61,3 % учасників повірили медику. Аж 64,2 % учасників сказали, що звернуться ще й до іншого спеціаліста.

З третьої групи, яка не бачила жодних скріншотів, повірили лікарю 81% учасників. 42% з групи сказали, що проконсультуються і в іншого медика.

Доцентка ньюйоркської школи медицини Хофстра Норсвел Рус Міланаік пояснює: їхнє дослідження припускає, що хоч інтернет і дає багато переваг, інтерпретація симптомів через мережу може впливати на довіру між доктором та пацієнтом:

"Інтернет – потужний інформаційний інструмент. Але він не здатний думати та розмишляти. Простий набір симптомів у пошуковій системі може не показати реальної медичної ситуації".

[L]За її словами, комп'ютерні діагнози вводять пацієнтів чи їх батьків в оману, змушують їх сумніватись у компетентності своїх докторів і шукати думку іншого фахівця. Тим самим вони затримують лікування.

Доцентка пропонує педіатрам заохочувати батьків ділитись їхніми тривогами, щоб лікар зміг пояснити і навчити їх, чому той чи інший діагноз можна виключити.

Батькам, які все одно сумніваються в своїх медиках, вона рекомендує продовжувати шукати іншу думку, але не боятись обговорювати результати інтернет-пошуку з фахівцями.

Реклама:

Головне сьогодні