Вчені успішно випробували протез пам'яті, який "вмонтовують" у мозок

— 28 березня 2018, 15:45

Покращити пам'ять тепер можна за допомогою спеціального імпланта в мозок.

Американські вчені успішно випробували мозковий імплант, який посилив здатність до запам'ятовування слів в середньому на 15%.

Імплант, представлений науковцями з Університету Південної Каліфорнії та медцентру Уейк-Форест-Баптист, допоміг пацієнтам з нейродегенеративними захворюваннями підвищити ефективність короткочасної пам'яті на 37%.

"Уперше науковцям вдалося ідентифікувати "код" клітин мозку пацієнта (шаблон пам'яті) і, фактично, "записати" цей код, щоб покращити пам'ять. Це важливий перший крок у потенційному відновлення втрати пам'яті", – каже провідний автор дослідження, професор психології/фармакології та неврології Робер Гампсон.

Нове дослідження сфокусувалося на короткочасній пам'яті, оскільки саме вона частіше страждає при хворобі Альцгеймера, інсульті та травмах голови.

Тимчасова пам'ять – це нова і корисна інформація на короткий проміжок часу. Наприклад, де ви припаркували авто.

Медики відібрали добровольців, які взяли участь у картуванні мозку за допомогою електродів, які поміщали у різні його відділи для визначення проблемних зон.

Щоб впливати на нейрони гіпокампу, відповідальні за епізодичну пам'ять, спеціалісти використали електронну систему, в основі якої нелінійна математична модель МІМО – багатопотокова передача даних.

Спочатку вчені записали нейронні "коди" під час першої вправи. Пацієнтам показали один колір і через деякий час просили вибрати його ж із запропонованих на екрані.

[L]Науковці аналізували дані з електродів тих учасників, які відповіли правильно, і синтезували код на основі MIMO для правильної роботи пам'яті.

Код відтворювали у пацієнтів при повторних тестах. Їхня тимчасова пам'ять покращилася на 27%.

У другому тесті добровольцям показували декілька фото, а через декілька хвилин просили вказати на них через 4 чи 5 інших зображень.

Потім знову записували код правильних відповідей. Через 75 хв процедуру повторили із застосуванням коду – результат покращився на 35%.

Керівник дослідження Роберт Хемпсон детальніше розповів про результати:

"Ми показали, що можемо підтримувати та покращувати здібності самих пацієнтів. Навіть коли пам'ять людини порушена, є можливість знайти моделі правильної роботи і відділити їх від помилкових. Ми допоможемо людям використовувати лише вірні шаблони для формування нових спогадів. Так ми простимулюємо вроджені здібності, а не замінимо їх. У майбутньому сподіваємося допомогти пацієнтам втримувати уже набуті спогади".

Дослідження побудоване на більш ніж 20 роках попередніх досліджень на кодах пам'яті.

Реклама:

Головне сьогодні