6 міфів про психічне здоров'я. Спростовує Супрун

Психічне здоров’я дозволяє людям реалізувати свій потенціал, досягати своїх цілей, справлятися з щоденними стресами, продуктивно та плідно працювати та робити внесок у свою спільноту.

Втім, дуже часто можна почути твердження, що насправді ніхто достеменно не знає, що таке психічне здоров’я, а поняття психічних розладів є надуманими фахівцями та науковцями.

Але насправді це не так.

Фото vantuz / Depositphotos

Нижче – 6 міфів про психічне здоров'я, які розвінчує очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook.

Міф 1. Люди, які мають психічні розлади є "психами", "неадекватами", вони небезпечні, їх потрібно ізолювати від суспільства

Насправді ж поняття "психічний розлад" містить широкий діапазон порушень: тривожні розлади, обсесивно-компульсивний розлад, залежності, розлади особистості, біполярний розлад, шизофренія, деменції та інші.

[L]У будь-який час на планеті 1 з 10 людей страждає на депресію або тривожний розлад, а одна особа зі ста хворіє на шизофренію.

У більшості випадків поведінка людей, які мають психічні розлади, мало чим відрізняються.

Вони намагаються вести нормальний спосіб життя, працювати, займатися улюбленими справами, але вони дуже страждають від незвичних відчуттів, думок чи емоцій, що не дозволяє їм повноцінно функціонувати, а стигма, яка оточує тему психічних порушень, стає на перешкоді звертанню за допомогою.

Міф 2. Психічні розлади не виникають у дітей та підлітків. Усі ознаки, які можуть бути у них – це лише "особливості віку, вони їх переростуть"

Щонайменше 1 дитина з 5 має періодичні проблеми з психічним здоров’ям.

70-75% психічних розладів починаються в дитячому чи підлітковому віці, зокрема, депресія, тривожні розлади, розлади харчової поведінки тощо.

Міф 3. Депресія – це ознака ліні, поганого характеру та небажання щось робити. "Треба просто взяти себе в руки і вирватися з неї"

Численні дослідження демонструють, що депресія не має нічого спільного з лінню чи слабкістю характеру.

Фото alekso_94 / Depositphotos

Це стан, який зумовлений порушенням хімічних процесів у мозку та змінами у його функціонуванні. Психотерапія або медикаментозне лікування, а найкраще поєднання обох видів допомоги, сприяють одужанню.

Міф 4. Залежність (алкогольна, наркотична) – це вибір людини, її спосіб життя, який свідчить про відсутність сили волі

Залежність – це складний феномен, який охоплює багато чинників, серед яких генетичні передумови, особливості середовища чи соціального оточення, в якому росте та проживає людина, навички справлятися зі стресами, а також наявність інших психічних розладів, наприклад, депресії.

Подолання залежностей потребує комплексних втручань та багатопрофільної допомоги.

Міф 5. Усі люди, які хворіють на психічні розлади, є агресивними та небезпечними

Дуже мало людей, які мають психічні розлади, скоюють насильницькі правопорушення, у порівнянні з тими, хто таких розладів не має.

Крім того, люди з психічними розладами часто є жертвами правопорушень або насильницької поведінки.

Найчастіше це спостерігається в закритих інституціях – психіатричні лікарні, будинки-інтернати.

Міф 6. Людям з психічними розладами ніколи не стане краще, їх неможливо вилікувати

У наш час лікування психічних розладів є набагато кращим у порівнянні з попередніми десятиліттями.

Дослідники та фахівці постійно розробляють нові методи та можливості лікування.

Широкий спектр психофармакологічних препаратів, методів психотерапевтичних втручань, організації служб допомоги та послуг значно розширюють можливості одужання.

У наш час лікування психічних розладів є набагато кращим у порівнянні з попередніми десятиліттями.

Дослідники та фахівці постійно розробляють нові методи та можливості лікування.

Широкий спектр психофармакологічних препаратів, методів психотерапевтичних втручань, організації служб допомоги та послуг значно розширюють можливості одужання.

Реклама:

Головне сьогодні