На рівні з тютюнопалінням. Вчені визначили, як саме стрес вагітної шкодить малюку

5988
19 вересня 2018

Те, що стрес шкідливий для вагітної жінки, знали давно. Однак до останнього часу не було достеменно відомо, як саме він на неї впливає. 

Дослідники з медичного факультету Медичного центру "Синай" у Нью-Йорку зацікавилися цим питанням, пише The Daily Mail.

Вчені визначили, як саме стрес вагітної шкодить малюку. Фото fizkes/Depositphotos

Вони відстежували стан 314 вагітних жінок. У майбутніх матерів фіксували такі переживання, як важка втрата, психологічний тягар, залякування або інші події, які їх глибоко тривожили та обурювали. При цьому у них постійно вимірювали рівень гормону стресу – кортизолу.

В результаті дослідів виявили, що пережитий вагітною стрес найбільше впливає на новонароджених хлопчиків. В середньому вони важили на 37 грам менше за норму.  

Це приблизно еквівалентно впливу куріння матері на розмір дитини.

Вчені давно знають, що дівчата є більш стійкими в утробі матері, хоча тільки починають розуміти, чому.

Дослідження, які проводили раніше, вказують, що дівчата мають кращу експресію генів та вищу толерантність до імунної системи матері (що іноді нападає або конфліктує з імунною системою дитини, яка розвивається).

Крім того, хлопчики ростуть швидше і плацента іноді їх обмежує, або вони можуть вичерпати свій ресурс.

"Наше дослідження може сформувати здоров'я наступних поколінь через зміну розвитку плоду та результатів вагітності", – зазначає старший автор доктор Розалінд Райт.

При цьому вона заспокоює, що "навіть якщо у вас були чи є ці травматичні переживання у вашій історії вагітності, не всі зіштовхуються з проблемами". 

"Є люди, які є стійкими, здатні отримувати поради або підтримку з соціальних мереж та сім'ї, – говорить Райт. – Але деякі генетично схильні до травми".
 
Вчені вважають, що у зоні ризику – жінки з низьким рівнем доходу, з етнічних меншин та одинокі матері.