Як подолати страх перед візитами до стоматолога. Пояснює Супрун
Страх перед візитом до стоматолога і відтермінування візиту може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям ясен та зубів та величзних витрат.
Приблизно так трапляєтсья з людьми, які мають дентофобію або ж одонтофобію, розповідає на своїй Фейсбук-сторінці ексочільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун.
Дентофобія – доволі поширене явище, що вражає від 13% до 24% людей у всьому світі. Фото: Milkos/Depositphotos |
Що таке дентофобія
Це переживання дуже сильного страху, напруги, неспокою і тривожності, що пов’язані з відчуттям панічної небезпеки через стоматологічні процедури.
Дентофобія – доволі поширене явище, що вражає від 13% до 24% людей у всьому світі.
Вагомими критеріями його діагностики є:
- "помітний і стійкий страх до певних предметів або ситуацій, який є надмірним і необґрунтованим"
- та факт, що "фобія перешкоджає нормальному функціонуванню або спричиняє виражений стрес".
Саме такі відчуття мають люди з цією фобією.
Їхній страх може включати боязнь перед стоматологами, стоматологічними процедурами, голками, зубами або предметами та ситуаціями, які частково схожі чи дотичні до теми лікування зубів.
Найчастіше головним фактором страху є звук бормашини – інструменту для свердління, який часто використовують стоматологи у свої роботі.
Причини виникнення фобії
Причиною виникнення фобії можуть бути безліч факторів. Серед них:
- попередній негативний або травматичний досвід відвідування стоматологічного кабінету (особливо в дитячому віці),
- переймання тривожної поведінки у близьких чи знайомих, які мають такий страх,
- неприємні відчуття і страх через лежаче положення в стоматологічному кріслі (сприймається як вразливе положення),
- негативне сприйняття лікаря-стоматолога чи стоматологічних процедур через висвітлення у ЗМІ чи кінематографі.
Тривожність також може бути спровокована видом голок чи свердел, звуку свердління і криків інших пацієнтів, специфічних запахів (наприклад, евганолу), які найчастіше відчуваються у стоматологічному кабінеті тощо.
Симптоми дентофобії
- Підвищена пітливість
- високий тиск,
- швидке серцебиття,
- нудота,
- ірраціональний страх,
- відчуття паніки,
- задишка і сухість у роті,
- тривога та панічні атаки,
- відчуття страху і тремтіння.
Люди з дентофобією часто відтерміновують візит до лікаря фактично до останнього. Такий підхід збільшує витрати на лікування, а також небезпечний появою серйозних ускладнень.
Серед них пульпіт (запалення нервово-судинного пучка), що викликає дуже сильний біль, захворювання ясен – гінгівіт і пародонтит, що можуть призвести до опущення ясен і як наслідок – втрати зубів.
Ці хвороби можуть призвести не лише до втрати зубів. Бактерії, що спричиняють хвороби ясен, можуть потрапити в кров через тканину ясен і викликати серйозні проблеми зі здоров’ям – наприклад, пародонтит пов’язують з респіраторними захворюваннями, ревматоїдним артритом, захворюванням коронарних артерій та інсультом.
Також дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, які викликають хронічне запалення ясен, у розвитку хвороби Альцгеймера.
Як подолати дентофобію
👉Когнітивно-поведінкову терапію (яка також використовується для боротьби з іншими фобіями), що має на меті змінити негативні думки, дії, налаштування, які виникають у зв’язку з візитом до стоматолога та лікуванням зубів.
👉Методи релаксації – техніки глибокого дихання або медитації.
👉Використання різних медикаментозних засобів – заспокійливих, знеболення, анестезії, медикаментозного сну (седації) тощо.
👉Ви також можете особисто сприяти зменшенню страху перед візитом до стоматолога:
- Знайдіть лікаря, який має досвід роботи з пацієнтами з такою фобією, і точно буде вас розуміти та знати, як діяти.
- Після того, як ви знайшли такого лікаря, відвідайте його/її кабінет, аби познайомитися і оглянути приміщення. Проговоріть з лікарем ваші страхи та ймовірні причини тривожності.
- Обирайте ранні години для візиту лікаря, аби уникнути гнітючого очікування і пов’язаного з ним надмірного стресу.
- Запросіть із собою близьку людину, яка за потреби зможе з вами бути поруч безпосередньо під час візиту.
- Погодьте умовний знак зі стоматологом, щоби повідомити, що вам потрібна перерва. Це може бути простий жест рукою, який надасть вам впевненості і відчуття контролю за ситуацією. Також допоможе докладне пояснення лікаря, що і як довго він/вона планують робити.
- За змоги розпочинайте лікування з менш інвазивних процедур. У міру зростання довіри до лікаря та встановлення з ним зв’язку, можна продовжувати працювати з більш серйозними проблемами. Обов’язково порадьтеся про план лікування з лікарем.
- Вмикайте свою улюблену музику у навушниках, аби розслабитися.
Пам’ятайте, що лікувати зуби потрібно оперативно, ще краще – планувати профілактичні візити до стоматолога щонайменше раз на рік.
Для збереження здоров’я всієї ротової порожнини головне не відкладати візит до лікаря до останнього, дотримуватися правил гігієни ротової порожнини, а у випадку дентофобії шукати шляхи побороти цей страх, за потреби з фахівцем із психічного здоров’я.
Вас також може зацікавити:
Як чистити зуби, вибирати щітку та пасту, і коли йти до стоматолога? Перевірте себе в ТЕСТі
6 способів зменшити чутливість зубів – МОЗ
Супрун радить дотримуватися 5 правил, щоб зберегти здоров'я зубів
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.