Як продовжувати життя людям, які пройшли окупацію? Поради МОЗ

Михайло Загородній — 18 вересня 2022, 09:00

Багато українців опинилось у складному психологічному стані після життя на непідконтрольних територіях.

Перебування під окупацією є дуже складним досвідом, який може мати низку наслідків для психологічного стану.

Як дати собі раду в такій ситуації, розповів експерт проєкту "Психічне здоров’я для України" Віталій Климчук.

На що потрібно звернути увагу після деокупації?

Фото: KrisCole/Depositphotos

Читайте також: "Комусь точно гірше": як працюють психологічні групи для жінок під час війни

✅ Подбайте про найважливіші потреби: фізичну безпеку, їжу, питну воду, відновіть режим сну. Також важливо повідомити державні структури або гуманітарні організації у разі, якщо ви не можете забезпечити себе необхідним.

✅ Обстежтесь у лікарів. Тривале зневоднення, недоїдання та недосип у поєднанні зі стресом можуть викликати складнощі зі здоров'ям. У разі відсутності лікарів поруч зверніться по безоплатну медичну консультацію до контакт-центру МОЗ України за номером 0 800 60 20 19.

✅ Уникайте вживання алкоголю, він не допоможе забути жахіття, а його дія на настрій є лише тимчасовою, а всі негативні почуття повернуться з новою силою. Така ситуація може розвинути сильну залежність. Це ж стосується інших речовин, як тютюн чи марихуана.

✅ Встановіть контакт з близькими і друзями, дайте знати, що ви живі. Експерт також радить обговорити свій досвід, переживання та почуття. Якщо ви боїтеся, що ваші розповіді можуть їх травмувати, запитайте, чи вони готові почути, що відбувалося.

✅ Розмовляйте з іншими людьми, які пережили подібний досвід, наприклад із сусідами, з якими можна поділитись схожими переживаннями.

✅ Будьте готовими до перепадів настрою: зазвичай після кількох днів полегшення може прийти стан спустошення, виснаження і перевтоми. Це природна реакція на надмірний і тривалий стрес, а організму потрібно дати відновитись.

✅ Зверніться по психологічну допомогу у разі відчуття виснаження, пригніченості і тривоги не проходить протягом 2-3 тижнів. Для цього можна зателефонувати на лінію психологічної підтримки Національної психологічної асоціації 0-800-100-102.

✅ Спробуйте визначити, чи є у вас ознаки посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та зверніться по допомогу за необхідності. Він проявляється у небажаних спогадах, думках і почуттях, що зринають у пам’яті, прагненні уникати певних місць, подій, людей, які повʼязуються з пережитим досвідом.

✅ Зупиняйте почуття провини. Після деокупації ви можете відчувати злість та ненависть, огиду, які можна спрямовувати на окупантів, однак почуття власної провини слід зупиняти, адже ви не винні в тому, що вам довелось пережити.

"Гарячі лінії" безоплатних консультацій:

  • урядова "гаряча лінія" – 15-45
  • номер організації "Людина в біді" – 0-800-210-160 (цілодобово)
  • телефон довіри Київського міського центру психолого-психіатричної допомоги у разі станів душевної кризи – (044) 456-17-02, (044) 456-17-25 (цілодобово)
  • лінія емоційної підтримки МОМ – 0-800-211-444 (з 10:00 до 20:00 щодня)
  • лінія запобігання самогубствам Ukraine LifeLine – 7333

Читайте також: "Якщо не буде гніву – нас зруйнують як особистостей і націю". Інтерв'ю з психологинею про емоції під час війни

Реклама:

Головне сьогодні