Глибокий сон може зменшити ризик розвитку деменції – дослідження
Науковці з'ясували, що фаза повільного сну впливає на розвиток деменції у людей, старших 60 років.
Ризик зростає навіть через втрату 1% глибокого сну на рік, йдеться у дослідженні, опублікованому в JAMA Neurology, пише Science Alert.
Глибокий сон – це третя стадія 90-хвилинного циклу сну людини, який триває приблизно 20-40 хвилин. Це найбільш спокійний етап, коли мозкові хвилі та частота серцевих скорочень сповільнюються, а артеріальний тиск падає. Під час цієї фази сну зміцнюються кістки, імунна система, а мозок готується до засвоєння інформації.
"Повільний сон, або глибокий сон, підтримує старіння мозку багатьма способами, і ми знаємо, що сон покращує очищення мозку від метаболічних відходів, зокрема полегшує очищення білків, які накопичуються при хворобі Альцгеймера", – говорить нейробіолог Метью Пасе університету Монаш в Австралії.
Фото: Getty Images |
Вчені з Австралії, Канади та США проаналізували дані двох досліджень (які проводили у 1995-1998 та 2001-2003 роках). У них взяли участь 346 учасників.
Вони відібрали учасників з останнього дослідження, яким у 2020 році вже було за 60 років, та проаналізували їхній сон.
"Ми використали дані, щоб дослідити, як повільний сон змінюється зі старінням і чи пов’язані зміни у відсотковому відношенні повільного сну з ризиком розвитку деменції в подальшому житті до 17 років потому", — каже Пасе.
Вчені виявили, що рівень повільного сну у них знижується, починаючи з 60 років. Ця втрата досягає піку у віці між 75 і 80 роками, а потім вирівнюється.
Порівнюючи дані першого та другого дослідження, вчені вирахували, що 1% втрати повільного сну на рік підвищує ризик розвитку деменції на 27%.
Водночас цей ризик більший стосовно хвороби Альцгеймера – він сягає 32%.
Низький рівень повільного сну був пов’язаний з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, прийомом ліків, які можуть впливати на сон, і наявністю гена APOE ε4, який пов’язаний з хворобою Альцгеймера.
Це дослідження показує зв'язок між повільною втратою сну та деменцією, однак вимагає додаткового вивчення.
Читайте також: Безсонна ніч, ймовірно, може покращити настрій на кілька днів – дослідження