А, В, С… Що важливо знати про вірусні гепатити

А, В, С… Що важливо знати про вірусні гепатити

У Вінницькій області восени зафіксували спалах гепатиту А, у грудні його вдалося ліквідувати. Однак поодинокі випадки захворювання медики ще виявлятимуть упродовж 1-2 місяців.

Також немає гарантій, що за деякий час спалах знову не виникне. До того ж гепатит А – не єдиний у своєму роді, сьогодні з гепатитів можна скласти цілу абетку.

Тому "Українська правда. Життя" вирішила розібратися:

  • чому стався спалах?
  • чим небезпечне це захворювання?
  • що взагалі таке "гепатит", і що важливо знати про його вірусні типи?

Розповідаємо про це на основі бесіди з дитячим інфекціоністом та головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федором Лапієм.

Що таке вірусні гепатити?

Гепатит означає запалення печінки. Проте існують різні типи гепатитів: вони не завжди можуть бути виключно вірусної природи. Їх спричиняють і зловживання алкоголем, передозування певних медичних препаратів, токсини тощо. Також є такий тип гепатитів як аутоімунні гепатити: коли наш власний імунітет починає атакувати нашу печінку.

Різні гепатити по різному розповсюджені. Поговоримо для початку про гепатит A.

Що нам відомо про це захворювання?

  • Проти гепатиту A є ефективна вакцина.
  • Часто спалахи цієї хвороби пов'язують з забрудненою водою, їжею та брудними руками.
  • Гепатит A розповсюджений в країнах, де бракує сучасної каналізації та інших санітарних умов.

Що ж спричинило спалах саме на Вінниччині?

Як пояснює Федір Лапій, є кілька версій, що саме могло стати причиною зараження, але поки що жодна з них не є остаточною.

"Найімовірніше, що у спалаху винна заражена вода. Але підтвердження цьому немає: проби води брали для дослідження, проте вірус гепатиту A не виділили", – пояснює інфекціоніст.

Гепатит A можна запідозрити за такими симптомами:

  • незвично сильна втома й слабкість;
  • раптовий напад нудоти та блювання;
  • втрата апетиту;
  • темна сеча;
  • незабарвлений колір калу;
  • біль в суглобах;
  • і найбільш яскравий симптом: жовтяниця, коли шкіра та склери очей набувають жовтуватого кольору.

За словами інфекціоніста, орієнтовно 20% дітей шкільного віку також захворіли під час спалаху у Вінницькій області.

Загалом, чим менше вік дитини – тим легше вона переносить гепатит A.

"Україна належить до країн середньої ендемічності. Це означає, що більшість з нас зустрічається з вірусом і набуває імунітет після зустрічі до досягнення дорослого віку. Але чимала кількість дорослих ще може не мати імунітету. А от у високоендемічних країнах, наприклад, Африці та Азії найчастіше на гепатит хворіють діти до 5 років", – пояснює лікар.

Специфічного лікування не існує. Зазвичай гепатит A самостійно минає за декілька тижнів і рідко призводить до смерті чи невідворотних змін з печінкою. Хоча деякі пацієнти можуть хворіти й декілька місяців.

Час йти далі по нашій вірусній абетці. І перейти до гепатитів геть не з такими оптимістичними прогнозами.

Читайте також: Спалах гепатиту А: що треба знати про симптоми, ускладнення та вакцинацію

Гепатит B

Що нам відомо про гепатит В?

  • Є ефективна вакцина.
  • 2 з 3 людей не знають, що вони інфіковані.
  • Гепатит B є основною причиною раку печінки.
  • Особливо небезпечний через це для дітей віком до 5 років.
  • Дуже стійкий в навколишньому середовищі.

Гепатит B може пройти легко та без наслідків. А може стати причиною важкого хронічного захворювання.

Щоб не грати в таку лотерею, Федір Лапій радить всім, хто не має щеплення проти гепатиту B, обов'язково вакцинуватися. Особливо це актуально зараз, в часи повномасштабної російської агресії.

У нас вищі ризики переливань крові та хірургічних втручань, що часто є причиною зараження вірусом гепатиту B.

Як зрозуміти, чи є у вас вакцина?

З 2000 року вакцина проти гепатиту B є в Національному календарі щеплень України. За даними МОЗ, першу вакцинацію роблять малюку у перші 24 години життя. Для гарантованого повноцінного захисту потрібно три дози.

Фото: Tharakorn/Depositphotos

Довгий час в Україні ця вакцина (як і багато інших) була оточена абсурдними та небезпечними міфами.

Основний міф: вакцина проти гепатиту B спричиняє жовтяницю: жовте забарвлення шкіри та склер очей. Її спричиняє підвищений рівень білірубіну – жовчний пігмент, який утворюється в результаті розпаду червоних кров'яних тілець.

Проте вакцина проти гепатиту B не містить навіть вірусу, щоб якимось чином вплинути на печінку, каже Федір Лапій.

"Вакцина містить один єдиний білок. Це поверхневий антиген, який може виявлятися в крові, проте ніяким чином на печінку не впливає. Але наша імунна система розпізнає цей антиген і таким чином формує захист проти інфекції, яка зумовлена вірусом гепатиту B", – каже лікар.

Він також додає, що з лікарями, які потрапили в полон цього міфу, також могла зіграти злий жарт… популяризація грудного вигодовування.

"У 2001 році Україна отримала допомогу від Глобального Альянсу щодо впровадження вакцини проти гепатиту B. Це була вакцина бельгійського виробництва. Але цей період збігся з періодом боротьби за грудне вигодовування. І багато хто з лікарів забув, що таке жовтяниця від грудного молока і як вона виглядає, або жовтяниця у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні. Проте хибно пов'язав її саме зі щепленням".

Жовтяниця новонароджених, як ще називають цей стан, виникає в перші тижні життя, коли грудне вигодовування ще остаточно не налагоджене і дитина може якийсь час недоотримувати необхідну кількість молока. Це призводить до підвищення білірубіну та жовтяниці.

Лапій згадує, як пояснював колегам абсурдність цього міфу:

"Дивіться, ми вірусом заражаємося через ін'єкцію або статевим шляхом. Є таке поняття, як інкубаційний період. Мінімальний інкубаційний період для гепатиту – 28 днів. Якби жовтяниця й ураження печінки були б пов'язані з вірусом, який нібито є в вакцині, (а насправді його там немає), то ці події мали б бути через місяць, а не на 3-4-5 день після пологів. Це було відкриття для деяких".

Батьки можуть помилково вважати, що якщо ми заражаємось гепатитами статевим шляхом чи через кров, то немовлята мають низький ризик. Проте це також міф: ми не можемо знати, чи не знадобиться маленькій дитині хірургічне втручання.

Або чи не знайде вона в пісочниці використану голку. А якщо дитина до 5 років заразить на гепатит B, то вона матиме хронічну форму майже в 70-90% випадків.

А хронічна інфекція на гепатит B часто є причиною гепатоцелюлярної карциноми, найбільш розповсюдженої форми раку печінки.

Інфекціоніст радить робити щеплення якнайшвидше, якщо трапився такий нещасний випадок як травма невідомою голкою. Це допоможе значно знизити ризики зараження.

Лікування гепатиту B існує. Людям з хронічною формою можуть прописати лікування специфічними противірусними препаратами. Проте, чи лікування є оптимальним варіантом вирішення питання гепатиту В, якщо є ефективна вакцина?

Симптоми гепатиту B дуже схожі й на симптоми гепатиту A:

  • незвично сильна втома й слабкість;
  • раптовий напад нудоти та блювання;
  • втрата апетиту;
  • темна сеча;
  • незабарвлений колір калу;
  • біль в суглобах;
  • найбільш яскравий симптом: жовтяниця, коли шкіра та склери очей набувають жовтуватого кольору.

Гепатит C або лагідний вбивця

Така поетична назва в цього вірусного захворювання з'явилася не просто так.

Хвороба перебігає майже безсимптомно, але дія вірусу руйнує печінку, яка, зрештою, може не впоратися з виконанням життєво важливих функцій.

Якщо вірус гепатиту B дуже стійкий і може довго виживати в навколишньому середовищі, то заразитись гепатитом C вже не так легко.

Проте, якщо зараження сталося, життя людини в серйозній небезпеці.

Що ми знаємо про гепатит C

  • Не існує вакцини проти хвороби.
  • Проте існує ефективне лікування: 95% випадків можна вилікувати.
  • Гепатит C – одна з основних причин раку печінки та її трансплантації.
  • Основний шлях передачі: через кров або статевим шляхом.
  • Всім людям від 18 років варто хоча б раз в житті перевіритись на гепатит C.
  • Вагітним людям важливо пройти перевірку ще на ранніх етапах вагітності.

За даними МОЗ, деякі люди не мають жодних симптомів протягом багатьох років, тоді як інші можуть відчувати підвищену втомлюваність, пітливість (особливо вночі), ломоту в суглобах і м’язах, утрату апетиту і концентрації уваги. Симптоми можуть з’являтися і зникати. На пізніших стадіях захворювання, коли печінка ушкоджена серйозніше, можуть виникати жовтяниця, свербіж, внутрішня кровотеча і закреп.

Федір Лапій додає, що свербіж – це в принципі доволі розповсюджений симптом при гепатитах й інших захворюваннях печінки.

Лікування проти гепатиту C дуже важливо розпочинати якомога раніше. Зазвичай воно триває 8-12 тижнів. Побічні ефекти лікування – мінімальні.

В Україні лікування проти гепатиту C є доступним для всіх: терапія сучасними препаратами прямої дії коштуватиме 89 доларів. Завдяки цьому усі пацієнти з гепатитом C, які стоять у черзі на лікування, зможуть вилікуватись безоплатно. І це, безперечно, хороші новини.

Фото: AlexanderPokusay/Depositphotos

Це не всі літери алфавіту, які забрали собі вірусні гепатити. Є ще гепатит D та Е.

Гепатит D має дуже цікаву природу. По суті, він може виникнути лише в тих людей, які вже заражені гепатитом В та мають його хронічну форму. Йому необхідна допомога вірусних частинок гепатиту В, щоб почати реплікацію (розмноження).

Зазвичай люди заражаються або двома вірусами одночасно, або розвивають інфекцію вже після зараження гепатитом В (суперінфекція). Наразі завдяки успіхам в контролюванні гепатиту В лікарі спостерігають і спад випадків гепатиту D.

А от гепатит Е – це переважно проблема країн Африки та Азії. Те, як люди ним заражаються та те, як проходить хвороба дуже нагадує перебіг гепатиту А. Проте він становить серйозну небезпеку для вагітних жінок.

Цей тип гепатиту є доволі рідкісним для нашої країни. Для профілактики гепатиту E розроблено вакцину, яка зареєстрована в Китаї, але поки не доступна в інших країнах.

Наталя Бушковська, спеціально для УП. Життя

Реклама:

Головне сьогодні