Українська правда

Самотність підвищує ризик серцевих захворювань, інсульту та діабету 2-го типу – вчені

- 4 січня, 15:46

Вчені вважають, що соціальні стосунки відіграють важливу роль у добробуті людини. Вони пов’язують соціальну ізоляцію і самотність із погіршенням здоров’я та ранньою смертю.

Водночас спілкування з друзями та сім’єю допомагає зберегти здоров’я – воно зміцнює імунну систему людини та знижує ризик виникнення хвороб серця, інсульту та діабету 2-го типу.

Такого висновку дійшли науковці з Великобританії та Китаю, які провели дослідження, результати якого опубліковані в журналі Nature Human Behavior, пише MedicalXpress.

Щоб дослідити біологічні механізми, через які соціальні стосунки впливають на здоров’я, вони вивчали білки, що циркулюють у крові. Для цього використали 42 тисячі зразків крові людей віком 40-69 років, взяті з UK Biobank.

Команда підрахувала показники соціальної ізоляції та самотності для людей. Соціальна ізоляція є об’єктивним показником – він ґрунтується на тому, чи живе особа сама, як часто вона має соціальні контакти з іншими та чи бере участь у громадській діяльності. Водночас самотність – це суб’єктивний показник, який залежить від того, чи почувається людина самотньою.

Команда досліджувала протеоми – сукупність всіх білків організму. Це дозволило їй побачити, які білки були присутні на більш високому рівні серед людей, що були соціально ізольованими або самотніми, і як ці білки були пов’язані з погіршенням здоров’я.

Дослідники проаналізували протеоми, врахувавши фактори віку, статі та соціально-економічного статусу людей. Так вони виявили 175 білків, пов’язаних із соціальною ізоляцією, і 26 білків, які стосуються самотності.

Значна частина цих білків виробляються у відповідь на запалення, вірусну інфекцію та як частина імунної відповіді. Крім того, вони пов’язані з серцево-судинними захворюваннями, діабетом 2-го типу, інсультом і ранньою смертю.

Потім команда використала статистичну техніку, відому як менделівська рандомізація, щоб дослідити причинно-наслідковий зв’язок між соціальною ізоляцією та самотністю (з одного боку) та білками (з іншого). Використовуючи цей підхід, вони визначили п'ять білків, велика кількість яких була викликана самотністю.

"Білки, які ми виявили, дають нам підказки, що лежить в основі поганого здоров’я соціально ізольованих або самотніх людей. Це також підкреслює, чому соціальні стосунки відіграють таку важливу роль у підтримці нашого здоров’я", – зазначив професор Цзяньфен Фен з Університету Ворика.

Одним із білків, які в самотніх людей виробляються на більш високих рівнях, є ADM. Попередні дослідження показали, що цей білок відіграє певну роль у відповіді на стрес і в регуляції соціальних гормонів, зокрема окситоцину (так званого гормону кохання), який може покращувати настрій.

Інший білок – ASGR1 – пов’язаний із підвищенням рівня холестерину та ризику виникнення серцево-судинних захворювань.

"Ці висновки підтверджують важливість соціальних контактів для нашого здоров’я. Все більше людей різного віку повідомляють, що почуваються самотніми. Ось чому Всесвітня організація охорони здоров’я назвала соціальну ізоляцію та самотність глобальною проблемою охорони здоров’я", – зазначила професорка кафедри психіатрії Кембриджського університету Барбара Саакян.

Раніше у столиці Південної Кореї виділили понад 300 мільйонів доларів для боротьби з "епідемією самотності".